Stary, ale nowoczesny
Windows XP, choć premierę miał niemal 10 lat temu, wciąż jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Pokażemy, jak można go unowocześnić, i to zupełnie za darmo.
Mimo bardzo dobrej sprzedaży Windows 7 korzysta z niego obecnie około 30 proc. użytkowników komputerów. Tymczasem blisko 60 proc. komputerów na całym świecie jest wyposażonych w Windows XP. Nic więc dziwnego, że Microsoft zrezygnował z wcześniejszych planów uśmiercenia tego systemu i oficjalnie będzie go wspierał do kwietnia 2014 roku. Oznacza to, że jeszcze przez ponad 3 lata możesz korzystać z XP bezpiecznie, bo producent będzie dbał o dostarczenie krytycznych aktualizacji łatających wykryte w systemie luki.
Warto jednak unowocześnić posiadany system. Wiele technologii Microsoftu, które wbudowano w systemy Windows Vista oraz Windows 7, jest dostępnych także dla Windows XP, ale pod postacią aktualizacji opcjonalnych. Aktualizacje tego typu nie są jednak instalowane automatycznie, nawet jeżeli masz system tak skonfigurowany, by pobierał i instalował najnowsze łatki samodzielnie. Automatyka dotyczy tylko aktualizacji tzw. krytycznych, czyli ważnych dla bezpieczeństwa systemu. Aby zainstalować dodatki opcjonalne, konieczna jest ingerencja użytkownika (patrz warsztat „Instalowanie dodatkowych aktualizacji”).
Dzięki regularnym aktualizacjom jesteś nie tylko bezpieczniejszy, ale twój 10-letni system może być wciąż nowoczesny.
Internet Explorer 8 do Windows XP
System Windows XP standardowo zawiera przeglądarkę Internet Explorer 6. Jest to wersja przestarzała i stanowi sama w sobie lukę w zabezpieczeniach systemu. Dlatego Internet Explorer 8 do systemu Windows XP to naszym zdaniem obowiązkowa aktualizacja. Aktualizacja taka jest zalecana nawet wtedy, jeśli nie zamierzasz korzystać z Internet Explorera. Dzięki niej nie tylko lepiej zabezpieczasz system, lecz zyskujesz wiele funkcji dodatkowych, np. możliwość podglądu plików w formacie XPS (format dokumentów cyfrowych konkurencyjny w stosunku do PDF).
Uaktualnij Windows Media Playera
Standardowo Windows XP jest wyposażony w Windows Media Player 9. Warto unowocześnić ten program o dwie generacje, bo multimedialne komponenty z nowej wersji integrują się z systemem i są wykorzystywane przez wiele dodatkowych programów multimedialnych.
Kontrola ustawień aktualizacji Windows XP
Zanim wprowadzisz jakiekolwiek zmiany w systemie i zainstalujesz którykolwiek z proponowanych przez nas programów, zacznij od weryfikacji stopnia aktualności swojego systemu. Jest to konieczne, bo wiele aplikacji wymaga komponentów, które w standardowej konfiguracji Windows XP nie są w ogóle dostępne.
Krok 1
Najpierw upewnij się, że masz w swoim systemie Windows XP zainstalowany ostatni zestaw serwisowy, tzw. Service Pack 3 dla Windows XP. Rozwiń menu Start, kliknij prawym klawiszem pozycję Mój komputer i z menu kontekstowego wybierz Właściwości.
Krok 2
Zobaczysz okno Właściwości systemu. Zwróć uwagę na to, czy w zakładce Ogólne pod wpisem System widoczny jest napis Dodatek Service Pack 3. Jeżeli miałeś standardowo skonfigurowany mechanizm automatycznych aktualizacji, powinieneś zobaczyć taki wpis. Jeżeli jednak nie, to musisz ręcznie zaktualizować system, instalując dodatek Service Pack 3. Zapoznaj się z artykułem w Bazie Wiedzy Microsoft znajdującym się na stronie pod adresem http://support.microsoft.com/kb/322389. Znajdziesz w nim dodatkowe, szczegółowe wskazówki, jak pobrać najnowszy dodatek serwisowy dla systemu Windows XP.
Krok 3
Korzystając z faktu, że masz otwarte okno Właściwości systemu, zweryfikuj ustawienia aktualizacji automatycznych w swoim komputerze. Przejdź do zakładki Aktualizacje automatyczne i sprawdź, czy zaznaczona jest na niej opcja Automatycznie. Jeżeli nie, to ustaw właśnie tę opcję i kliknij OK.
Krok 4
Dla pewności sprawdź jeszcze, czy nie są dostępne nowe aktualizacje krytyczne dla Windows XP (Microsoft oficjalnie będzie wspierał system Windows XP do kwietnia 2014 roku). Rozwiń menu Start i kliknij Windows Update. Następnie upewnij się, że na stronie aktualizacyjnej wczytanej w przeglądarce nie są dostępne żadne aktualizacje o wysokim priorytecie. Jeżeli będą, zostaniesz o tym poinformowany i zachęcony do ich instalacji – wystarczy kliknąć przycisk Ekspresowa. Jednak nowocześniejszym rozwiązaniem jest instalacja zunifikowanego mechanizmu aktualizacyjnego – Microsoft Update. W tym celu na widocznej w przeglądarce stronie aktualizacyjnej kliknij przycisk Przejdź.
Krok 5
Na kolejnej stronie kliknij Uruchom teraz, a następnie Kontynuuj. Zaakceptuj ewentualne okna dialogowe z pytaniem o zgodę na instalację oprogramowania Microsoft Update.
Krok 6
Powinieneś zobaczyć stronę, na której wyświetlona będzie informacja, że masz włączony mechanizm automatycznych aktualizacji. Kliknij przycisk Sprawdź, czy dostępne są aktualizacje. Na kolejnej stronie najpierw kliknij przycisk Ekspresowa, by się upewnić, czy żadne krytyczne aktualizacje dla twojego systemu nie są dostępne. Jeżeli mechanizm odnajdzie aktualizacje krytyczne, kliknij przycisk Zainstaluj aktualizacje.
Krok 7
Wyświetli się okno: Instalowanie aktualizacji, poczekaj na zakończenie całej operacji. Gdy pojawi się komunikat Instalacja zakończona, najprawdopodobniej będziesz musiał ponownie uruchomić system. Kliknij Uruchom ponownie teraz i poczekaj, aż system się jeszcze raz załaduje.
Instalowanie dodatkowych aktualizacji
Jeżeli w systemie XP masz już zainstalowany najnowszy dodatek serwisowy oraz wszystkie ważne aktualizacje krytyczne, możesz teraz przejść do instalowania aktualizacji dodatkowych.
Krok 1
Jeszcze raz uruchom Windows Update, wybierając dodatek z menu Start. Poczekaj, aż witryna aktualizacyjna zostanie wczytana do przeglądarki, i kliknij przycisk Niestandardowa.
Krok 2
Poczekaj, aż zostaną wykryte dostępne aktualizacje. Następnie w menu po lewej stronie okna kliknij Oprogramowanie, opcjonalne. W centralnej części okna możesz zobaczyć wpis Te aktualizacje należy zainstalować oddzielnie. W naszym przykładzie aktualizacją wymagającą odrębnej instalacji jest element o nazwie Program Microsoft .NET Framework 4. Jeżeli chcesz mieć nowoczesny system, koniecznie zainstaluj ten dodatek, bo ma on wpływ na poprawne działanie najnowszych programów do Windows uruchamianych w Windows XP. Zaznacz symbol opcji przy tym elemencie, a potem kliknij odnośnik Przejrzyj i zainstaluj aktualizacje.
Krok 3
Na kolejnym etapie kliknij przycisk Zainstaluj aktualizacje. Następnie poczekaj, aż proces pobierania i instalacji się zakończy. Nie musisz tym razem ponownie uruchamiać systemu. W oknie przeglądarki (strona Microsoft Update powinna być cały czas załadowana) kliknij Strona główna witryny Microsoft Update, a następnie jeszcze raz kliknij przycisk Niestandardowa, by przejść do ekranu wyboru dodatkowych aktualizacji. Instalacja tych aktualizacji wygląda podobnie jak proces, który właśnie przeprowadziłeś, instalując aktualizację, więc nie będziemy jej szczegółowo opisywać. Polecamy natomiast zapoznanie się z ramką „Aktualizacje technologiczne, które warto zainstalować” i zainstalowanie polecanych w niej aktualizacji. Zainstalujesz je za pomocą opisywanego w warsztacie „Kontrola ustawień aktualizacji Windows XP” modułu Microsoft Update. Możesz je również pobierać spod wymienionych w ramce adresów internetowych i instalować ręcznie. Niektóre opisywane aktualizacje aktywują procedurę weryfikacji legalności Windows XP.
Pasek boczny i gadżety
Thoosje Windows Sevenbar (Windows 7 Sidebar)
Cechą szczególną nowszych od XP wersji Windows jest obecność paska bocznego z gadżetami. Również w XP możesz mieć taki pasek i zestaw gadżetów pulpitu. Wystarczy, że zainstalujesz program Windows 7 Sidebar znany też pod nazwą Thoosje Windows Sevenbar.
Krok 1
Program jest dostarczany w postaci spakowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj go, a następnie dwukrotnie kliknij plik instalacyjny. Sama instalacja przebiega standardowo, potwierdzasz kolejne etapy instalacji. Na etapie dotyczącym regionu, w którym się znajdujesz – okno Select Region – zaznacz opcję Europe i kliknij Next. W następnym, jeżeli nie chcesz instalować dodatkowego paska narzędziowego Thoosje Toolbar (naszym zdaniem jest on zbędny), odznacz wszystkie trzy pola wyboru i kliknij Next. Dalsze etapy instalacji nie wymagają już twojej ingerencji.
Krok 2
Program uruchomi się automatycznie po zakończeniu instalacji. Na pulpicie Windows XP zobaczysz dwa standardowo aktywne gadżety: zegarek i kontrolkę sterującą domyślnym odtwarzaczem multimediów (najczęściej Windows Media Playerem). Jeżeli chcesz mieć więcej gadżetów na pulpicie, kliknij przycisk + widoczny przy górnej krawędzi ekranu, ponad aktualnie wyświetlonymi gadżetami.
Krok 3
Pojawi się okno zawierające dostępne gadżety dostarczane razem z programem. Aby umieścić nowy gadżet na pulpicie, wystarczy go po prostu kliknąć raz lewym klawiszem myszki.
Krok 4
Jeżeli chcesz zamknąć którykolwiek z widocznych na pulpicie gadżetów, kliknij go prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybierz Close.
Manipulowanie oknami
AquaSnap
Windows Vista i Windows 7 wyposażono w przydatny mechanizm przyciągania i autorozmieszczania okien na pulpicie. Windows XP jest tego mechanizmu pozbawiony. Możesz to łatwo uzupełnić, instalując program AquaSnap.
Krok 1
Program AquaSnap jest instalowany za pomocą standardowego kreatora instalacji. Nie musisz wprowadzać żadnych zmian do domyślnej konfiguracji instalatora.
Krok 2
Po przyciągnięciu otwartego okna do którejkolwiek krawędzi ekranu zobaczysz symbol obrazujący, jakiemu przekształceniu ulegnie okno, gdy je w danym momencie upuścisz.
Dodatkowe czcionki w Windows XP
Pakiet zgodności formatu plików pakietu MS Office
Wraz z wprowadzeniem pakietu biurowego MS Office 2007 Microsoft zdecydował się zastąpić dotychczasowe binarne formaty dokumentów (DOC, XLS, PPT itp.) nowymi formatami opartymi na języku XML (rozszerzenia nowych dokumentów to m.in. .docx, .xlsx, .pptx). Użytkownicy pakietu biurowego Microsoftu w wersji 2003 lub jeszcze starszych, aby móc otwierać u siebie dokumenty w nowym formacie, muszą zainstalować w systemie dodatek o nazwie Pakiet zgodności formatu plików pakietu MS Office.
Nawet jeżeli nie odczuwałeś dotychczas potrzeby otwierania dokumentów w nowym formacie, radzimy zainstalować ten dodatek, ma on bowiem interesującą „wartość dodaną” – instaluje w systemie Windows XP nowe czcionki, standardowo dostępne w nowszych wersjach systemów operacyjnych Microsoftu. Pakiet zgodności pobierzesz ze strony http://pcformat.pl/u/83. Po jego zainstalowaniu (procedura ma standardowy przebieg) będziesz mógł w dowolnym edytorze korzystać z wielu nowych czcionek. Ozywiście wszystkie mają polskie znaki diakrytyczne.
Nowe menu Start
ViStart
Jeżeli chcesz zmienić działanie menu Start, aby było zgodne z funkcjami dostępnymi w Windows Vista i Windows 7, zainstaluj program ViStart. Dzięki niemu będziesz mógł bardzo szybko odnaleźć dowolny element (dokument, aplikację itp.), wpisując fragment nazwy w polu tekstowym.
Krok 1
Podobnie jak wiele innych programów ViStart również jest dostarczany w formie spakowanego archiwum. Programu nie trzeba instalować. Należy tylko rozpakować do dowolnego folderu zawartość archiwum, a potem dwukrotnie kliknąć ikonę ViStart OneStep.
Krok 2
Wygląd menu Start się zmieni. Po rozwinięciu tego menu zobaczysz układ znany z nowszych systemów Microsoftu. Co ważne, zmienia się nie tylko estetyka, ale i możliwości.
Krok 3
Dostęp do opcji konfiguracyjnych zmodyfikowanego menu Start uzyskujesz, klikając strzałkę w prawo widoczną obok przycisku Shut down. W rozwiniętym w ten sposób menu kliknij pozycję Options. Jeżeli chcesz, by program automatycznie się uruchamiał podczas startu systemu, zaznacz w otwartym oknie Options pole wyboru Start with Windows i zatwierdź wybór, klikając przycisk OK.
Przełączanie 3D
WinFlip
W Windows Vista i Windows 7 można się przełączać między otwartymi oknami za pomocą efektownego widoku 3D. W Windows XP również możesz uzyskać podobny efekt – wystarczy zainstalować program WinFlip.
Krok 1
Rozpakuj plik ZIP z programem, a następnie dwukrotnie kliknij ikonę WinFlip. Ikona programu pojawi się w zasobniku systemowym na pasku zadań. Kliknij ją prawym klawiszem myszki i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybierz kolejno Language oraz Polski. Zmieniłeś w ten sposób język interfejsu na polski.
Krok 2
Program już działa. Otwórz kilka okien i wypróbuj nowy sposób przełączania się między nimi, wykorzystując do tego celu – podobnie jak w Windows Vista i Windows 7 – klawisze [Windows]+[Tab]. Zwróć uwagę, że podczas przełączania każde okno jest dodatkowo oznaczone literą.
Pasek zadań a` la Windows 7
ViGlance
Pasek zadań w Windows 7 jest bardziej funkcjonalny niż w Windows XP. Te same elementy zachowują właściwości zarówno przycisków zminimalizowanych okien, jak i ikon. Oprócz tego dla każdego niemal obiektu dostępne jest rozbudowane menu kontekstowe. Jeżeli chcesz mieć w Windows XP pasek zadań o rozbudowwanych możliwościach, zainstaluj program ViGlance.
Krok 1
ViGlance jest rozpowszechniany w postaci spakowanego archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj plik do dowolnego folderu, a następnie przejdź do tego folderu i dwukrotnie kliknij ikonę ViGlance OneStep.
Krok 2
Program nie wymaga instalacji i od razu się uruchomi. Jednocześnie zostanie uruchomiona domyślna przeglądarka WWW, w której załaduje się strona z podziękowaniami za instalację ViGlance.
Krok 3
Zwróć uwagę na pasek zadań. Trudno nie zauważyć różnicy. Zamiast dotychczasowych przycisków otwarte okna są symbolizowane przez ikony. Po naprowadzeniu kursora myszki na dowolną ikonę otwartego okna zobaczysz miniatury okien danej aplikacji. Oprócz tego kliknięcie prawego przycisku myszki wywołuje menu kontekstowe, które umożliwia przypinanie (polecenie Pin) otwartych okien do paska, tak jak w Windows 7.
Wybieraj z zestawu Microsoft PowerToys for Windows XP
Pod nazwą Microsoft PowerToys for Windows XP gigant z Redmond udostępnia bezpłatnie zestaw przydatnych narzędzi zwiększających możliwości systemu. Polecamy następujące narzędzia:
SyncToy 2.1
Znakomity i prosty w obsłudze program do synchronizacji danych w dowolnych dwóch lokalizacjach. Takich synchronizowanych par folderów możesz utworzyć wiele. O programie pisaliśmy już na naszych łamach, szczegółowy poradnik znajdziesz na naszym CD.
ClearType Tuner PowerToy
Technologia ClearType poprawia jakość wyświetlania tekstu na monitorach LCD. Zainstalowanie tego składnika dodaje do systemowego panelu sterowania nowy aplet umożliwiający konfigurację ClearType.
HTML Slide Show Wizard
Bardzo prosty w obsłudze program pozwalający na błyskawiczne wygenerowanie pokazu slajdów w postaci strony WWW z podlinkowanymi i odpowiednio zmniejszonymi (wg potrzeb) zdjęciami.
Power Calculator
Prosty i oferujący całkiem spore możliwości kalkulator. Oprócz typowych obliczeń wyświetla wykresy funkcji, podpowie, gdzie znajdują się ekstrema funkcji, punkty przegięcia, miejsca zerowe, konwertuje jednostki i wiele więcej.
Image Resizer
Program integruje się z menu kontekstowym każdego pliku graficznego, udostępniając funkcje pozwalające na szybką zmianę wielkości danego zdjęcia czy ilustracji.
Webcam Timershot
Proste w obsłudze „szpiegowskie” narzędzie. Za pomocą tego programu możesz automatycznie zapisywać zdjęcia wykonywane kamerą podłączoną do komputera. Standardowo program wykonuje fotki co dziesięć minut, ale możesz to dowolnie zmienić. Po skonfigurowaniu jedynym widomym objawem działania programu jest niewielka ikona w zasobniku systemowym.
Microsoft RAW Image Thumbnailer and Viewer for Windows XP
Dodatek rozszerzający możliwości standardowego Eksploratora Windows. Pliki zdjęć cyfrowych w formacie RAW będą widoczne w systemie w postaci miniaturek.
Wszystkie opisane składniki pakietu pobierzesz niezależnie ze strony www.microsoft.com/windowsxp/Down loads/powertoys/Xppowertoys.mspx
Znajdziesz je również na naszym CD.