A A A

Stwórz własny widżet

PC Format 12/2008
Zaprezentowany przez nas sposób opracowania własnego widżetu, oparty na internetowej usłudze online o nazwie Microsoft Popfly, nie wymaga wpisywania choćby jednej linijki kodu programu. Całą miniaplikację tworzy się z gotowych modułów i elementów graficznych, budując program niczym konstrukcję z klocków. Wszystkie elementy zbudowane za pomocą Popfly mają jedną wspólną cechę.

Popfly – nie tylko klocki

Internetowa usługa Microsoft Popfly umożliwia co prawda tworzenie własnych widżetów, aplikacji online, stron internetowych, bez żadnej wiedzy programistycznej i wpisywania choćby jednej linijki kodu, ale nie znaczy to, że Popfly jest projektem przeznaczonym wyłącznie dla użytkowników nieznających żadnego języka programowania. Tak jak to przedstawiliśmy w głównej części artykułu, tworzenie własnych aplikacji webowych, a następnie eksportowanie ich do postaci gadżetów paska bocznego systemu Windows Vista może przypominać układanie programu z gotowych klocków. Warto dodać, że dla każdego, najdrobniejszego nawet elementu serwis Popfly udostępnia zaawansowany tryb edycji, w którym programista ma bezpośredni wgląd w kod danego bloku i może go dowolnie modyfikować. Bloki udostępnione w serwisie Popfly zostały napisane w skryptowym języku JavaScript. Oprócz tego programista czy webmaster może samodzielnie dostosować wygląd np. strony internetowej zbudowanej za pomocą narzędzi udostępnianych przez Popfly w wyniku ręcznej edycji kodu HTML utworzonej strony.

Silnikiem napędzającym animacje i inne efekty jest Silverlight – autorska technologia Microsoftu, która ma stanowić konkurencję dla Flasha firmy Adobe i której druga wersja została niedawno udostępniona. Po „ulepieniu” miniaplikacji wystarczy już tylko wyeksportować gotowy projekt w postaci gadżetu paska bocznego systemu Windows Vista. Z naszym przewodnikiem łatwo utworzysz własny widżet.

Przygotowanie do pracy w Microsoft Popfly

Wspomnieliśmy już, że bazą konstrukcyjną widżetu będzie mechanizm zaimplementowany w niedawno udostępnionej online usłudze Microsoftu. Tak naprawdę Popfly powstał jako narzędzie do tworzenia aplikacji webowych, gier online czy stron WWW. Jednak dzięki funkcji eksportu każdą wykonaną w Popfly pracę możesz łatwo przekształcić w widżet Windows Vista.


Uruchom przeglądarkę WWW. W naszym przewodniku będziemy się posługiwali Internet Explorerem, ze względu na maksymalną zgodność tej przeglądarki z technologiami online Microsoftu. Jednak serwis Popfly powinien bezproblemowo funkcjonować także w przeglądarce Firefox (o czym zapewniają jego twórcy). Co do innych przeglądarek, tj. Opery, Safari, Chrome itd., kompatybilność nie jest gwarantowana). W pasku adresowym przeglądarki wpisz adres www.popfly.com.


Po chwili zobaczysz pierwszą stronę serwisu Popfly. Korzystanie z funkcji budowania własnych projektów wymaga zalogowania się w serwisie, ponieważ Popfly to usługa Microsoftu, możesz się zalogować, używając identyfikatora Live ID wspólnego dla wszystkich usług Windows Live Microsoftu. Masz taki identyfikator, jeżeli korzystasz z którejkolwiek usługi online Microsoftu lub jeżeli używasz komunikatora Live Messenger. Kliknij Sign In.


Jeżeli masz już identyfikator Live ID, na kolejnej stronie zaloguj się, wypełniając pola tekstowe danymi uwierzytelniającymi, i kliknij przycisk Sign in. Jeśli nie masz jeszcze identyfikatora Live ID, kliknij przycisk Sign up. Na kolejnej stronie będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny. Gdy go wypełnisz, zostaniesz automatycznie zalogowany w serwisie.


Po zalogowaniu się wyświetli się strona główna serwisu, na której wybierasz typ projektu, jaki chcesz zrealizować. Masz do wyboru grę Create a Game, aplikację webową Create a Mashup lub stronę internetową Create a Web Page. W naszym przykładzie wykonamy prostą aplikację webową, którą następnie przekształcimy w widżet dostarczający najnowsze wiadomości z naszego serwisu online. Wybierz: Create a Mashup.


W przeglądarce wyświetli się strona Mashup Creator - Microsoft Popfly, jednak wszystkie elementy kreatora aplikacji webowej są w tej chwili nieaktywne. Powód? Brak zainstalowanego w systemie programu Microsoft Silverlight. Kliknij strzałkę w dół widoczną w pojawiającej się na stronie ramce Install Microsoft Silverlight.


Upewnij się, że w oknie, które zobaczysz, w polu Nazwa widać zapis Silverlight.2.0.exe, a w polu Od adres silverlight.dlservice.microsoft.com. Jeżeli tak jest, kliknij Uruchom. Rozpocznie się pobieranie pliku. Gdy proces się zakończy, potwierdź uruchomienie programu instalacyjnego, klikając w oknie Internet Explorer - ostrzeżenie o zabezpieczeniach przycisk Uruchom.


Po chwili zobaczysz okno powitalne instalatora Silverlighta. Kliknij Install now. Po przekopiowaniu plików Silverlighta do systemu pozostaw zaznaczone pole wyboru Enable Microsoft Update (co zapewni automatyczną aktualizację Silverlighta) i kliknij Next, a następnie Close. Silverlight jest zainstalowany. Wszystko zatem gotowe – można rozpocząć tworzenie widżetu. Nie wylogowuj się z serwisu i nie zamykaj okna przeglądarki.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto