Spotkanie w czasach zarazy
Cisco Webex Meetings to jeden z szerzej znanych, zwłaszcza wśród pracowników korporacji, systemów wideokonferencyjnych. Komercyjne warianty usługi pozwalają na konferencje do 200 uczestników, do 3000 uczestników webinariów i aż 100 000 odbiorców strumieni wideo. Jednocześnie użytkownicy otrzymują 10 GB przestrzeni na dane. W wersji bezpłatnej, przestrzeni dyskowej jest tyko 1 GB, ale dostawca usługi zniósł to ograniczenie na czas trwania pandemii. Do niedawna bezpłatna wideokonferencja mogła trwać do 40 minut, teraz dowolnie długo. Podniesiono też limit uczestników z 50 do 100.
Moderator spotkania decyduje o tym, kto ma głos, a widok główny może być ustawiony na aktywnego mówiącego. Uczestnicy mogą współdzielić pliki, ekran i korzystać z elektronicznej tablicy. Dostępne są też mechanizmy do elektronicznego głosowania. Integracja z kalendarzem pozwala zaplanować spotkania z dużym wyprzedzeniem. Współpraca obejmuje Kalendarz Google, Outlooka czy Office 365. Usługa korzysta także z mechanizmów sterowania głosem Asystenta Google i Siri. Tak, jak w większości usług tego typu możliwe jest rejestrowanie przebiegu spotkań. Zarówno zapisy, jak i transmisja są szyfrowane. Webex obsługuje wideo w rozdzielczości HD.
+ przestrzeń na dane w chmurze
+ do 100 użytkowników wersji bezpłatnej
+ brak ograniczeń czasu bezpłatnej konferencji
- większość funkcji współpracy w wersji Webex Teams
Discord kojarzony jest najbardziej ze społecznościami graczy. Oprogramowanie skonstruowane jest tak, by łatwo było za jego pomocą tworzyć osobne serwery dla różnych grup użytkowników, również zamknięte. Jest to jednocześnie mocna i słaba strona komunikatora. Aplikacja działa w Windowsie, macOS-ie, ma swoje wersje dla Androida, iOS-a i na Linuksa, działa również w oknach przeglądarek internetowych. Początkowo głównym zadaniem Discorda było zapewnienie możliwości komunikacji tekstowej oraz audio pomiędzy graczami w trakcie zabawy. Bardzo szybko został jednak rozbudowany. Program pozwala na przesyłanie wideo i tworzenie wideokonferencji. Maksymalna liczba uczestników jednej sesji to 9 osób. Jakość obrazu w wariancie płatnym, w zależności od wersji, to 720p bądź 1080p. Bezpłatna usługa pozwala przesyłać pliki o wielkości 8 MB, płatne 50 MB lub 100 MB.
Komunikator np. nie nagrywa spotkań, nie obsługuje harmonogramu, choć umożliwia udostępnianie ekranu. Transmisja danych jest szyfrowana. Zaletą aplikacji w kontekście edukacji jest duża popularność (według danych w połowie 2019 roku korzystało z niego ponad 250 milionów użytkowników na całym świecie) zwłaszcza wśród młodych osób. Dzięki temu nie muszą oni uczyć się nowych funkcji tylko od razu mogą korzystać z narzędzia. Na plus trzeba też policzyć Discordowi dokładną dokumentację. Przejrzyste poradniki objaśniają dokładnie każdy aspekt korzystania z tego narzędzia.
Łatwość tworzenia nowych serwerów i zamkniętych grup powoduje, że program jest wykorzystywany niestety przez grupy osób funkcjonujących na granicy prawa bądź je naruszające. Z drugiej strony, z tego powodu aplikacja poddawana jest przez cały czas wzmożonej kontroli przez producentów. Podejrzane serwery są zazwyczaj szybko wyłączane, a użytkownicy blokowani.
+ popularność wśród młodych użytkowników
+ dokładna dokumentacja
- brak zaawansowanych możliwości współpracy