Sposób na ulotną pamięć
Na szczęście projektanci modułów szyfrujących implementowanych w powszechnie stosowanych programach użytkowych pozostawiają furtki w implementacji funkcji szyfrujących. Najczęściej przy ustawieniach domyślnych jest wykorzystywany algorytm zapewniający niewielki poziom zabezpieczeń (wystarczająco chroniący przed hakerem laikiem, ale za słaby dla doświadczonego łamacza szyfrów), albo też sam producent zapewnia (często odpłatnie) wsparcie w razie zapomnienia hasła do zaszyfrowanych ważnych dokumentów.
W artykule pokazujemy, w jaki sposób użytkownik domowego komputera może odzyskać hasła chroniące jego dane.
Rozpakuj plik ggt.zip z naszego krążka do dowolnego foldera na dysku. Najprościej kliknąć plik prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybrać opcję Wyodrębnij wszystkie.
Po rozpakowaniu pliku kliknij dwukrotnie ikonę ggt241setup. W oknie instalatora kliknij Dalej. Następnie zaznacz Akceptuję warunki umowy i kliknij Dalej jeszcze czterokrotnie, po czym kliknij Instaluj, a następnie Zakończ.
Program uruchomi się automatycznie bezpośrednio po instalacji. W oknie GG Tools 2.4 kliknij Odzyskaj hasła Gadu-Gadu.
Pojawi się okno Odzyskiwanie haseł - GG Tools. Kliknij w nim Otwórz. W kolejnym oknie Wskaż plik konfiguracyjny odnajdź plik o nazwie config.dat. Zwykle znajduje się on w folderze C:\Documents and Settings\Nazwa_użytkownika\Gadu-Gadu\nazwa_profilu\. Oczywiście zastąp katalogi Nazwa_użytkownika oraz nazwa_profilu właściwymi. Kliknij przycisk Otwórz.
Program natychmiast wyświetli rozszyfrowane dane (numer GG, hasło serwera, hasło profilu).