Strona z szablonu
Najprostszym sposobem zrobienia własnej strony za pomocą programu WYSIWYG Web Builder jest skorzystanie z jednego z dostępnych w aplikacji szablonów. Tę część tematu numeru przygotowaliśmy z myślą o niezaawansowanych użytkownikach komputerów.
Pokazujemy tu, jak wybrać szablon, wypełnić witrynę treścią, wygenerować menu nawigacyjne i założyć podstrony. Pamiętaj, że swój projekt możesz edytować w dowolnym momencie, wzbogacając witrynę o kolejne podstrony, aktualną treść lub atrakcyjne dodatki. Jeżeli uznasz, że dobrze radzisz sobie z obsługą programu, zachęcamy do zbudowania własnej strony od podstaw. Przygotowaną witrynę zapiszesz na dysku lub opublikujesz w internecie.
Wybieranie szablonu
W programie masz do dyspozycji ponad 100 szablonów podzielonych na kategorie tematyczne. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by przygotować własny layout w programie graficznym, sięgnij po jedną z gotowych propozycji.
Krok 1
W oknie głównym programu WYSIWYG Web Builder znajdź menu File i wybierz z niego New Web Site From Template.
Krok 2
W oknie Select Template, na liście Category jest domyślnie zaznaczona pozycja Default. Poniżej zobaczysz miniatury gotowych szablonów. Rozwiń listę Category i wybierz jedną z dostępnych kategorii. W naszym przykładzie wybraliśmy kategorię Personal, a z niej szablon o tematyce komputerowej – Computing. Swój wybór zatwierdź przyciskiem OK.
Krok 3
Po krótkiej chwili otworzy się okienko Save Web Site As, w którym zapiszesz projekt swojej witryny. Wybierz lokalizację na dysku twardym, następnie w polu Nazwa pliku wpisz nazwę projektu, np. mojastrona_www, i kliknij Zapisz.
Krok 4
Powrócisz do okna głównego. W obszarze roboczym, w zakładce index pojawi się wybrany szablon. Możesz już przejść do edycji poszczególnych fragmentów witryny.
Edytowanie zawartości
Po wybraniu oprawy graficznej uzupełnisz witrynę treścią. Proces edycji zawartości jest prosty i przypomina pracę z tradycyjnym edytorem tekstu.
Krok 1
W pierwszej kolejności w okienku Site Manager zaznacz stronę index i kliknij ikonę Page Properties. W oknie Page Properties, w polu Title nadaj tytuł stronie, np. Serwis komputerowy PCF LAB, i z listy Character Set wybierz kodowanie ISO-8859-2, które zapewni poprawne wyświetlanie polskich znaków diakrytycznych na stronie. Kliknij przycisk OK.
Krok 2
Teraz dwukrotnie kliknij kursorem myszy pole z tekstem YOUR WEBSITE TITLE i wprowadź tytuł swojej strony. Korzystając z narzędzi formatowania, możesz zmienić krój i wielkość czcionki oraz kolorystykę. W podobny sposób edytuj pole tekstowe Your Name or Your Slogan Here i wpisz dowolny tekst. Jeśli uznasz, że napis jest zbędny, możesz go skasować klawiszem [Delete].
Krok 3
Szablon został zaprojektowany w języku angielskim, dlatego musisz ręcznie spolszczyć menu nawigacyjne umieszczone po lewej stronie projektu. Kliknij dwukrotnie obiekt zawierający menu:
Krok 4
W oknie Navigation Bar Properties, w sekcji Buttons widzisz listę poszczególnych działów zgrupowanych w menu. Na razie nie masz przygotowanych podstron, dlatego na tym etapie zajmiemy się tylko spolszczeniem nazw działów. Zaznacz dowolny element z listy, np. About You, po czym kliknij przycisk Edit.
Krok 5
W nowym oknie, Edit Button, w polu tekstowym Name wpisz tytuł podstrony, np. O mnie. W naszym przykładzie tytuł jest poprzedzony kilkoma spacjami, aby był czytelny na przycisku i nie stykał się z jego krawędzią. Pozostałe pola w tym oknie pozostaw na razie bez zmian i kliknij przycisk OK. Podobną metodą zmień nazwy pozostałych działów w menu. Po zmianach menu będzie wyglądało tak:
Krok 6
Teraz zmień zawartość belki: Your Expressive Websites Headline here. Kliknij ją dwukrotnie i wprowadź własny tytuł. Następnie w podobny sposób wyedytuj treść widoczną obok obrazka. Nie zapomnij zmienić treści w stopce witryny. W naszym przykładzie stopka wygląda po zmianach tak:
Krok 7
Aby dodać do strony dowolny obrazek z komputera, wybierz z przybornika toolbox ikonę Image i w obszarze roboczym strony, w miejscu, w którym chcesz ustawić obrazek, narysuj prostokąt. W oknie, które się otworzy, wybierz z dysku plik graficzny, który chcesz umieścić na stronie, i kliknij Otwórz. W naszym przykładzie wstawiliśmy logo PC Format.
Krok 8
Po zaznaczeniu pliku obrazu uaktywni się w oknie głównym programu dodatkowy pasek narzędzi dla obrazów. Do dyspozycji masz podstawowe narzędzia edycyjne, m.in. rozjaśnianie/przyciemnianie, poprawianie kontrastu. Po kliknięciu strzałki obok ostatniej ikony rozwinie się menu z dodatkowymi opcjami. Możesz poprawić ostrość obrazka, wybierając z menu kolejno: Convolve i Sharpen.
Krok 9
Jeżeli chcesz przeskalować obrazek (zmniejszyć lub powiększyć), chwyć kursorem myszy za jeden z uchwytów umieszczonych wokół krawędzi obrazka i nie zwalniając przycisku myszy, przesuń krawędź w dowolnym kierunku, aby dopasować rozmiar według własnego uznania.
Dodawanie podstron
Po zagospodarowaniu strony głównej i przyjęciu odpowiedniego układu witryny możesz przejść do tworzenia kolejnych podstron. Aby zachować spójność w obrębie witryny, kolejne podstrony należy tworzyć na podstawie struktury strony głównej (index).
Krok 1
Wybrany przez nas szablon serwisu komputerowego wymaga wykonania pięciu podstron. Na początek utworzymy stronę „O mnie”. W tym celu w okienku kliknij ikonę Clone Page, za której pomocą utworzysz klon dotychczasowej strony głównej.
Krok 2
Na drzewie struktury witryny pojawi się nowa strona o nazwie page1. Kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Rename Page. Nadaj jej nazwę, która będzie związana z nazwą działu, w naszym przykładzie omnie. W nazwach podstron nie używaj polskich znaków diakrytycznych i wersalików (dużych liter). Następnie, pozostawiając zaznaczoną stronę omnie, kliknij ikonę Page Properties.
Krok 3
W oknie Page Properties, w polu Button Name wpisz tytuł swojej strony (w naszym przykładzie O mnie). Następnie w polu nadaj skrótową nazwę podstrony, np. o_mnie. Teraz z listy character set wybierz kodowanie ISO-8859-2 i kliknij OK.
Krok 4
Możesz już zmienić treść na utworzonej podstronie, klikając dwukrotnie poszczególne obiekty. Skorzystaj z narzędzi znajdujących się w przyborniku Toolbox, które opisaliśmy na początku artykułu. W sposób analogiczny do kroków 1–3 utwórz listę pozostałych podstron i uzupełnij je dowolnymi materiałami tekstowymi i graficznymi.
Tworzenie menu nawigacyjnego
Po utworzeniu wszystkich podstron, które będą spójnymi elementami twojej witryny, możesz powrócić do tworzenia menu nawigacyjnego. Pokazujemy, jak utworzyć hiperłącza, które pozwolą na wygodne przemieszczanie się między podstronami.
Krok 1
W obszarze roboczym okna programu WYSIWYG Web Builder kliknij dwukrotnie kursorem myszy menu nawigacyjne.
Krok 2
W oknie Navigation Bar Properties, w sekcji Buttons zaznacz na liście pozycję O mnie i kliknij przycisk Edit.
Krok 3
Następnie w okienku Edit Button z listy Link To wybierz Internal Web Page, a następnie kliknij przycisk Select.
Krok 4
Zobaczysz okno Select Page. Z drzewa podstron wybierz stronę omnie i kliknij przycisk OK. Powrócisz do okna Edit Button. Kliknij OK.
Krok 5
W podobny sposób jak w krokach 2–4 ustaw odnośniki do podstron dla pozostałych przycisków menu nawigacyjnego. W przypadku ustawiania linku do strony głównej wybierz z drzewa podstron w oknie Select Page pozycję index.
Krok 6
Jesli chcesz, aby jeden z przy cisków menu nawigacyjnego prowadził do strony zewnętrznej (w naszym przykładzie będzie to dział Pliki do pobrania, który poprowadzi do strony http://pcformat.pl/programy), w oknie Navigation Bar Properties, w sekcji Buttons zaznacz na liście pozycję Pliki do pobrania i kliknij przycisk Edit.
Krok 7
W oknie Edit Button w polu URL wpisz adres docelowej strony internetowej, w naszym przykładzie:
Krok 8
Teraz możesz zapisać swój projekt na dysku. Kliknij ikonę Save i w oknie Zapisz jako wskaż lokalizację na dysku twardym. W polu Nazwa pliku wpisz nazwę swojej witryny, np. mojastronadomowa, i kliknij przycisk Zapisz.