Strażnik prywatności
Kliknij zakładkę Privacy Guard. Wyświetli się plansza modułu Strażnika Prywatności. Masz tu do wyboru dwa tryby pracy programu. Pierwszy to tryb podstawowy, przeznaczony dla większości użytkowników, w którym program wykonuje automatycznie zestaw czynności mających na celu poprawę prywatności użytkownika.
Drugi tryb jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników. Tutaj masz możliwość własnoręcznego zdefiniowania zestawu czynności, jakie będą wykonywane przez program.
Na początek skorzystamy z trybu podstawowego. Kliknij pierwszą ikonę Basic. Program natychmiast rozpoczyna usuwanie plików z dysków. Możesz ten proces wstrzymać, klikając przycisk Pause, lub zatrzymać, klikając przycisk Stop. Podczas pracy program będzie wyświetlał listę usuwanych plików.
Po zakończeniu usuwania wyświetli się okno z podsumowaniem. Może się zdarzyć, że część odnalezionych plików będzie można usunąć dopiero po ponownym uruchomieniu komputera. Aby to zrobić, kliknij przycisk Restart Now.
Gdy natomiast zechcesz usunąć je później, kliknij przycisk Restart Later, a gdy zdecydujesz się pozostawić je na dysku, kliknij przycisk Ignore. Powrócisz do głównego okna programu.
Jeśli chcesz samodzielnie zadecydować, które pliki mają być przez program usuwane, a które nie, skorzystaj z trybu zaawansowanego. Kliknij ikonę Advanced. Na planszy po lewej stronie wyświetli się lista grup, których pliki będą usuwane z komputera.
Część grup na liście jest zaznaczona, np. Applications – aplikacje, czy Browsers – przeglądarki stron WWW. Gdy wybierzesz jedną z grup, wyświetlą się w prawej części wszystkie elementy danej grupy, których pliki (zawierające poufne dane) będą usuwane przez program Eraser. Po wybraniu na przykład grupy znajdziesz na liście nazwy przeglądarek zainstalowanych w systemie,
oraz nieaktywne nazwy innych przeglądarek, których program nie wykrył, a które są przez niego obsługiwane.
W ten sam sposób pogrupowane są programy pocztowe – News and Emails readers, narzędzia do pobierania plików – Peer2Peer, programy ochronne – Security, aplikacje Windows 8 – Windows 8 Apps, elementy systemowe – Windows, oraz elementy własne, które możesz wskazać własnoręcznie – Custom.
Jeśli nie chcesz, aby Eraser usuwał pliki wybranej aplikacji obecnej na liście, odznacz ją. Możesz też kliknąć przycisk Properties, który wyświetli szczegółową listę usuwanych elementów. Dzięki niej możesz zdecydować, które elementy mają być usuwane, a które nie.
Poniżej listy widoczny jest suwak, którym ustawisz stopień bezpieczeństwa. Im bardziej przesuniesz go w prawą stronę, tym bardziej skomplikowanych algorytmów będzie używał program podczas wymazywania danych z dysku, co z jednej strony zwiększa jego skuteczność, a z drugiej wydłuża czas potrzebny na wykonanie wymazywania danych.
Gdy wybierzesz już na listach elementy, które program ma wymazywać, kliknij przycisk Start, uruchamiając proces czyszczenia.