Stół montażowy
PowerDirector to lider wśród aplikacji do edycji wideo. Zamieszczona na naszej płycie DVD pełna wersja 15 LE ma bardzo wygodny interfejs użytkownika i rozbudowane możliwości oraz zapewnia dostęp do wielu profesjonalnych efektów, którymi uatrakcyjnisz swój film.
Serwisy internetowe pełne są nagrań ze smartfonów, kamer sportowych czy samochodowych rejestratorów. Obecnie aby zainteresować filmem większą widownię, nie wystarczy już tylko wrzucić go na YouTube’a czy Facebooka. Konieczna jest obróbka surowego materiału, skrócenie niektórych ujęć i uatrakcyjnienie całości efektami specjalnymi i muzyką w tle. Aby sprawnie wykonać wszystkie te czynności, potrzebne jest dobre narzędzie do nieliniowego montażu wideo, np. PowerDirector 15 LE z naszej płyty DVD.
Import plików multimedialnych i edycja filmu
Pracę zaczniemy od dodania plików audio i wideo do biblioteki mediów, skąd będzie je można przenosić na wirtualny stół montażowy.
Krok 1
Uruchom edytor w trybie Full Feature Editor. W oknie głównym kliknij Import media i z rozwiniętego menu wybierz opcję Import Media Files. Można importować pliki wideo, muzykę oraz grafikę. Miniatury dodanych plików pojawią się w bibliotece mediów. Możesz zaznaczyć jedną z miniaturek i korzystając z panelu odtwarzacza, sprawdzić, czy plik zawiera odpowiedni materiał.
Krok 2
Złap miniaturę wybranego klipu i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na ścieżkę wideo nr 1. W ten sam sposób umieść na ścieżce po kolei pozostałe klipy, z których będzie składał się film. Przejdź do panelu odtwarzacza, kliknij przycisk Stop i uruchom odtwarzanie przyciskiem Play.
Krok 3
Otwórz bibliotekę przejść n, wybierz jedną z miniatur efektu. Jego podgląd wyświetlony zostanie w panelu odtwarzacza. Gdy znajdziesz interesujący efekt, złap jego ikonę i nie puszczając lewego przycisku myszy, przeciągnij ją i upuść na ścieżkę wideo w miejsce, gdzie łączą się ze sobą pierwszy i drugi klip. Kliknij Play, aby zobaczyć rezultat W ten sam sposób dodaj przejścia w pozostałych miejscach łączenia się klipów oraz na początku i na końcu filmu.
Krok 4
Projekt warto też wzbogacić o podkład audio. Przejdź więc do biblioteki mediów i wskaż plik audio, np. formatu MP3. Możesz zaznaczyć jego miniaturę i korzystając z panelu odtwarzacza, odsłuchać go. Następnie złap jego miniaturę i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją i upuść na ścieżkę audio nr 2. Plik audio pojawi się tam w postaci paska.
Krok 5
Dodany plik możesz edytować (np. przycinać). Skorzystaj w tym celu z polecenia Edit Audio – Trim, które znajduje się w menu kontekstowym prawego przycisku myszki. Wybierając tę opcję, wywołasz okno Trim Audio, w którym dokonasz niezbędnych modyfikacji.
Krok 6
Na koniec zapisz projekt na dysku. Z menu File wybierz Save Project As, w standardowym oknie dialogowym wskaż folder docelowy, po czym nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz.
Eksport materiału i publikacja na YouTubie
PowerDirector potrafi generować pliki wynikowe zróżnicowanej jakości – od lekkich, nadających się do oglądania na wolnym łączu internetowym, do Full HD.
Krok 1
Kliknij zakładkę Produce i wybierz format wyjściowy, np. H.264 AVC. Do wyboru masz jeszcze formaty AVI i Windows Media – oba w rozdzielczości 1920x1080.
Krok 2
Rozwiń listę Profile name/Quality i wybierz profil jakości. Gdy to zrobisz, w polu poniżej wyświetli się jego opis. Możesz też zaznaczyć pole Enable preview during production (wyświetlanie podglądu filmu w trakcie renderowania).
Krok 3
Poniżej panelu odtwarzacza znajduje się pole Export folder. Przyciskiem ... możesz zmienić folder docelowy, w którym zapisany zostanie plik wynikowy. Widoczny jest też wykres informujący, ile na dysku jest wolnego miejsca (z przeliczeniem na megabajty oraz minuty). Aby uruchomić renderowanie, naciśnij Start.
Krok 4
Gotowy film możesz od razu opublikować w serwisie YouTube. W trybie produkcji (zakładka Produce) kliknij Online (1) i wybierz YouTube (2). Rozwiń listę Profile type (3) i wskaż jeden z profilów jakości wideo. W polach poniżej wprowadź tytuł filmu (4), krótki opis, a w Tags (5) wpisz słowa kluczowe. Z listy Video categories wybierz jego tematykę.
Krok 5
Na koniec zdecyduj, czy film po umieszczeniu na YouTubie ma być widoczny dla wszystkich (Public), czy tylko dla znajomych (Private only). Gdy ustawisz wszystkie parametry, wystarczy, że naciśniesz Start. Wyświetli się okno YouTube Authorisation, kliknij Authorise, zaloguj się do swojego konta Google. Program poprosi jeszcze o pozwolenie na zarządzanie kontem YouTube, po czym materiał zostanie wyrenderowany i przesłany na twój kanał w serwisie.