Sprawne multimedia
Domowy pecet to całkiem dobry sprzęt do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Nic jednak tak nie irytuje, jak plik, z którym komputer nie może sobie dać rady i wyświetla komunikaty w stylu format nieobsługiwany. Pokazujemy, w jaki sposób, praktycznie za darmo korzystając tylko z oprogramowania tak dozbroić PC, by poradził sobie z dowolnym formatem filmu czy utworu muzycznego.
Gdy nie słychać dźwięku w filmie
W niektórych plikach wideo dźwięk jest zakodowany wielokanałowo w formacie AC3. Windows w standardowej konfiguracji nie ma wbudowanego dekodera takiego formatu. Co prawda proponowane przez nas zestawy kodeków zawierają element dekodujący dźwięk AC3, jednak gdyby dźwięk nadal nie był słyszalny, warto spróbować zainstalować program o nazwie AC3Filter. Znajdująca się na krążku wersja 1.51a jest nowsza od podobnych filtrów wbudowanych we wspomniane zestawy kodeków, w tym opisywanego K-Lite Codec Packa.
Zacznij od uzupełnienia plików systemowych o kodeki, czyli niewielkie programy, dzięki którym system operacyjny i działające w nim aplikacje (programy do odtwarzania dźwięku i wideo) będą poprawnie rozpoznawały różne formaty danych multimedialnych.
Instalacja niezbędnych składników
Jeżeli zajmujesz się obróbką wideo i chcesz dysponować możliwie najbardziej aktualnym zestawem kodeków, skorzystaj z zamieszczonego na krążku pakietu K-Lite (opisujemy jego instalację). Mamy jeszcze jedną propozycję – moduł dekodujący o nazwie FFDShow. Ten niewielki, ale bardzo aktualny (na naszym krążku jest wersja z lipca 2008 roku) dekoder plików wideo rozpoznaje większość popularnych formatów wideo. Ponieważ jest to tylko dekoder, nie stwarza możliwości konwertowania materiału wideo z jednego formatu na drugi, ale jeżeli interesuje cię tylko odtwarzanie plików wideo, to FFDShow jest dobrym rozwiązaniem. Uwaga! Jeżeli masz zainstalowane w systemie jakieś zestawy kodeków, przed instalacją tych proponowanych przez nas odinstaluj starsze.
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę klcodec lub wybierz opcję instalacji z menu naszego krążka. Uruchomi się kreator instalacji. Kliknij czterokrotnie Next, potwierdzając kolejne etapy.
Krok 2
Dotrzesz do wyboru profilu dla instalowanego zestawu. Domyślnie jest instalowany Profile 1: Default – ładujący do systemu najpopularniejsze kodeki oraz program do odtwarzania – Media Player Classic. Możesz poprzestać na domyślnych ustawieniach, ale proponujemy inne rozwiązanie. Z rozwijanej listy wybierz pozycję Profile 8: Lots of stuff. W ten sposób wybierzesz do instalacji mnóstwo kodeków, a zarazem będziesz mógł wybrać odtwarzacz, którego chcesz używać zamiast domyślnie narzu canego Media Player Classica.
Krok 3
Jest jeszcze jedna możliwość, ale nieco kłopotliwa (ze względu na liczbę pól wyboru aktywujących i dezaktywujących instalację danego kodeka). Możesz samodzielnie wybrać wszystkie dostępne kodeki do instalacji, zaznaczając nieaktywne pola wyboru. automatycznie zmieni się też wtedy pozycja na rozwijanej liście, pojawi się zapis Coustom Selection. Ponadto możesz wybrać kodek, za którego pomocą ma być obsługiwany każdy format danych. Przykładowo format DivX może być dekodowany za pomocą modułu ffdshow, jak również za pomocą kodeka DivX 6.8.3. Jeżeli odtwarzasz głównie filmy, wystarczy pozostawić domyślnie ustawiane opcje. Jeżeli zajmujesz się ponadto ich dekodowaniem, ustaw opcje dla tych kodeków, w których zamierzasz zapisywać konwertowane pliki wideo. Po dokonaniu wyboru predefiniowanego zestawu (profilu) bądź zaznaczeniu wybranych składników do instalacji kliknij dwukrotnie Next. Przejdziesz do ustawień związanych ze skojarzeniami plików.
Krok 1
Instalacja K-Lite Codec Packa powoduje NAJPIERW przywrócenie wszystkich skojarzeń plików do domyślnych wartości dla Windows, a następnie konfiguruje je według twoich ustawień. Dlatego, jeżeli nie chcesz, by instalator zmodyfikował aktualne skojarzenia plików multimedialnych z obsługującymi je aplikacjami, odznacz pole wyboru Reset all settings to their defaults. Zalecamy jednak pozostawienie tego pola aktywnego. Nie klikaj jeszcze Next!
Krok 2
Przewiń listę ustawień do pozycji Windows Explroer. Tutaj masz możliwość wskazania – poprzez zaznaczenie pól wyboru przy odpowiednich formatach plików – plików, dla których w oknach Eksploratora Windows mają być generowane miniatury (stopklatki) wideo zamiast zwykłych ikon. Nie klikaj Next.
Krok 3
Przewiń listę ustawień dalej w dół, do pozycji Audio configuration. Zaznacz pole Speaker setup i wybierz opcję pasującą do twojej konfiguracji głośników. Dla zwykłego zestawu stereofonicznego właściwa będzie opcja 2.0 (stereo). Następnie przewiń listę ustawień do końca i zaznacz w grupie Miscellaneous pole wyboru: Create a System Restore Point at the beggining of the installation, dzięki czemu przed rozpoczęciem kopiowania plików do systemu zostanie utworzony punkt przywracania. Gdyby po instalacji pojawiły się problemy, będziesz mógł łatwo powrócić do działających i stabilnych ustawień sprzed instalacji. Kliknij Next, a następnie Install.
Krok 4
Instalator K-Lite’a ma wbudowany moduł diagnostyczny, który po przekopiowaniu plików sprawdza rejestr systemu pod kątem pozostałości po instalowanych wcześniej kodekach. Jeżeli zobaczysz komunikat informujący, że jakiś filtr został wykryty jako uszkodzony, kliknij Tak.
Krok 5
W ostatnim etapie kreatora instalacji są wyświetlone cztery pola wyboru (domyślnie nieaktywne), które pozwalają od razu po instalacji skonfigurować niektóre z zainstalowanych składników. Na razie jednak nie aktywuj ich konfiguracji, tylko zakończ instalację, klikając Finish.
Komfortowe odtwarzanie materiału wideo
Jeżeli postępowałeś zgodnie z naszymi zaleceniami, twój system jest już wyposażony w odpowiednie kodeki i filtry. Najwyższy czas zatem skorzystać z optymalnych programów do odtwarzania filmów.
Odtwarzanie płyt DVD i Blu-ray – AVS DVD Player
i Blu-ray – AVS DVD Player Do odtwarzania płyt DVD, a także filmów wydawanych na płytach Blu-ray wystarczy wbudowana w system odtwarzarka Windows Media Player. Oczywiście, pod warunkiem że zainstalowałeś wcześniej proponowane przez nas kodeki z zestawu K-Lite Codec Pack. Jednak proponujemy, byś wypróbował darmowy, a przy tym bardzo funkcjonalny program o nazwie AVS DVD Player.
Krok 1
Instalacja programu jest bardzo prosta i polega na potwierdzaniu kolejnych etapów – nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień. Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji.
Krok 2
Z programu bardzo łatwo się korzysta. Dwukrotne kliknięcie pliku wideo lub ikony płyty z filmem DVD spowoduje rozpoczęcie odtwarzania w programie AVS DVD Player
Krok 3
Chcąc dodać kilka kolejnych wideoklipów do listy odtwarzania w programie AVS DVD Player, wciśnij klawisz [F3] lub kliknij ikonę Lista odtwarzania.
Krok 4
Wyświetli się puste jeszcze okienko Lista odtwarzania. Kliknij przycisk Dodaj. Pojawi się menu kontekstowe, z którego będziesz mógł wybrać, czy chcesz dodać płytę DVD z filmem do listy, klikając Dodaj DVD Video, cały folder zawierający treści multimedialne (mogą to być filmy i muzyka), klikając Dodaj folder, czy też pojedynczy plik (pozycja Dodaj pliki). Dodane elementy pojawią się na liście. Usunięcie plików z listy jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć dany element i wcisnąć klawisz [Del].
Telewizja internetowa – JLC’s Internet TV
Odtwarzanie płyt DVD czy plików wideo to nie wszystkie zadania związane z dynamicznym obrazem, jakie twój komputer powinien umieć wykonać. Co prawda odtwarzanie telewizji naziemnej wymaga wyposażenia komputera w odpowiednie urządzenie – tuner TV, ale ograniczenie to można nieco obejść. Warunek: posiadanie stałego łącza internetowego o dość dobrej przepustowości (co najmniej 512 Kb/s). Jeżeli ten warunek jest spełniony, polecamy niewielki programik do oglądania kanałów telewizyjnych przez internet – JLC’s Internet TV.
Krok 1
Instalator programu JLC’s Internet TV znajdziesz na krążku. Proces instalacji jest standardowy i polega na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji bez potrzeby zmieniania domyślnych ustawień. Po zainstalowaniu programu uruchom go, klikając w folderze JLC's Software w menu Start nowo dodany skrót Internet TV.
Krok 2
Po uruchomieniu programu zobaczysz okno komunikatu, w którym program pyta, czy pobrać z internetu zaktualizowaną listę kanałów. Kliknij przycisk Tak.
Krok 3
Po pobraniu listy kanałów potwierdź okno komunikatu Done, klikając OK.
Krok 4
Główne okno programu JLC’s Internet TV v.1.1.0 powiększ na cały ekran. Oto jak odczytywać listę kanałów. W kolumnie Channel są widoczne nazwy własne kanału. W kolumnie Category znajdują się kategorie poszczególnych kanałów, np. Government czy Music.
Krok 5
W kolumnie Rating jest widoczna punktacja, jaką użytkownicy programu przydzielali poszczególnym kanałom. Im wyższe noty, tym lepszy kanał. Kolumna Bitrate określa minimalną przepustowość łącza internetowego, by móc się delektować płynnym odtwarzaniem obrazu telewizyjnego z danego kanału. W ocenie zawartości przekazu nadawanego przez dany kanał może pomóc komentarz widoczny w kolumnie Comment. Zwróć też uwagę na widoczne po lewej stronie nazwy kanału oznaczenia. Zielony znak oznacza, że dany kanał działa poprawnie, czerwony krzyżyk sygnalizuje, że kanał jest w danej chwili niedostępny.
Krok 6
Chcąc obejrzeć jakiś kanał, kliknij jego nazwę prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz pozycję Watch. Zwróć uwagę na widoczny na dole okna pasek stanu. Informuje on o liczbie wczytanych kanałów. Podczas sprawdzania funkcji programu uzyskaliśmy listę ponad 3200 programów. To dużo więcej niż najbardziej rozbudowana opcja kablówki.
Krok 7
Po lewej stronie okna rozpocznie się buforowanie przekazu wideo i po chwili powinieneś widzieć obraz danego kanału nadawanego przez internet.
Muzyka bez ograniczeń – ALSong
Na koniec proponujemy coś dla miłośników słuchania muzyki na komputerze. Wielu osobom w zupełności wystarcza wbudowany w system Windows Media Player, ale mimo to proponujemy program, który oferuje więcej przy mniejszym zużyciu zasobów systemowych (zalecany zatem do słabszych komputerów) i jednocześnie nie kosztuje nic. Mowa o odtwarzarce ALSong.
Krok 1
Procedura instalacji nie odbiega od standardu, czyli potwierdzania kolejnych etapów instalacji bez potrzeby modyfikowania domyślnych ustawień. Bezpośrednio po zakończeniu instalacji program jest automatycznie uruchamiany i pojawia się okno konfiguracyjne Właściwości. Proponujemy jednak nie modyfikować domyślnych ustawień, tylko zamknąć to okno przyciskiem OK.
Krok 2
Wygląd samego odtwarzacza powinien okazać się znajomy szerokiej rzeszy użytkowników popularnego Winampa. Podobnie się obsługuje ALSonga. Ma on jednak nad Winampem istotną przewagę – mechanizm automatycznego pobierania tekstu do aktualnie odtwarzanych piosenek. Co więcej, teksty zgromadzone na serwerze są zsynchronizowane z muzyką. Wymarzony zestaw dla miłośników karaoke.
Krok 3
ALSong jest wyposażony w korektor graficzny, ale domyślnie jest on ustawiony na całkowicie płaską charakterystykę dźwięku. Chcąc to zmienić, najlepiej i najprościej wybrać jedno z predefiniowanych ustawień z rozwijanej listy widocznej pod suwakami equalizera.