Stabilność i automatyzacja
Jeżeli po uruchomieniu jakiegoś programu przestanie on odpowiadać na twoje polecenia i kliknięcia myszką, wciśnij skrót klawiszowy [Shift]+[Ctrl]+[Esc].
Zobaczysz okno Menedżer zadań Windows domyślnie aktywne na zakładce Aplikacje. Możesz już na tym etapie spróbować zamknąć nieposłuszną aplikację, klikając widoczny w dolnej części okna przycisk Zakończ zadanie, ale w wielu przypadkach nie przyniesie to spodziewanych rezultatów. Trzeba wtedy użyć mocniejszych środków.
Kliknij nieposłuszny program na liście prawym klawiszem myszki, a następnie z menu kontekstowego wybierz Przejdź do procesu.
Okno automatycznie przełączy się na zakładkę Procesy. Na widocznej pod tą zakładką liście procesów będzie domyślnie zaznaczony zawieszony proces programu, np. ZłyProgram.exe. Poznasz to najczęściej po bardzo wysokim obciążeniu procesora (wartość w kolumnie CPU będzie bliska 100).
Mając zaznaczony na liście proces uszkodzonej aplikacji, kliknij przycisk Zakończ proces. Zobaczysz okno: Ostrzeżenie menedżera zadań, w którym na pytanie o to, czy na pewno zakończyć, odpowiedz, klikając Tak.
W większości przypadków spowoduje to natychmiastowe przerwanie pracy niestabilnego programu i powrót systemu do normalnego działania. Możesz wtedy zamknąć okno menedżera zadań Windows.
Uwaga! W przypadku niektórych programów procesem odpowiedzialnym za błędne działanie systemu może się okazać proces o nazwie explorer.exe. To istotny proces będący składnikiem graficznego interfejsu Windows. Od niego zależy działanie przede wszystkim Eksploratora Windows – menedżera okienek w systemie Microsoftu. Czy można go zatem zamknąć? Można. Jednak po zastosowaniu się do porad wymienionych w kroku 5 z pewnością zauważysz, że zakończenie procesu explorer.exe spowodowało zniknięcie wszystkich elementów graficznych (ikon, paska zadań, menu start itp.) poza tapetą pulpitu. Dlatego nie zamykaj menedżera zadań!
W oknie Menedżer zadań Windows wybierz z menu Plik pozycję Nowe zadanie (Uruchom...), a następnie w nowym oknie, w polu Otwórz wpisz explorer i kliknij przycisk OK.
Po chwili ponownie uruchomi się graficzny menedżer okien – Eksplorator Windows, ale już pozbawiony „bagażu” w postaci przypiętej do niego wadliwej aplikacji.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. W przypadku niektórych procesów możesz zobaczyć komunikat: Nie można zakończyć procesu. Zalecamy wtedy po prostu restart systemu i pozbycie się aplikacji, której procesu nie dało się zamknąć. Oczywiście, pod warunkiem że dany proces był procesem aplikacji, a nie ważnej usługi systemowej. Większość usług systemowych jest na szczęście chroniona za pomocą przedstawionego wyżej mechanizmu blokady wspartego komunikatem.