Straż sieciowa
Po zainstalowaniu aplikacji w zasobniku systemowym pojawi się nowa ikona. Kliknij ją dwukrotnie. Na ekranie wyświetli się główne okno programu. W zakładce Połączenia, w sekcji Przegląd widzisz wszystkie aktywne połączenia.
W zakładce Aplikacje przejdź do sekcji Ochrona sieci. W oknie programu zobaczysz spis korzystających z sieci aplikacji i ich uprawnienia. Przy każdej nazwie programu bądź usługi widzisz znaki odpowiadające jej uprawnieniom. Jeżeli jest to Pytaj, firewall zapyta, jaką operację ma wykonać. Znak Dopuść oznacza, że Kerio będzie przepuszczał połączenia danego programu.
Ostatni z możliwych znaków to Blokuj. W tym wypadku zapora ogniowa blokuje działania danej aplikacji. Aby zmienić uprawnienia aplikacji, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy znak Blokuj i z wywołanej listy wybrać jedną z trzech wspomnianych opcji. Drugim sposobem na zmianę uprawnień jest po prostu kliknięcie wybranego znaku lewym przyciskiem myszy (spowoduje to jego zmianę). Możesz także zmienić jednym kliknięciem uprawnienia dla wszystkich aplikacji. Zmiany należy w takim przypadku wprowadzać przy linii Dowolna aplikacja. Wspomniana opcja zmienia status wszystkich programów w systemie.
Zwróć uwagę, że lista z uprawnieniami jest podzielona na strefy: Zaufane, czyli sieć wewnętrzną, i Internet – sieć globalną. Możesz także nadawać aplikacjom tylko uprawnienia do połączeń wychodzących i przychodzących. Pozwoli ci to jeszcze dokładniej określić uprawnienia dla każdej aplikacji.
Aplikacjom, których jesteś pewien, możesz z powodzeniem nadać pełne uprawnienia w zakresie połączeń wychodzących. Jeżeli masz wątpliwości, lepiej zastosować znak Pytaj. Wtedy Kerio wyświetli komunikat Ostrzeżenie o wychodzącym połączeniu, a ty sam zdecydujesz, czy zablokować przycisk Blokuj) czy przepuścić połączenie (przycisk Dopuść).