A A A

Szerokie horyzonty

PC Format 7/2009
Są takie obiekty, które nie mieszczą się w kadrze aparatu. Wtedy przydaje się umiejętność robienia fotografii panoramicznych wiernie oddadzą wygląd dużych budynków, przestrzeń krajobrazów, szczegółowość planów czy map.

Zabawy z perspektywą i inne triki

Pokazany w poprzednim warsztacie proces tworzenia panoram zakłada niezmienność domyślnych ustawień programu MS ICE. Tymczasem, zmieniając te ustawienia, możesz mieć nie tylko wpływ na takie parametry, jak wynikowa wielkość panoramy, ale też możesz ją zmodyfikować artystycznie, np. zniekształcając perspektywę.

Tryby łączenia zdjęć


Program ma wbudowane różne tryby łączenia zdjęć w panoramy. Algorytmy analizują zdjęcia składowe i na tej podstawie dopasowują odpowiedni tryb łączenia. Przykładowo w poprzednim warsztacie korzystaliśmy z trybu Rotating Motion, w którym zdjęcia są łączone w taki sposób, jakby były rozmieszczone na wewnętrznej powierzchni walca. Taki tryb jest optymalnym wyborem w przypadku zdjęć krajobrazu. Nie jest to jednak jedyny tryb łączenia.


Wyboru danego trybu dokonujesz w sekcji Stich. Dostępne są tam następujące możliwości:
Planar Motion 1 – to tryb, w którym zdjęcia są łączone ze sobą przy zachowaniu sztywnej skali. Nie ma wprowadzanych żadnych zniekształceń perspektywicznych. Ten tryb najlepiej się nadaje do łączenia zdjęć przedstawiających np. fragmenty jakiegoś obiektu dwuwymiarowego: wielkoformatowego planu, dzieła malarskiego, projektu czy mapy.
Planar Motion 2 – w tym trybie zdjęcia są łączone w panoramy z wykorzystaniem tzw. przekształceń afinicznych, w których proste przechodzą w proste, proste równoległe w proste równoległe, ale długości odcinków i kąty mogą się zmieniać.
Planar Motion 3 – tryb, w którym obraz panoramiczny jest przekształcany z wykorzystaniem funkcji homograficznych. Trudno powiedzieć, w jakich przypadkach jego stosowanie jest optymalnym wyborem, ciekawie prezentują się panoramy krajobrazu z delikatnie zauważalną krzywizną horyzontu. Najlepiej poeksperymentuj. Jeżeli rezultat cię zadowoli, wyeksportuj panoramę w tym trybie.

Zniekształcenie perspektywy


Oprócz trybu łączenia zdjęć i domyślnie aktywnego trybu kadrowania program Microsoft ICE udostępnia jeszcze alternatywny tryb działania obszaru roboczego. Klikając ikonę sześcianu widoczną w górnej części okna, przełączasz obszar roboczy w tryb korekcji perspektywy. Uwaga, tryb ten będzie dostępny tylko wtedy, gdy w sekcji Stich jest wybrana z listy Camera motion pozycja Rotating Motion.


Wygląd obszaru roboczego ulegnie zmianie. Zmontowaną perspektywę możesz przesuwać na widocznej w obszarze roboczym płaszczyźnie. W zależności od wybranego typu projekcji przesunięcie fotografii będzie dawało różny rezultat. Typ projekcji wybierasz z menu Projection.


Przykładowo, gdy wybierzesz z menu Projection pozycję Sphere (vertiacl), a następnie przesuniesz panoramę w bok, zobaczysz efekt podobny do widocznego na ilustracji poniżej. Eksperymentując w trybie korekcji perspektywy, uzyskasz inne nieszablonowe efekty.

Dodatkowe możliwości programu Microsoft ICE

Program Microsoft ICE ma oprócz zaprezentowanych w artykule kilka dodatkowych możliwości.
  • Wygenerowane panoramy można wyeksportować do formatu HD View. Ten format, opracowany przez Microsoft, umożliwia oglądanie gigantycznych wielogigapikselowych obrazów. Przekonaj się, jak wyglądają takie obrazy. Wystarczy do tego przeglądarka WWW. Korzystając z niej, odwiedź stronę:
    http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/HDView/
  • Program pozwala także wyeksportować obrazy panoram do programu Photoshop. Zaletą tej możliwości jest eksport warstw, które następnie w Photoshopie mogą być niezależnie edytowane.

Sprawdź, jaki program dostałeś z aparatem

Oprócz przedstawianego przez nas w artykule programu Microsoft ICE do tworzenia ujęć panoramicznych ze zwykłych fotografii warto wykorzystać oprogramowanie, które często jest sprzedawane w zestawie razem z aparatem cyfrowym. Dość popularnym programem komercyjnym, dodawanym do aparatów cyfrowych bezpłatnie (w cenie aparatu), jest aplikacja o nazwie ArcSoft Panorama Maker. Jest to prosta w obsłudze aplikacja, w którą wbudowano szybkie i efektywne algorytmy łączenia zdjęć. Z kolei nabywcy aparatów firmy Canon otrzymują z cyfrówką oprogramowanie PhotoStitch – również umożliwiające tworzenie panoram.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto