System pod kontrolą
W oknie Monitor niezawodności i wydajności wybierz z rozwijanego drzewka nawigacyjnego najpierw Narzędzia monitorowania, potem Monitor niezawodności. Po prawej stronie zobaczysz podzielony na poszczególne dni (kolumny) oraz analizowane zdarzenia (wiersze pod wykresem) wykres obrazujący stabilność twojego komputera od pierwszego uruchomienia systemu Windows Vista.
Jeżeli zaznaczysz dowolny dzień na wspomnianym wykresie, zobaczysz po prawej stronie wykresu tzw. indeks stabilności. Jest to statystycznie wyliczany wskaźnik, który na podstawie liczby negatywnie wpływających na stabilność zdarzeń, jakie miały miejsce, oblicza określoną wartość w skali od 1 (system bardzo niestabilny) do 10 (system bardzo stabilny).
Ponadto w każdym wierszu widocznym pod wykresem znajdziesz zestaw ikon opisujących określony typ zdarzeń, tj.: instalacje i deinstalacje programów, błędy aplikacji, błędy sprzętu, błędy systemu Windows oraz inne błędy nieklasyfikowane w którejś z powyższych kategorii. Same ikony również mają różne znaczenie. Ikona oznacza jedynie informację o jakimś zdarzeniu, które miało miejsce i może wpływać na stabilność systemu, jednak nie jest błędem samym w sobie. Ikona oznacza, że któraś z akcji wykonanych danego dnia zakończyła się niepowodzeniem. Wreszcie ikona oznacza błąd w danej kategorii (w zależności od tego, w którym wierszu taka ikona się znajduje).
Twoją uwagę powinny przyciągnąć dni, w których są widoczne błędy. Gdy wybierzesz taki dzień na wykresie, zobaczysz pod wykresem szczegółowy Raport o stabilności systemu,
a w nim zostaną od razu rozwinięte te elementy, w których pojawiły się jakieś komunikaty.
Przykładowo w kategorii Instalacje/dezinstalacje możesz dokładnie zobaczyć, jakiego oprogramowania dotyczy wyświetlony komunikat (kolumna Oprogramowanie), czy akcją była instalacja czy odinstalowanie programu (kolumna Aktywność) i jak dana operacja się zakończyła (kolumna Stan aktywności). W analogiczny sposób są opisane szczegóły błędów w pozostałych kategoriach w raporcie o stabilności systemu.
O ile błędy systemu Windows trudno jest diagnozować, o tyle nieprawidłowo działające oprogramowanie czy wadliwie zainstalowany sterownik powinieneś łatwo odkryć. Nazwy niestabilnych programów generujących komunikaty błędów są wymieniane w raporcie, dzięki czemu możesz je zlokalizować choćby za pomocą wbudowanej w Eksplorator Windows wyszukiwarki plików. Jeżeli błąd dotyczący danej aplikacji nagminnie się powtarza, odinstaluj dany program, ewentualnie sprawdź, czy nie pojawiły się jakieś jego aktualizacje, którymi mógłbyś go zastąpić.