SoftwareStartuj nowocześniej

    Startuj nowocześniej

    Mimo zapowiedzi ostatnia aktualizacja Windows 8.1 nie przyniosła oczekiwanego nowego menu Start. Czego jednak nie zrobił Microsoft, możesz teraz zrobić sam. Wystarczy najnowsza wersja programu Start Menu Reviver 2.0.

    Startuj nowocześniej

    Dla wielu użytkowników brak funkcjonalnego menu Start w Windows 8 jest jedną z największych ułomności tego systemu operacyjnego. Spojenie ze sobą dwóch oddzielnych środowisk graficznych z wyraźnym faworyzowaniem nowego, kafelkowego rozwiązania wprowadziło zamęt. Rezygnacja z klasycznego zestawu narzędzi dostępnych zawsze „pod ręką” pod przyciskiem Start tylko to wrażenie pogłębiła. Co prawda programiści Microsoftu zauważyli już swój błąd i w kolejnych aktualizacjach systemu próbują go naprawić, ale jak dotąd nie doczekaliśmy się powrotu menu startowego z prawdziwego zdarzenia.

    W tej sytuacji warto sięgnąć po niewielką, darmową aplikację Start Menu Reviver 2.0, która nie tylko przywróci „Ósemce” w pełni funkcjonalne menu Start, ale i pozwoli ci samodzielnie zaprojektować jego zawartość. I choć sam interfejs nowego menu trudno nazwać klasycznym, to połączenie znanych i lubianych rozwiązań z całkowicie nowym, kafelkowym systemem nawigacji doskonale się sprawdza w praktyce, pozwalając na wygodne i intuicyjne korzystanie z systemu zarówno za pomocą myszki, jak i dotyku palcem.

    Pierwsze kroki w nowym menu Start

    Z pozoru mało skomplikowany interfejs programu kryje sporo ciekawych możliwości. Dlatego przed dostosowaniem go do własnych potrzeb warto dokładnie przyjrzeć się jego opcjom. Na szczęście wśród dostępnych wersji językowych znalazła się i polska. Jej obecność mimo występujących sporadycznie błędów w tłumaczeniu stanowi spore ułatwienie zarówno podczas konfiguracji programu, jak i późniejszego korzystania z samodzielnie zdefiniowanych skrótów.

    Krok 1

    Podczas standardowej instalacji nic nie zmieniaj, a pierwsze uruchomienie programu nastąpi automatycznie. W lewym, dolnym rogu ekranu pojawi się wówczas nowa ikona menu Start. Za jej kliknięciem rozpoczniesz niespieszną prezentację wszystkich opcji dostępnych w menu startowym wraz z możliwościami wprowadzenia własnych poprawek do ich wyglądu.

    Krok 2

    Gdy ta krótka demonstracja dobiegnie końca, zawartość menu automatycznie zresetuje się do ustawień domyślnych. To okazja, by dokładniej się przyjrzeć poszczególnym elementom nowego interfejsu. Po pierwsze zwróć więc uwagę na stały pasek (1) umieszczony na lewej krawędzi menu . Daje on szybki dostęp do narzędzi konfiguracyjnych systemu, o czym świadczą podpowiedzi uzyskane po naprowadzeniu kursora na dowolną ze znajdujących się tu ikon. Drugi, środkowy obszar menu zajmują różnej wielkości kafelki. Maksymalnie może ich być aż 64, o ile każdy nie będzie zajmował więcej niż 1 pole (2).

    Krok 3

    Nie mniej istotnym elementem nowego menu startowego jest lista wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacji. Aby ją rozwinąć, wystarczy kliknąć ikonę Wszystkie aplikacje bądź przesunąć kursor myszy do prawej krawędzi okna menu. Co istotne, dzięki dodatkowym opcjom sortującym możesz zdecydować, czy w danej chwili ma być wyświetlana pełna lista programów, jej część desktopowa czy jedynie oprogramowanie stworzone specjalnie z myślą o Modern UI. W każdej chwili możesz też skorzystać z przycisku z symbolem koła zębatego, by uporządkować spis alfabetycznie.

    Obraz

    Krok 4

    Interfejs programu skrywa jeszcze dwie przydatne funkcje – pierwszą jest pole szybkiej wyszukiwarki (3), drugą – przycisk zasilania (4) pozwalający błyskawicznie zablokować komputer, przełączyć system w stan hibernacji albo zwyczajnie go zamknąć.

    Obraz

    Jak utworzyć własne menu startowe w Windows 8.1

    Elastyczna konstrukcja kafelkowej części interfejsu w nowym menu startowym umożliwia bardzo łatwe dostosowanie jego zawartości do własnych potrzeb. Wszystkie znajdujące się tu kafelki można dowolnie przestawiać, a kwadratowe pola przeznaczone na spersonalizowane skróty obsadzać dowolnymi aplikacjami, narzędziami systemowymi, dokumentami czy przekierowaniami do ulubionych stron WWW.

    Krok 1

    Definiowanie własnej listy kafelkowych skrótów rozpocznij od wybrania aplikacji, do której chcesz mieć szybki i bezproblemowy dostęp. W tym celu wywołaj spis wszystkich zainstalowanych w systemie operacyjnym programów, czyli Wszystkie aplikacje, odszukaj w nim odpowiednią pozycję, np. Action, przeciągnij ją myszką, upuszczając w miejsce dowolnego kafelka. Efekt pojawi się od razu.

    Obraz

    Krok 2

    Wygląd kafelków możesz swobodnie modyfikować. Służy do tego opcja Edytuj kafelek, którą znajdziesz w rozwijanym prawym przyciskiem myszki menu kontekstowym. Okno o nazwie Właściwości kafelka, wyświetlone po jej kliknięciu, pozwoli ci nie tylko zmienić kolor tła pod ikoną, dodać do niej inny opis, czy wypośrodkować jej obrazek lub zmienić na zupełnie inny, klikając przycisk Zmień, ale i aktywować opcję uruchamiania aplikacji z prawami administratora. Co istotne, wszelkie dokonane zmiany zapiszesz naciśnięciem przycisku z symbolem zaznaczenia.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli potrzebujesz nieco więcej miejsca na swoje skróty, możesz podzielić duże kwadraty na cztery mniejsze części. Wystarczy, że jeden skonfigurowany kafelek upuścisz na drugi. W celu ponownego połączenia kafelków w jedno duże pole wywołaj odpowiadające im menu kontekstowe oraz wybierz z niego opcję Zresetuj kafelek. W podobny sposób możesz usuwać niepotrzebne już skróty z kaflowego menu, zwalniając miejsce na nowe wpisy. Jedynym wyjątkiem jest tu pole zajmowane przez ikonę samego programu. Nie da się go usunąć, ale można przenieść do mniejszego kafla.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie