Sprawdź, czym oddychasz
Serwis Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Oprócz aktualnych danych można pobrać dane historyczne sięgające roku 2000. W serwisie znajdują się także rozbudowane zasoby edukacyjne, informacje o metodologii pomiarów, normach, a także działaniach podejmowanych przez państwo w celu poprawy jakości powietrza.
http://powietrze.gios.gov.pl
Air Quality Index China oferuje wgląd do pomiarów ze stacji pomiarowych na wszystkich kontynentach. Ciekawostką są opisy masek przeciwpyłowych, które są dostępne też na polskim rynku.
http://aqicn.org
Serwis prowadzony przez fundację EkoPrognoza zawiera informacje o przewidywanym poziomie zanieczyszczeń powietrza w ciągu nadchodzących trzech dni. Dane pochodzą z komputerowego systemu modelowania chemicznego składu atmosfery GEM-AQ.
http://ekoprognoza.pl
Największym problemem związanym z jakością powietrza w Polsce jest przekraczanie norm pyłów PM2.5 i PM10. Aby dostarczać informacje o poziomie zanieczyszczeń, powstała sieć Państwowego Monitoringu Środowiska, na którą składa się kilkaset stacji pomiarowych. Dane udostępnianie przez opisane w artykule narzędzia pochodzą z tzw. stacji online, które na bieżąco mierzą skład chemiczny atmosfery i co godzinę wysyłają informacje do centralnego serwera. Dane z urządzeń online podlegają następnie weryfikacji za pomocą tzw. metody grawitacyjnej – filtry są ważone. Każdy filtr jest używany dokładnie przez 24 godziny i w tym czasie przepływa przez niego ściśle określona ilość powietrza – na podstawie wagi filtru przed i po wyjęciu z urządzenia można precyzyjnie określić ilość pyłów.
Do pomiarów poziomu pyłów w skali globalnej używa się także czujników satelitarnych, tzw. radiospektrometrów, które są zainstalowane m.in. na satelitach Aqua i Terra należących do NASA. Dane te można przejrzeć na stronie http://neo.sci.gsfc.nasa.gov, wybierając mapę Aerosol Particle Radius.