Tablety
Małe urządzenie z Windows 8 może skusić tych, którzy nie przepadają za Androidem. Nawet jeśli będzie wyposażone w „połowę” Ósemki – Windows RT. Pierwszym obsługującym ten system jest Microsoft Surface, który kosztuje prawie 500 USD. Jeżeli produkty innych firm będą tańsze, a Microsoft przyłoży się do rozwijania sklepu z aplikacjami, to świetlana przyszłość Androida może wcale nie być taka oczywista. Surface wykorzystuje procesor Nvidia Tegra 3, ma ekran 10,6” o rozdzielczości HD i proporcjach 16:9, obsługujący 5-punktowy multitouch. Można do niego dokupić pokrowiec z płaską lub „prawie normalną” klawiaturą.
Notebooki convertible
Urządzeń tej klasy było mało, ale teraz będzie więcej. Convertible, czyli z angielskiego „przekształcalny”, to nic innego jak klasyczny laptop, który można w sprytny sposób zmienić w tablet. Prezentujemy trzy modele najbardziej interesujące i jednocześnie reprezentujące zupełnie inne podejście do tematu. Dell XPS12 ma jeden obrotowy i dotykowy ekran (12,5”, Full HD) umieszczony w cienkiej ramce. W zależności od potrzeb odwracamy go do środka lub na zewnątrz obudowy. Toshiba Satellite U920 T ma natomiast ekran (12,5”, HD), który można położyć i nasunąć na klawiaturę. Asus TaiChi21 ma w klapie dwa ekrany (13,3”, Full HD, 10-punktowy multitouch), wewnętrzny – zwykły (szkoda, że nie dotykowy) i zewnętrzny (dotykowy), na którym można pracować po zamknięciu klapy. Możliwe jest też wyświetlanie obrazu na obu ekranach jednocześnie.
Tablety laptopy
Laptopy z odczepianą klawiaturą udają tablety, a tablety z klawiaturą doczepianą – laptopy. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo, czy mamy do czynienia z notebookiem, który udaje tablet, czy odwrotnie. Teoretycznie obie klasy urządzeń powinien różnić system operacyjny – Windows 8 w laptopach i Windows RT w tabletach. Wyjątkiem od tej reguły są jednak tablety z procesorami Intel Atom. To energooszczędne konstrukcje o nieco większej wydajności niż modele z procesorami ARM i korzystające nie z wersji RT, lecz z pełnej Ósemki. Przykładem jest Samsung SmartPC (XE500T1C). Wygląda identycznie jak wersja Pro, jest jedynie o 2 mm cieńszy. Ma niższą rozdzielczość ekranu (HD, przy tej samej przekątnej) oraz korzysta z procesora Intel Atom. Dzięki temu działa aż 14 godzin.
Jaka Ósemka do czego
Windows 8 występuje w trzech odmianach. Klasyczną Ósemkę spotkamy w zwykłych komputerach z procesorami AMD i Intela (także z Atomami). W urządzeniach z procesorami ARM (tablety) występuje Windows RT – wersja praktycznie pozbawiona klasycznego pulpitu (działa na nim tylko preinstalowany Office 2013). Ostania wersja – Windows Phone 8 – to w zasadzie system mobilny, ale świetnie współpracujący ze zwykłą wersją Ósemki.
Jeżeli korzystasz z konta Live Microsoftu i logujesz się za jego pomocą do systemu, to raz skonfigurowany Windows 8 podłączony do internetu zapisze w chmurze twoje ustawienia i po zalogowaniu się na nowym urządzeniu pobierze je z serwera, oszczędzając ci uciążliwej konfiguracji nowej maszyny.