Sprzątanie i konfiguracja
W Windows 10 pojawiło się sporo nowych funkcji. Część jest przydatna, część wymaga przywrócenia starszych ustawień. Na kolejnych stronach wyjaśnimy, jak wyprowadzić najważniejsze zmiany, skonfigurować niektóre funkcje i dostosować inne do własnych wymagań. Przede wszystkim należy się pozbyć wszystkich śmieci, które producenci dodają do swojego sprzętu – skasować niepotrzebne programy, wersje testowe i reklamowe. Następnie warto dostosować system do potrzeb różnych użytkowników: dodać odpowiednie konta, nadać im uprawnienia, skonfigurować skrzynki pocztowe.
- USUŃ programy, z których nie korzystasz.
- USUŃ odnośniki do stron, aplikacji i usług.
- USUŃ pakiet Java, który obniża bezpieczeństwo.
- USUŃ „fabryczny” program antywirusowy. Jeżeli w komputerze jest preinstalowany, jest to najczęściej czasowa wersja testowa.
- NIE kasuj programu, jeżeli ma w nazwie „Microsoft”, „Windows” bądź „Driver”. Jego usunięcie może mieć wpływ na prawidłowość i stabilność pracy systemu operacyjnego.
- NIE kasuj od razu aplikacji, w których tytule znajduje się nazwa producenta komputera. Postępuj ostrożnie, bo często są to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komputera. Odinstaluj tylko te, których nieprzydatności jesteś pewien.
Aby odinstalować zbędne aplikacje, kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk startowy i wybierz Aplikacje i funkcje. Listę programów można sortować na różne sposoby, klikając pole Sortuj według. Na początek najwygodniej jest ułożyć je według nazwy – trzeba w tym celu wybrać z listy Nazwa.
Kolejny krok może być pracochłonny. Każdą pozycję na liście trzeba sprawdzić i ocenić pod kątem przydatności. Jeżeli dany program jest niepotrzebny, należy go zaznaczyć, kliknąć przycisk Odinstaluj i usunąć z systemu.
Na koniec pozostaje jeszcze sprawdzić zawartość menu startowego oraz pulpitu. Często można tu znaleźć łącza internetowe do różnych usług. To nie programy, więc nie będzie ich na liście systemowych aplikacji, ale też warto je skasować.