Różne nazwy tego samego standardu
|
Pliki RAW poszczególnych producentów aparatów różnią się rozszerzeniami. Canon stosuje rozszerzenie *.CR2, a Nikon *.NEF. Z tego względu w programie dostarczonym z aparatem można opracowywać pliki tylko z aparatów tego samego producenta. Programy uniwersalne, jak Adobe Lightroom, są zgodne z aparatami nowych producentów. Często pojawiają się ich aktualizacje, dodające obsługę najnowszych modeli. Adobe opracował także uniwersalny format RAW z rozszerzeniem DNG (Digital NeGative), który jest otwartym standardem. Niestety, używają go tylko nieliczni producenci (np. Pentax, Leica), jednak zdjęcia na DNG można zmienić, ściągając je do Lightrooma.
|
Każdy aparat cyfrowy standardowo zapisuje zdjęcia w uniwersalnym formacie JPEG, dzięki czemu fotografie są zgodne z komputerem, odtwarzaczem DVD czy telewizorem. Jednak stosowana w plikach JPEG stratna kompresja powoduje utratę niektórych szczegółów obrazu. Aby uniknąć tego zjawiska, można korzystać z zapisu w formacie RAW, co umożliwiają zaawansowane aparaty kompaktowe, lustrzanki oraz aparaty hybrydowe z wymienną optyką.
Cyfrowy negatyw
Nazwa formatu powstała od angielskiego słowa „raw”, czyli „surowy”. Plik w formacie RAW przechowuje zapis impulsów elektrycznych z matrycy aparatu bez jakiejkolwiek obróbki. Konwersją tych sygnałów na plik ze zdjęciem zajmuje się później komputer. Wynika z tego wiele zalet. Przede wszystkim komputer ma większą moc obliczeniową, co pozwala na stosowanie lepszych algorytmów konwersji zapewniających lepszą ostrość i kolory zdjęć. Poza tym plik RAW można wywołać wiele razy za pomocą różnych ustawień korygujących obraz. Dzięki temu plik RAW pełni rolę negatywu cyfrowego, do którego można wrócić i wywołać go ponownie, jeśli pierwsze próby przynoszą złe rezultaty.
Jak włączyć RAW
Aby skorzystać z RAW, musisz przede wszystkim wyłączyć tryb automatyczny. W żadnym programie auto ani trybie kreatywnym nie ma możliwości zmiany formatu zapisu zdjęcia, a domyślnie wybrany jest JPEG. Najlepszym programem aparatu do wypróbowania RAW-ów jest P, który podobnie jak tryb automatyczny gwarantuje, że aparat sam dobierze ekspozycję. Po zmianie trybu musisz znaleźć w menu aparatu opcję formatu zapisu (nazwa może się nieco różnić w zależności od producenta). Tam oprócz JPEG-ów w różnych rozmiarach znajdziesz tryb zapisu RAW. Alternatywnie możesz włączyć tryb RAW+
JPEG. Ułatwia to przeglądanie zdjęć po ich skopiowaniu do komputera. Nie trzeba od razu konwertować wszystkich RAW-ów, lecz można przejrzeć zdjęcia i skonwertować tylko te najlepsze. Niestety zwiększa to znacząco zużycie pamięci na karcie.
Konwersja RAW na JPEG
Plik RAW nie nadaje się do oglądania w takiej formie jak JPEG. Większość przeglądarek zdjęć nie odczyta tego formatu. Trzeba skorzystać ze specjalnego programu – konwertera plików RAW.
Programów do konwersji RAW jest wiele. Prostą aplikację tego typu otrzymujesz zazwyczaj z aparatem. Na przykład z aparatami Canona dostarczany jest konwerter Digital Photo Professional, a z aparatami Olympusa – program IB, Nikon z kolei oferuje View NX. Niestety te programy nie zapewniają wielu możliwości edycji zdjęcia, szczególnie tak cennego w przypadku RAW-ów odzyskiwania szczegółów w światłach i cieniach. Dlatego najlepiej sięgnąć po jeden z uniwersalnych programów do fotografii cyfrowej, który wspiera pracę nad zdjęciami, począwszy od ściągania ich z aparatu, korekcji koloru i jasności, kadrowania, po drukowanie i eksport w formie elektronicznej.
Najlepsze programy tego typu to Adobe Lightroom 3.x, Biblle Pro 5.x oraz Lightzone 3.x. Ich zaletą są także dopracowane algorytmy konwersji zdjęć, a także fakt, że żadna edycja P nie narusza oryginalnego pliku RAW, więc nie można nimi nieodwracalnie zniszczyć zdjęcia. Naszym zdaniem najlepszy jest Lightroom.
Format JPEG a RAW
PLUSY I MINUSY FORMATU JPEG
- Zdjęcia są gotowe do oglądania tuż po zrobieniu
- Format zgodny z każdym urządzeniem
- Mała objętość plików
MINUSY:
- Stratna kompresja powoduje usunięcie części informacji
- Niższa dynamika zdjęcia – mniej szczegółów w świetle i cieniu
PLUSY I MINUSY FORMATU RAW
- Przechowuje wszystkie informacje zarejestrowane przez aparat
- Każdy plik można wywołać wiele razy dzięki różnym ustawieniom
- Przed konwersją można zrobić korekcję zdjęcia, więc nie potrzeba dalszej obróbki w edytorze
MINUSY:
- Pliki ok. 2x większe niż JPEG
- Można otworzyć i skonwertować tylko w specjalnym programie do RAW-ów