System jak nowy
Pokazujemy, w jaki sposób sprawdzić, czy usługi służące do automatycznej aktualizacji systemów Windows XP i Vista działają poprawnie, a także prezentujemy sposób samodzielnej instalacji poprawek pobieranych bezpośrednio od producenta.
Kliknij menu Start. Następnie kliknij prawym klawiszem myszy ikonę Mój komputer i wybierz z menu kontekstowego pozycję Właściwości.
W oknie Właściwości systemu kliknij zakładkę Aktualizacje automatyczne (zakładamy, że korzystasz z systemu Windows XP z zainstalowanym zestawem serwisowym SP2 lub SP3) i upewnij się, że jest zaznaczona opcja Automatycznie (zalecane).
Jeżeli chcesz samodzielnie pobierać aktualizacje do systemu, nie zaznaczaj opcji Wyłącz Aktualizacje automatyczne, gdyż zablokujesz w ten sposób także możliwość ręcznego aktualizowania systemu. Zamiast tego zaznacz opcję Powiadom mnie, ale nie pobieraj anie nie instaluj aktualizacji automatycznie. Kliknij OK, by zatwierdzić ustawienia.
Kliknij menu Start. Następnie wybierz Wszystkie programy i Windows Update.
W nowym oknie kliknij widoczny po lewej stronie odsyłacz Zmień ustawienia.
W oknie Zmień ustawienia powinna być zaznaczona opcja: Zainstaluj aktualizacje automatyczne. Podobnie jak w Windows XP będą automatycznie pobierane i instalowane aktualizacje krytyczne (które tu są nazywane „ważnymi”), ale w Windows Vista dodatkowo można wybrać do automatycznej aktualizacji tzw. aktualizacje zalecane, mające mniejszy priorytet niż aktualizacje krytyczne (ważne). W tym celu zaznacz widoczne w oknie pole wyboru: Uwzględnij zalecane aktualizacje podczas pobierania, instalowania lub powiadamiania mnie o aktualizacjach. Kliknij OK, by potwierdzić ewentualną zmianę ustawień i zamknąć okno.
- Programy do aktualizacji systemu
Użytkownicy, którzy nie lubią rozwiązań wbudowanych lub nie mogą z nich skorzystać np. z powodu braku połączenia z internetem i możliwości przeprowadzenia kontroli legalności systemu, mogą spróbować alternatywnych metod aktualizacyjnych, wykorzystując dodatkowe oprogramowanie, takie jak np. Autopatcher XP (aktualnie już niedostępny), AutoPatcher Updater, WinSPatcher czy Windows Updates Downloader. - Legalność i bezpieczeństwo
Korzystanie z wymienionych programów jest dwuznaczne pod względem legalności i bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o legalność, to zgodnie z zasadami licencjonowania aktualizacji do Windows (a także innych programów Microsoftu) mogą one być rozprowadzane tylko przez producenta. Oferowanie poprawek na innych serwerach niż te należące do Microsoftu jest oficjalnie niedozwolone (chyba że reguluje to odrębna umowa z producentem). Niektóre serwisy oferujące oprogramowanie zamieszczają co prawda także informacje o poprawkach, ale już proces pobierania jest realizowany poprzez odnośniki prowadzące do stron Microsoftu. Taki zapis licencyjny był między innymi powodem usunięcia z serwisu autopatcher.com programu Autopatcher XP. Druga kwestia to bezpieczeństwo – Microsoft, ze zrozumiałych względów, nie może zagwarantować, że poprawki pobierane za pomocą programów innych niż wytworzone przez Microsoft będą tymi samymi, niezmodyfikowanymi i niezawierającymi żadnego złośliwego kodu aktualizacjami co poprawki zamieszczone w serwisie Microsoft Update. - Program Autopatcher Updater
Aktualnie dostępna wersja programu Autopatcher Updater nie narusza licencji Microsoftu. Autopatcher Updater jest narzędziem, które automatyzuje proces pobierania aktualizacji, pozwalając jednocześnie dokładnie określić, jakiego typu aktualizacje mają być pobierane. Nie będziemy jednak przedstawiać szczegółowego przewodnika po tym programie, gdyż w momencie opracowywania artykułu była jeszcze niedostępna wersja Autopatchera dostosowana do polskojęzycznych systemów Windows, a instalowanie innych niż polskojęzyczne aktualizacji na polską wersję systemu może się skończyć tylko w jeden sposób – źle.