Sterowanie na odległość
Zdalny pulpit musisz najpierw uaktywnić na komputerze, który będzie pełnił rolę serwera. W tym celu otwórz okno Właściwości systemu.
Użyj kombinacji klawiszy [Windows]+ [Pause break]. Przejdź do zakładki Zdalny i zaznacz w sekcji Pulpit zdalny pole: Zezwalaj użytkownikom na zdalne łącznie się z tym komputerem.
Następnie sprawdź, czy twoje konto w systemie Windows należy do grupy administratorów, ponieważ tylko ta grupa ma dostęp do usługi Zdalny pulpit. Kliknij przycisk Wybierz wielu użytkowników zdalnych i zobacz, czy w oknie Użytkownicy pulpitu zdalnego wyświetli się komunikat Hetman już ma dostęp.
Możliwe jest dodanie kont innych użytkowników. Aby to zrobić, kliknij przycisk Dodaj. W nowo otwartym oknie wpisz w pole Wprowadź nazwy obiektów do wybrania nazwę użytkownika, który ma mieć nadane uprawnienia, i kliknij przycisk Sprawdź nazwy. Nowe konto pojawi się na liście poniżej. Kliknij OK. Z usługi Zdalny pulpit mogą korzystać tylko użytkownicy z ustawionym hasłem logowania do profilu.
Należy jeszcze dodatkowo skontrolować ustawienia zapory systemu Windows. Kliknij kolejno: Start, Panel sterowania, następnie Zapora systemu Windows.
W wywołanym oknie przejdź do zakładki Wyjątki. Zaznacz pole obok narzędzia Pulpit zdalny i kliknij OK.
Pecet jest przygotowany do rozpoczęcia zdalnego połączenia. Przed wyjściem z domu możesz zostawić komputer włączony, ale zablokuj dostęp (użyj w tym celu kombinacji klawiszy [Windows]+[L]). Możesz także skorzystać z opcji opisanej w warsztacie „Automatyczne budzenie komputera”.
Aby się połączyć z komputerem, na którym przeprowadzono kroki 1–5, musisz wykonać następujące czynności. Kliknij kolejno: Start, Wszystkie programy, Akcesoria, potem Komunikacja i Podłączanie pulpitu zdalnego.
W wywołanym oknie Podłączanie pulpitu zdalnego w pole Komputer wpisz adres IP peceta, z którym zamierzasz się połączyć. Następnie kliknij przycisk Podłącz. Po chwili zobaczysz okno logowania do zdalnego komputera. Użyj nazwy użytkownika, który ma dostęp, a także jego hasła (w tym wypadku zazwyczaj będą to twoje dane do logowania).
Już możesz korzystać ze zdalnego połączenia. Dzięki temu wykonujesz czynności na oddalonym pececie, tak jakbyś w ogóle od niego nie odszedł. Uwaga! Jeżeli w domu korzystasz z routera, musisz przekierować port TCP o numerze 3389. W tym celu zajrzyj do instrukcji urządzenia.
- Połączenie z pomocą DynDNS
Dynamiczny serwer DNS pozwala użytkownikom ze zmiennym adresem IP korzystać z wielu usług, do których jest potrzebny stały i ciągle znany adres IP. DDNS pozwoli założyć konto, dzięki któremu dostaniesz stały i niepowtarzalny adres, np. pcformat.dyndns.org. Do tego adresu zawsze będzie przypisany adres IP peceta serwera. Jeżeli komputer zmieni adres IP, zostanie to automatycznie odnotowane i zaktualizowane. To rozwiązanie może być ekwiwalentem stałego adresu IP. Serwis DynDNS znajduje się pod adresem www.dyndns.com. - Połączenie z pomocą Hamachi
Innym rozwiązaniem pomagającym w połączeniu ze zdalnym komputerem jest aplikacja Hamachi. Służy ona do tworzenia wirtualnej sieci LAN, dzięki czemu osoby znajdujące się za NAT-em mogą bezproblemowo nawiązywać połączenie. Aplikacja jest dostępna na stronie www.hamachi.cc, a poświęcone jej polskie forum pod adresem http://hamachi.pl.
Temat numeru:
- Przygotowanie komputera do pracy
- Test monitorów LCD 21–25”
- Test programów do nauki języka angielskiego
- Edycja i retuszowanie fotografii
- Tworzenie galerii zdjęć w internecie
- Jak kupować komputer i drukarkę