Start z płyty ratunkowej
Zwróć uwagę na umieszczony w dolnym prawym rogu ekranu panel miksera (służy m.in. do ustawiania głośności) oraz Mount Tool (narzędzie do podłączania i odłączania dysków, dyskietek i napędów optycznych do Linuksa). Mount Tool domyślnie wyświetla dwa przyciski: floppy oraz unmounted. Pierwszy – floppy – oznacza, że aktualnie wybranym napędem jest napęd stacji dyskietek (taki zapis pojawi się nawet wtedy, gdy nie masz w komputerze w ogóle zainstalowanej stacji dyskietek). Z kolei zapis unmounted oznacza, że urządzenie wymienione nad unmounted (w tym przypadku floppy) jest odłączone.
Aby podłączyć (linuksowcy mówią: „zamontować”) pierwszy dysk twardy (jest to najprawdopodobniej dysk, na którym masz zainstalowany system Windows) do Linuksa, klikaj floppy tak długo, aż napis na przycisku zmieni się na hda1. Następnie kliknij unmounted lewym przyciskiem myszki. Kolor przycisku zmieni się na zielony i pojawi się napis mounted (czyli zamontowany). W ten sposób podłączyłeś zasoby dysku twardego do systemu plików Linuksa.
Jak dotrzeć do plików z podłączonego właśnie dysku? Kliknij widoczną na pulpicie Linuksa ikonę Emelfm.
W oknie Welcome to emelFM przejdź na prawy panel z plikami i dwukrotnie kliknij mnt.
Zobaczysz spis urządzeń. Kliknij dwukrotnie pole hda1, co odpowiada podłączonemu właśnie dyskowi twardemu. Po chwili zobaczysz znany ci spis plików na partycji Windows.