Sterowanie na odległość
Usiądź przy komputerze lub laptopie, z którego chcesz uzyskać zdalny dostęp do oczekującego na połączenie komputera z zainstalowanym programem LogMeIn. Uruchom przeglądarkę (tym razem w naszym przykładzie będzie to najnowsza wersja przeglądarki Firefox) i odwiedź ponownie witrynę serwisu LogMeIn. Po wczytaniu strony wpisz po prawej stronie dane uwierzytelniające dostęp do twojego konta w serwisie, po czym kliknij przycisk Log Me In.
Zostaniesz przekierowany na stronę z listą komputerów, do których masz zdalny dostęp. W naszym przykładzie jest to jeden komputer o nazwie Komputer domowy, na którym właśnie zainstalowaliśmy program LogMeIn. Kliknij przycisk Remote Control.
Na kolejnej stronie zostaniesz poproszony o instalację wymaganej wtyczki do przeglądarki. W przypadku, gdy korzystasz z Firefoksa, kliknij Install Firefox plug-in, a następnie Install Firefox plug-in now. W przypadku innych przeglądarek postępujesz analogicznie, instalując wtyczkę właściwą dla danej przeglądarki.
Po zainstalowaniu wtyczki przeglądarka musi być uruchomiona ponownie. W Firefoksie należy w tym celu kliknąć przycisk Uruchom ponownie teraz.
Po ponownym uruchomieniu przeglądarki powinieneś zobaczyć komunikat informujący o zestawianiu połączenia ze zdalnym komputerem. Gdy połączenie zostanie nawiązane, zobaczysz w oknie przeglądarki okienko zawierające formularz na dane uwierzytelniające dostęp do komputera. Wpisz w odpowiednie pola nazwę użytkownika i hasło do konta istniejącego na zdalnym komputerze, a następnie kliknij przycisk Login. Zwróć uwagę na widoczne w oknie LogMeIn pole wyboru Initiate Chat with User after login. Jest ono domyślnie nieaktywne, ale jego aktywacja powoduje, że oprócz zdalnego dostępu zostanie utworzony moduł chata, dzięki któremu będziesz mógł rozmawiać z osobą przebywającą przed komputerem, z którym się łączysz.
W oknie przeglądarki pojawi się komunikat informujący o możliwości zdalnego sterowania komputerem, którego nazwa jest wyświetlona wytłuszczonym drukiem (w naszym przykładzie Komputer domowy). Kliknij OK. Jeżeli pozostawisz zaznaczone pole wyboru Remember this and don't prompt again for this computer to więcej nie zobaczysz tego komunikatu podczas zestawiania połączenia zdalnego z tym samym komputerem.
Po krótkiej chwili zobaczysz pulpit zdalnego komputera. Oprócz tego w dolnym prawym rogu przeglądarki może się pojawić komunikat informujący o tym, że dźwięki odtwarzane na komputerze, z którego teraz korzystasz, będą strumieniowo przesyłane na komputer zdalny. Funkcja ta jest domyślnie aktywna i może być wykorzystywana np. do przekazywania objaśnień głosowych przez mikrofon osobie siedzącej przy zdalnym komputerze.
Od tej pory z komputera zdalnego możesz korzystać tak, jakbyś przy nim bezpośrednio siedział. Oprócz tego, korzystając z menu widocznego wzdłuż lewej krawędzi okna przeglądarki, możesz wywoływać różne dodatkowe narzędzia. Opisujemy wybrane funkcje:
Dashboard – wywołanie panelu z informacjami dotyczącymi pracy i wydajności zdalnego komputera
Remote Control – moduł zdalnej kontroli; domyślnie aktywowany po zestawieniu połączenia
File Manager – menedżer plików ułatwiający wymianę danych między komputerem lokalnym a zdalnym
File Sharing – informacje o tym, jak współdzielić pliki ze zdalnie połączonym komputerem
Chat – moduł chatu
Computer Management – zestaw funkcji umożliwiających zdalną konfigurację newralgicznych elementów zdalnego systemu
Computer Settings – możliwość zmiany niektórych systemowych ustawień zdalnego systemu
Scheduling & Alerts – zdalne zarządzanie harmonogramem zadań
Performance Info – szczegółowe informacje o wydajności zdalnej maszyny
Disconnect – rozłączanie połączenia i wylogowywanie się z serwisu LogMeIn