A A A

Świadomy wybór stron WWW

PC Format 9/2007
Gdy korzystasz z przeglądarki WWW, interesuje cię wyłącznie treść przeglądanych stron. Nie sprawdzasz, jak jest zbudowana strona i jaki zawiera kod. Tymczasem dwie bardzo podobnie wyglądające witryny mogą się od siebie bardzo różnić głównie pod względem obecności w nich złośliwego kodu czy np. odsyłaczy do złośliwego oprogramowania szpiegowskiego bądź reklamowego.

Dodatkowe informacje o witrynach


Symbole, którymi SiteAdvisor oznacza poszczególne witryny, do których odsyłacze są wyświetlane w wynikach, są interaktywne. To znaczy, jeżeli naprowadzisz kursor myszki na taki zielony symbol, zobaczysz dymek zawierający dodatkowe informacje o danej stronie, m.in. czy odsyłacze z danej strony prowadzą na bezpieczne witryny, czy na danej stronie napotkasz wyskakujące okna, ewentualnie jaka jest liczba plików do pobrania (wraz z informacją, czy są one bezpieczne, czy też nie).


Oczywiście do stron oznaczonych zielonymi symbolami możesz mieć pełne zaufanie. Zupełnie inaczej jest ze stronami oznaczonymi czerwonym krzyżykiem. Gdy naprowadzisz kursor myszki na taki symbol, zobaczysz dymek z informacją o zagrożeniach, jakie znajdują się na stronie. W zależności od strony takie symbole mogą mieć różny charakter. Przyjrzyj się następującym przykładom. W pierwszym, jak widzisz, na witrynie eprogramy.net można, wg SiteAdvisora, pobrać aż 73 niebezpieczne programy n, ale już łącza do dalszych stron, jak również brak wyskakujących okien nie stanowią zagrożenia, co zostało wyraźnie zaznaczone odpowiednimi symbolami. Drugi przykład, przedstawiający informacje o witrynie screensaver.com, prezentuje się znacznie niebezpieczniej. Nie dość, że na stronie znajdują się niebezpieczne pliki do pobrania, to jeszcze odsyłacze prowadzą do dalszych niebezpiecznych stron, a strona jest uznana za spamerską, gdyż rejestracja na niej spowoduje wysłanie na podany adres e-mailowy co najmniej siedmiu e-maili tygodniowo.


Zwróć uwagę, że w każdym dymku opisującym daną witrynę znajduje się odsyłacz Więcej informacji. Wypróbuj go, klikając. Pamiętaj, że nie spowoduje to otwarcia potencjalnie niebezpiecznej strony, więc możesz przeprowadzić próbę na jakiejkolwiek witrynie bez względu na to, jak została ona zaklasyfikowana.


W nowym oknie przeglądarki zobaczysz szczegółowy raport dotyczący wybranej witryny (w naszym przykładzie raport dotyczy witryny ratloaf.com oferującej, jak wiele innych, wygaszacze ekranu). Z jakich części składa się raport? Jak go czytać? Wyjaśniamy. Na samej górze, bezpośrednio pod adresem strony znajduje się informacja, kiedy dana strona (a ściślej – domena) została założona, z jakiego kraju pochodzi oraz jaką ma popularność.


Pod ogólnymi informacjami znajdziesz wyniki testów bezpieczeństwa. Pierwsze wyniki to Testy wiadomości e-mail dla domeny ratloaf.com. Test ten informuje cię, ile e-maili w ciągu określonego czasu odbierzesz, jeżeli zdecydujesz się na danej stronie wypełnić formularz rejestracyjny. Po prawej stronie znajdziesz obszar przedstawiający zawartość przykładowej skrzynki e-mailowej. Aby dotrzeć do pełniejszych informacji o ewentualnym spamie, kliknij Wyświetl szczegółową analizę.


Kolejny test Testy pobieranych plików dotyczy plików do pobrania, jakie znajdują się na przetestowanej witrynie. Na liście wyświetlone są jedynie niektóre pozycje wraz z informacją, jakiego typu złośliwy kod jest w danym programie zawarty. Jeżeli chcesz obejrzeć kompletną listę dostępnego na danej stronie oprogramowania wraz z oceną bezpieczeństwa poszczególnych aplikacji, kliknij odsyłacz Zobacz więcej lub Wyświetl szczegółową analizę. Kliknięcie Prześlij pobrany plik do analizy spowoduje przekierowanie na stronę z prostym formularzem. W pole tekstowe wklejasz adres do pliku, który ma być sprawdzony, i klikasz Prześlij pobrany plik do oceny. Wyniki poznasz jednak dopiero po pewnym czasie (po kilku dniach).


Wyniki następnego testu Internetowe powiązania dla domeny to ocena odsyłaczy umieszczonych na badanej witrynie. Schemat ilustruje, dokąd prowadzą łącza oraz jakie stanowią zagrożenie. Jak widać, nie wszystkie łącza są niebezpieczne. Ich szkodliwość została oznaczona kolorem.


Ostatni test o nazwie Irytujące elementy w domenie pokazuje, ile na danej witrynie pojawi się wyskakujących okienek. Wyświetlana jest też lista wykrytych plików cookie innych firm. Jeżeli plik cookie pochodzi z innej witryny niż przeglądana, to oznacza, że niektóre twoje dane mogą być odbierane w miejscach, których wcale nie odwiedziłeś.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto