Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy większość smartfonów dostępnych za złotówkę w niezbyt drogich abonamentach – 59 zł i 79 zł – w taryfach „Delfin” i „Pelikan” w Orange, „Rodzinnych” w T-Mobile, „Okazje Roku” w Plusie i „All Inclusive” w Play. Wzięliśmy pod uwagę oferty z umową na 24 miesiące obowiązujące w połowie marca 2012.
Jeśli w momencie, gdy czytasz test, któryś ze smartfonów zniknął z oferty operatora, zajrzyj na Allegro. Znajdziesz tam przetestowane smartfony sprzedawane przez osoby, które kupiły je razem z abonamentem i nie potrzebują urządzenia. Z tego względu ceny smartfonów na aukcjach mogą być nawet o jedną trzecią niższe od ceny w sklepie.
Ekran zdecydował
Najwyższe miejsca w teście zajęły smartfony z dobrymi ekranami. Bardzo niska rozdzielczość wyświetlacza w większości testowanych smartfonów Samsunga, szczególnie modelu Galaxy Y, znacznie obniżyła przyjemność korzystania z urządzenia. Z drugiej strony niska rozdzielczość pozwala na płynne działanie nawet urządzeniom o słabym procesorze, np. Sony Ericsson Xperia X10 mini pro. Jednak przykład Nokii 500 pokazuje, że można wyprodukować smartfon o dobrym ekranie i mocnym procesorze, który nie denerwuje spowolnieniami podczas pracy i nie kosztuje majątku.
Warto dodać, że tylko pięć z testowanych smartfonów – Sony Eric-
sson Xperia X10 mini pro i Xperia X8, Huawei Ideos U8500 oraz Nokie C6 i C5–03 – nie ma ekranu z funkcją multitouch.
Pierwsza dziesiątka testu to w większości smartfony bardzo dobrze wykonane: HTC ChaCha o pomysłowym kształcie obudowy, wodoodporna Motorola Defy i Nokia 500 o klasycznym dla tego producenta designie. Urządzenia z drugiej połowy tabeli to modele z plastiku, często źle spasowanego, który w trakcie korzystania nieprzyjemnie trzeszczy.
Wygodne pisanie
Aż 8 z testowanych smartfonów ma sprzętową klawiaturę qwerty. Ponieważ pisanie na klawiaturze ekranowej nie jest dla początkującego użytkownika smartfonu intuicyjne, obecność klawiatury sprzętowej zwiększa swobodę korzystania z całego urządzenia.
Klawiatura może się znajdować pod ekranem (HTC ChaCha) lub wysuwać się z obudowy (Nokia C6). Smartfony o rozsuwanej konstrukcji są grubsze i cięższe od modeli, które mają klawiaturę pod ekranem. Z kolei w tych ostatnich obecność klawiatury skutkuje mniejszą przekątną ekranu.
Waga aktualizacji
Aby smartfon służył jak najdłużej, jego system operacyjny powinien regularnie otrzymywać aktualizacje, które poprawią błędy, ułatwią obsługę, wprowadzą nowe funkcje i uatrakcyjnią wygląd interfejsu. Pod tym względem najlepiej wypadły dwie Nokie: 500 i Lumia 710, które mają najnowsze wersje OS-u.
Żaden z testowanych smartfonów z Androidem nie jest wyposażony w najnowszą, czwartą wersję OS-u (dla Sony Ericsson mini pro jest planowana aktualizacja). Odczuliśmy znaczną przewagę pod względem możliwości i wygody obsługi smartfonów z systemem w wersji 2.3 nad modelami z OS-em w wersji 2.2 i 2.1.
Zdjęcia i filmy
Dość niespodziewanie najlepsze zdjęcia udało się nam wykonać smartfonem Samsung Galaxy Pro. Wszystkie fotografie zrobione pozostałymi smartfonami uzyskały najwyżej wynik dobry.
Smartfon powinien też kręcić filmy przynajmniej w jakości HD (720p) przy 30 klatkach na sekundę. Ten warunek spełniły 3 urządzenia.