SoftwareStraszny zombi

    Straszny zombi

    W tej części kursu pokazujemy, jak za pomocą podstawowych narzędzi GIMP-a ucharakteryzować postać ze zdjęcia na przerażającego potwora, niczym zombi z hollywoodzkiego horroru lub postać dobrej gry akcji.

    Straszny zombi

    Wykonanie cyfrowego makijażu na twarzy postaci ze zdjęcia nie jest trudnym zadaniem. Jedyne ograniczenie to twoja fantazja i czas, jaki możesz poświęcić na pracę z pojedynczą fotografią. Głównym narzędziem wykorzystywanym do wirtualnej charakteryzacji będzie pędzel. Podstawy posługiwania się nim poznałeś w poprzednim odcinku naszego kursu. W bieżących warsztatach opisujemy, jak ucharakteryzować osobę z fotografii na potwora zombi.

    Potraktuj tę część kursu jako sprawdzian umiejętności zdobytych w poprzednich odcinkach. Do wykonania ćwiczenia niezbędna będzie umiejętność pracy na warstwach i maskach, posługiwanie się ścieżkami oraz narzędziami do korekcji kolorystyki. Wcześniejsze odcinki poświęcone tym tematom znajdziesz w archiwalnych numerach magazynu i na naszej stronie, po wpisaniu adresów http://pcformat.pl/u/517, http://pcformat.pl/u/518, http://pcformat.pl/u/519, http://pcformat.pl/u/520.

    Dobór zdjęcia i zmiana kolorystyki

    Do wirtualnej charakteryzacji potrzebujesz odpowiedniej fotografii, na której postać będzie miała groźny wyraz twarzy. Najlepiej kadr z uchwyconym krzykiem. Zrób zdjęcie sobie, koledze lub koleżance en face (czyli na wprost) – tak by osoba fotografowana patrzyła prosto w obiektyw – lub poszukaj odpowiedniego ujęcia w internecie.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP. Następnie z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie postac.jpg, i kliknij Otwórz.

    Krok 2

    Na początku dokonaj modyfikacji kolorystycznej obrazu. Mocne barwy dodadzą mu dynamiczności. W tym celu z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast. W otwartym oknie Jasność i kontrast ustaw suwak Jasność na wartość 10, a Kontrast na 15 i kliknij OK.

    Krok 3

    Teraz utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N]. Następnie w oknie Nowa warstwa zaznacz opcję Przezroczysta, po czym kliknij OK. Naprowadź w przyborniku kursor na narzędzie Wypełnienie kubełkiem i wybierz kolor morski (w naszym przykładzie #728eb9) jako pierwszoplanowy. Wypełnij warstwę tym kolorem. Następnie zmień Tryb na Pokrywanie.

    Obraz

    Krok 4

    Powtórz poprzedni krok, ale tym razem nową warstwę wypełnij kolorem czarnym. Zmień Tryb na Pokrywanie , a Krycie ustaw na wartość 75.

    Krok 5

    Utwórz jeszcze jedną warstwę. Wypełnij ją kolorem czarnym, a następnie zmień Tryb na Kolor, a Krycie na wartość 50. W ten sposób obraz zyska lekką desaturację i mroczną kolorystykę, która będzie niezależna od warstwy ze zdjęciem źródłowym. Okienko warstw powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazku. Zachęcamy też do zmiany tła w zależności od wczytanego zdjęcia źródłowego. W ten sposób nadasz bardziej mroczny klimat swojej fotografii.

    Obraz

    Modyfikacja twarzy na wzór zombi

    Potwory zombi mają najczęściej zakrwawioną i brudną twarz oraz niepokojące oczy. Jak osiągnąć ten efekt, pokażemy w pierwszym warsztacie. Charakterystyczną dla zombi brudną, popękaną cerę utworzymy w warsztacie drugim.

    Plamy krwi i straszne oczy

    Pokazujemy, jak wykonać te elementy charakteryzacji za pomocą podstawowych narzędzi w programie. Efekt końcowy będzie zależał od twojej wyobraźni i czasu, jaki poświęcisz na modyfikację fotografii.

    Krok 1

    Utwórz nową warstwę za pomocą skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Shift]+[N]. W nowo otwartym okienku wpisz w polu Nazwa warstwy np. twarz i pozostaw domyślne rozmiary warstwy. Upewnij się, że w sekcji Typ wypełnienia warstwy jest zaznaczona opcja Przezroczysta, i kliknij OK. Upewnij się, że utworzona warstwa znajduje się na samej górze w okienku warstw, i zmień jej Tryb na Mnożenie.

    Obraz

    Krok 2

    Ustaw powiększenie obszaru roboczego w taki sposób, aby wygodnie domalować na twarzy plamy krwi, np. 100 proc. Do tego celu wybierz z przybornika pędzel, odpowiedni krój i dynamikę. Poszukaj dodatkowych pędzli w internecie i zainstaluj je w programie. Jak korzystać z dodatkowych pędzli, opisywaliśmy w poprzedniej części kursu. W trakcie malowania poszczególnych elementów twarzy zmieniaj rozmiar pędzla. Pamiętaj, aby ustawić kolor krwistoczerwony jako pierwszoplanowy (np. #bf0000). Do namalowania śladów krwi możesz użyć kilku warstw. Próbuj zmieniać jej tryb i poziom krycia do uzyskania najlepszego efektu. W naszym przykładzie efekt na razie wygląda tak:

    Obraz

    Krok 3

    Utwórz kolejną przezroczystą warstwę. Z przybornika wybierz zwykły pędzel i ustaw kolor pierwszoplanowy na przykład na błękitny – #8dd1d1. Zamaluj źrenice oka w taki sposób, jak w naszym przykładzie. Na kolejnej warstwie, na środku źrenicy dodaj białe plamki. W naszym przykładzie dodaliśmy jeszcze jedną warstwę, na której przyciemniliśmy język czarnym kolorem.

    Krok 4

    Jeżeli chcesz wymazać niektóre fragmenty domalowanej charakteryzacji, kliknij prawym przyciskiem myszy na wybranej warstwie i wybierz z niej opcję Dodaj maskę warstwy, natomiast w okienku Dodanie maski warstwy zaznacz Biała i kliknij Dodaj. Posługując się pędzlem w kolorze czarnym, zamaluj na masce fragmenty, które chcesz ukryć, np. zęby.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Dodaj kolejną przezroczystą warstwę. Nadaj jej tryb Miękkie światło. Posłuży ona do rozjaśnienia cery. Z przybornika wybierz zwykły pędzel i ustaw biały kolor, a w zakładce Opcje narzędzia zmień Krycie na wartość 60. Następnie zamaluj starannie skórę na twarzy postaci. Potem dodaj maskę warstwy i zamaluj, jak w poprzednim kroku, fragmenty, które nachodzą na oczy, nos i usta. Na koniec przesuń warstwę poniżej tych, na których została namalowana krew. Jeżeli osoba na fotografii ma blond włosy, dodaj kolejną warstwę, po czym, posługując się pędzlami i warstwami, spróbuj je przyciemnić.

    Obraz

    Popękana skóra

    Poszukaj w internecie zdjęć rdzy, chropowatej lub popękanej tekstury, którą nałożysz na twarz postaci. Fotografie możesz znaleźć w bankach zdjęć, np. http://sxc.hu, www.fotolia.pl, www.123rf.com, lub w serwisach www.deviantart.com, www.flickr.com i za pomocą wyszukiwarki graficznej Google. Przed wykorzystaniem cudzych zdjęć i opublikowaniem efektu końcowego w sieci zapoznaj się z prawami autorskimi lub warunkami licencji.

    Krok 1

    Jeżeli masz już pobrane zdjęcie, wczytaj je jako nową warstwę. W tym celu z menu Plik> wybierz teraz opcję Otwórz jako warstwyOtwarcie obrazu wskaż zdjęcie, np. tekstura.jpg. Kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Przeskaluj obraz narzędziem z przybornika Skalowanie w taki sposób, by pokrywał całą twarz i szyję. Następnie zmień tryb warstwy na Miękkie światło, a krycie zmień na wartość 50. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie, wybierz Dodaj maskę warstwy i w otwartym oknie zaznacz opcję Czarna. Kliknij przycisk Dodaj.

    Obraz

    Krok 3

    Tekstura powinna zniknąć. Teraz przywróć jej widoczność na skórze postaci, korzystając ze zwykłego pędzla w kolorze białym. Upewnij się, że krycie pędzla ma wartość 100. Efekt powinien wyglądać tak:

    Obraz

    Krok 4

    W podobny sposób możesz dorobić szwy na twarzy lub dokleić plastry. Poszukaj w sieci odpowiednich zdjęć i posługując się narzędziami warstw i masek, dorób kolejne fragmenty charakteryzacji. Prawdziwy zombi nie powinien mieć czystej koszuli. W analogiczny sposób, korzystając z pędzli, „pobrudź” elementy garderoby bohatera z fotografii.

    Obraz

    Krok 5

    Przygotowane zdjęcie zapisz na dysku w formacie GIMP-a, dzięki czemu będziesz mógł w przyszłości je edytować i pracować w nim na warstwach. Następnie wyeksportuj obraz do formatu JPG i podziel się nim ze znajomymi.

    Wybrane dla Ciebie