Świecąca żarówka
Próbowałeś kiedykolwiek fotografować świecący punkt? Zadanie jest karkołomne, a efekt zwykle nieudany, ale przecież masz GIMP-a. W tej części kursu pokazujemy, jak za pomocą programu stworzyć efekt świecącej żarówki, zamiast podejmować skazaną na niepowodzenie próbę jej sfotografowania.
Fotografia świecącej się żarówki będzie w najlepszym wypadku „przepalona”: detale znikną, a kontury żarówki będą niedostrzegalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać precyzyjne zdjęcie wyłączonej żarówce, leżącej na przykład na stole lub podłodze, a efekt oświetlenia oraz tła lub otoczenia dodać w GIMP-ie. Pokazujemy krok po kroku, jak to zrobić, bez profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Program można pobrać z serwisu PC Format Programy.
Do wykonania czynności opisywanych w warsztatach przydadzą się umiejętności z poprzednich części kursu, m.in. praca na warstwach i ścieżkach, które dokładnie opisywaliśmy w archiwalnych numerach magazynu. Artykuły te znajdziesz również na naszej stronie internetowej pod adresami http://pcformat.pl/u/518 i http://pcformat.pl/u/519.
Tworzenie ścieżki i nowego obrazu
Potrzebujesz zdjęcia żarówki, świetlówki lub innego potencjalnie świecącego przedmiotu, który jednak w danej chwili nie świeci. Jeżeli chcesz wykonać nasz warsztat, spróbuj je samodzielnie zrobić lub poszukaj podobnego ujęcia w internecie, np. w banku zdjęć pod adresem http://sxc.hu.
Krok 1
Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W oknie Otawrcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie jest to zarowka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Teraz oszparuj obiekt na zdjęciu, w naszym przykładzie jest nim żarówka. Wybierz z przybornika narzędzie Ścieżki i obrysuj starannie przedmiot. Pamiętaj, że tworzenie ścieżki wymaga precyzji, dlatego warto zwiększyć podgląd obszaru roboczego w oknie programu np. do 200 proc. Po obrysowaniu obiektu zdjęcie powinno wyglądać jak w naszym przykładzie:
Krok 3
Utwórz nowy obraz za pomocą skrótu klawiszowego [Ctrl]+[N] albo wybierając z menu Plik opcję Nowy. Następnie w okienku Utworzenie nowego obrazu wpisz wymiary obrazu w sekcji Wymiary obrazu, w naszym przykładzie 2628x3942px. Rozwiń sekcję poniżej i w polach Rozdzielczość wpisz 72 dla projektów do wykorzystania w internecie lub 300 dla projektów do druku. Na liście Wypełnienie ustaw opcję Białe i kliknij OK.
Krok 4
Z przybornika wybierz Gradient i zmień kolor pierwszo- i drugoplanowy, klikając kwadraciki. W naszym przykładzie pierwszoplanowy to kolor czarny (#000000), a jako drugoplanowy wybraliśmy kolor niebieski (#497fff). W zakładce Opcje narzędzia kliknij kwadracik z gradientem i z rozwiniętej listy wybierz pozycję trzecią od początku listy Kolor pierwszoplanowy. Teraz kliknij strzałeczki, by odwrócić kolory gradientu, a następnie rozwiń listę Kształt i wybierz z niej opcję Promienisty. Możesz już namalować tło. Kliknij kursorem myszy przy górnej krawędzi obrazu i przeciągnij myszką w dół, przytrzymując wciśnięty klawisz [Ctrl].
Krok 5
Wróć teraz do zakładki z żarówką i w okienku warstw aktywuj zakładkę Ścieżki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ścieżce i z menu wybierz opcję Ścieżka na zaznaczenie. Następnie z menu Edycja wybierz Skopiuj.
Krok 6
Powróć do zakładki z tłem. Teraz z menu Edycja wybierz kolejno Wklej jako, Nowa warstwa oraz przeskaluj wklejony obiekt, aby wokół niego pozostało miejsce na zrobienie efektu oświetlenia, jak w naszym przykładzie:
Opracowywanie wklejonego obiektu
Masz już wklejony obiekt, który ma w zamierzeniu świecić. Możesz przystąpić do tworzenia krok po kroku tego efektu.
Krok 1
W okienku warstw zaznacz warstwę z wklejonym obiektem (nazwaliśmy ją Schowek), rozwiń listę Tryb i wybierz z niej Mnożenie. Następie powiel warstwę, klikając na niej prawym przyciskiem myszy oraz wybierając z menu Duplikuj warstwę. Ponownie zmień tryb krycia, rozwijając listę Tryb, ale tym razem wybierz Miękkie światło, dzięki czemu kontury obiektu będą bardziej widoczne.
Krok 2
Utwórz nową warstwę, posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N] z przezroczystym wypełnieniem i narysuj ścieżkę wzdłuż żarnika wolframowego:
Krok 3
Ustaw żółty kolor jako pierwszoplanowy. Następnie w okienku warstw przejdź do zakładki Ścieżki, kliknij prawym przyciskiem na utworzonej ścieżce żarnika i wybierz Rysuj wzdłuż ścieżki. W okienku Rysuj wzdłuż ścieżki zaznacz opcję Rysuje za pomocą narzędzia rysowania i upewnij się, że na liście jest wybrany Pędzel. Kliknij Rysuj. Jeżeli efekt nie będzie zadowalający, zmień domyślne parametry pędzla, modyfikując jego wzór oraz rozmiar. Następnie zmniejsz krycie żarnika na wartość 50.
Krok 4
Utwórz nową warstwę, wybierając na klawiaturze kombinację klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[N]. W okienku Nowa warstwa nadaj jej nazwę swiatlo i upewnij się, że w sekcji Typ wypełnienia warstwy jest wybrana opcja Przezroczysta. Kliknij OK.
Krok 5
Następnie ustaw biały kolor jako pierwszoplanowy i wybierz z przybornika narzędzie Gradient. W zakładce Opcje narzędzia wybierz rodzaj gradientu, taki jak w naszym przykładzie, aby biały przenikał do przezroczystości. Jeżeli masz odwrotną kolejność, kliknij strzałeczki. Teraz kliknij kursorem myszy pośrodku żarnika i przeciągnij myszkę w dół do trzonka, jak w naszym przykładzie:
Krok 6
W oknie warstw zmień tryb warstwy, rozwijając listę Tryb i wybierając z niej Pokrywanie.
Krok 1
Utwórz nową warstwę za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[N], nazwij ją poswiata (upewnij się, że warstwa jest przezroczysta). Z przybornika wybierz Zaznaczenie eliptyczne i narysuj elipsę wokół główki żarówki, jak w naszym przykładzie:
Krok 2
Następnie z menu Zaznaczenie wybierz Zmiękcz i w okienku Zmiękcza zaznaczenie wpisz wartość zależną od wielkości obrazu, w naszym przykładzie 350 px. Kliknij OK.
Krok 3
Z przybornika wybierz teraz Wypełnienie kubełkiem. Upewnij się, że jako pierwszoplanowy jest ustawiony kolor biały, i kliknij kursorem myszy wewnątrz utworzonego zaznaczenia. Rozwiń listę Tryb i wybierz z niej Pokrywanie. Efekt będzie taki:
Krok 4
Teraz dodamy więcej światła wewnątrz żarówki. W tym celu z przybornika wybierz ikonę Lasso i narysuj odręcznie zaznaczenie podobne do tego w naszym przykładzie. Następnie dodaj zmiękczenie jak w kroku 2, utwórz nową warstwę i wypełnij ją białym kolorem. Zmień tryb na Pokrywanie, jak w kroku 3, i krycie ustaw na wartość 50. Uzyskasz taki efekt jak w naszym przykładzie.
Krok 5
Utwórz nową warstwę z przezroczystością. Z menu Filtry wybierz Światło i cień oraz Błysk gradientowy. W oknie, które się teraz otworzy, w zakładce Wybór zaznacz Hidden_Planet. Następnie w zakładce Ustawienia ustaw flarę na środku obrazu. W naszym przykładzie ustawiliśmy wartość parametru Promień na 1314. Kliknij OK, aby dodać efekt.
Krok 6
Kolorowe światło nie pasuje do żarówki, dlatego z menu Kolory wybierz teraz opcję Desaturacja, a w otwartym oknie zaznacz Jasność i kliknij OK. Zakończ działania, zmieniając krycie warstwy na wartość 30.
Krok 7
Zapisz projekt na dysku i wyeksportuj obraz do pliku JPG.