System cię zastąpi
Swój pierwszy skrypt masz już gotowy. Zanim go uruchomisz, zapisz go. Kliknij widoczną w oknie New Workflow ikonę Save, a następnie w oknie Save wybierz folder, w którym będziesz zapisywać swoje skrypty. Wpisz nazwę pierwszego skryptu w polu File name, np. Fotoreduktor i kliknij przycisk Save.
Skrypt uruchomisz, klikając widoczną w oknie programu ikonę Run. Na ekranie powinno się pojawić zdefiniowane w skrypcie okno dialogowe z żądaniem potwierdzenia uruchomienia skryptu:
Kliknij w tym oknie przycisk Uruchom. Nic więcej się nie pojawi na ekranie, ale na pulpicie Windows zobaczysz nowy plik archiwum o nazwie Foto. Oprócz tego w otwartym cały czas oknie programu Action(s) powinieneś zobaczyć komunikaty Execution successful na każdym etapie działania skryptu.
Gotowe skrypty możesz zapisywać jako pliki uruchamialne. Nie będziesz musiał wtedy uruchamiać programu Action(s), by uruchomić dany skrypt. Z menu File wybierz Create an executable worflow. Następnie w oknie dialogowym Save po prostu zapisz plik – będzie miał rozszerzenie .wexe. Tego typu pliki możesz uruchamiać bez potrzeby wcześniejszego uruchamiania programu Action(s). Pamiętaj jednak, że nie jest to w pełni samodzielny plik uruchomieniowy, bo wymaga zainstalowanego w systemie programu Action(s). Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zainspirują cię do samodzielnego opracowania skryptów ułatwiających codzienną pracę z komputerem.
Program komercyjny, w którym tworzenie skryptów opiera się na predefiniowanych zestawach zadań i obiektów. Podobny do Action(s), ale bardziej rozbudowany. Pełna komercyjna wersja kosztuje ok. 120 zł.
WinParrot
Narzędzie do automatyzacji działające niczym „cyfrowy magnetowid” rejestrujący działania użytkownika i na ich podstawie tworzący makropolecenia. WinParrot jest przydatny, gdy mechanicznie wykonujesz powtarzalną czynność za pomocą myszy i klawiatury. Wystarczy zapisać jeden cykl czynności (stopień komplikacji nie ma znaczenia, liczy się powtarzalność operacji), a potem po prostu włączyć odtwarzanie zapisanej sekwencji. Zapisane sekwencje, czy też nagrania można również łączyć.
Perfect Automation
Bezpłatny program łączący kilka funkcji ułatwiających automatyzację zadań. Oprócz edytora skryptów umożliwiającego ręczną modyfikację kodu tworzonego skryptu, program zawiera narzędzie do automatycznego i zaplanowanego uruchamiania programów, otwierania dokumentów oraz moduł „nagrywający” ruchy myszki i wciskane klawisze. Narzędzie to łączy w sobie funkcje programów do tworzenia skryptów automatyzujących określone czynności oraz funkcje nagrywania makropoleceń.
FileSavvy
Bezpłatny program umożliwiający zautomatyzowanie niemal dowolnej czynności, którą można wykonać na plikach i folderach. Kopiowanie, przenoszenie, kompresja, rozpakowywanie, zmiana nazwy i wiele więcej.
AutoIt
Udostępniany bezpłatnie program do automatyzacji niemal dowolnych działań w systemie Windows, skierowany jednak do użytkowników z programistycznym zacięciem. Podstawową funkcją tego programu jest wbudowany interpreter języka podobnego do BASIC-a. W języku tym piszesz skrypt.
NeoDownloader i NeoDownloader Lite
Dwie wersje, komercyjna i darmowa, menedżera pobierania. Za pomocą wersji płatnej możesz pobrać zdjęcia, muzykę i filmy ze stron internetowych. W bezpłatnej wersji Lite funkcje zostały ograniczone do fotografii online, co jednak wystarczy do szybkiego i zautomatyzowanego przechwytywania całych galerii fotografii z internetu. Programów NeoDownloader nie zamieściliśmy na płycie CD. Pobierzesz je ze strony
www.neowise.com/neodownloader/