Sztuczki do Chromea
Wygodne przeglądanie zasobów internetu wymaga efektywnego wykorzystywania przeglądarki. Pokazujemy kilka mniej znanych trików dostępnych w Chromie, które jeszcze bardziej usprawnią pracę z tym programem.
Chrome to obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Program jest szybki, wygodny w użyciu, bezpieczny i wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Znajomość ukrytych narzędzi, kilku mniej popularnych opcji i zastosowań oraz trików jeszcze bardziej ułatwi przeglądanie sieci. Dzięki zebranym tu poradom dowiesz się m.in., jak wydrukować dokument na zdalnej drukarce podłączonej do sieci, jak chronić dzieci korzystające z internetu czy też jak umieścić skróty do ulubionych stron WWW na pulpicie Windows.
Lider przeglądarek
Google Chrome to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka stron WWW na rynku. Z niektórych statystyk (w3schools, maj 2016) wynika, że ma nawet ponad 70 proc. udziałów. To chyba jednak trochę przesadzone liczby – większość serwisów badawczych ocenia ten udział na poziomie około 50 proc. (Statista, netmarketshare, maj 2016). I tak oznacza to jednak, że z programu korzysta ponad połowa wszystkich internautów! Dodatkowo liczba zwolenników Google Chrome przez cały czas się powiększa, głównie kosztem Internet Explorera, który aktualnie zajmuje drugie miejsce w rankingu.
Łącza zawsze pod ręką
Umieszczenie skrótu do wybranej witryny na pulpicie do doskonały sposób na szybki dostęp do jej zawartości. Kliknięcie takiego linku otwiera stronę w przeglądarce bez konieczności uprzedniego jej otwierania i przeszukiwania listy ulubionych. Chrome oferuje dwie metody zapisu łączy do stron.
Krok 1
Wyświetl stronę w przeglądarce. Chwyć myszą ikonę informacji o witrynie widoczną na pasku adresu, z jego lewej strony, i przeciągnij na pulpit. Po zastosowaniu tej metody dwukrotne kliknięcie ikony spowoduje otwarcie strony w domyślnej przeglądarce (niekoniecznie Chromie).
Krok 2
Jeżeli chcesz, by zapisany skrót wyświetlał się zawsze w Chromie, otwórz witrynę, kliknij menu Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome i wybierz Więcej narzędzi. Kliknij polecenie Dodaj do pulpitu.
Krok 3
Wprowadź opis, który będzie widoczny pod skrótem i zaznacz opcję Otwórz jako okno, jeśli strona ma pojawiać się w nowym oknie. Kliknij Dodaj. Ta metoda spowoduje dodatkowo zapisanie łącza wraz z przypisaną do witryny ikoną.
Wygodne ulubione strony
Istnieje kilka metod dodania wyświetlanej strony do zestawu Ulubionych. Możesz posłużyć się w tym celu poleceniami z menu, nacisnąć Ctrl+D czy kliknąć ikonę gwiazdki widoczną w polu adresu, po jego prawej stronie. Jeżeli jednak masz włączone wyświetlanie paska z zakładkami, możesz też przeciągnąć do niego adres strony, tworząc w ten sposób wygodny skrót.
Szybkie wydruki na odległość
Usługa Google Cloud Print pozwala na drukowanie z dowolnego komputera na dowolnej drukarce na świecie połączonej z tą usługą. Warunkiem jest dostęp wszystkich biorących w procesie drukowania urządzeń do internetu. Usługa działa najlepiej ze sprzętem dedykowanym, ale umożliwia także użycie dowolnej drukarki podłączonej do komputera, na którym uruchomiona jest przeglądarka Google Chrome. Wystarczy niewielka konfiguracja.
Krok 1
Rozwiń menu konfiguracyjne Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome, wybierz Ustawienia i łącze Pokaż ustawienia zaawansowane u dołu strony. Przewiń widok w dół, do sekcji Google Cloud Print, i kliknij przycisk Zarządzaj.
Krok 2
Aby dodać drukarkę, kliknij Dodaj drukarki. Zaznacz pola przy tych urządzeniach, które będą używane do zdalnego drukowania. Jeżeli pozostawisz zaznaczenie obok pola Automatycznie rejestruj nowo podłączone drukarki, Chrome sam doda do tej listy każde zainstalowane w przyszłości urządzenie. Zaakceptuj wybór, naciskając przycisk Dodaj drukarki.
Krok 3
Będziesz miał teraz dostęp do drukarki z każdego komputera, na którym zalogujesz się jako użytkownik Google, na przykład korzystając z Chrome’a. Drukarkę można też udostępnić innym osobom. W tym celu w oknie ustawień zaawansowanych, w sekcji Google Cloud Print, kliknij przycisk Zarządzaj. Następnie jeszcze raz wybierz przycisk o tej samej nazwie obok drukarki, którą zamierzasz udostępnić. Kliknij Udostępnij, w polu Zaproś innych wpisz adres e-mail nowego użytkownika i zatwierdź decyzję, naciskając Udostępnij.
Bezpieczny profil do ochrony dziecka
Zagrożenia z internetu to poważna sprawa – pozostawienie dziecka bez kontroli i z nieograniczonym dostępem do sieci może mieć poważne konsekwencje. Dlatego warto stworzyć dla najmłodszych osobny profil w przeglądarce i określić w nim uprawnienia do przeglądania witryn.
Krok 1
Rozwiń menu konfiguracyjne, kliknij Ustawienia i w sekcji Osoby użyj przycisku Dodaj osobę.... Wybierz obrazek profilu, i wprowadź Nazwę. Pozostaw zaznaczone pole Utwórz dla tego użytkownika skrót na pulpicie. Dzięki temu uruchamianie przeglądarki z włączonymi profilami będzie o wiele prostsze. Koniecznie zaznacz także Używaj adresu do kontrolowania i wyświetlania stron, na które wchodzi ta osoba. Kliknij przycisk Dodaj.
Krok 2
Zamknij okno komunikatu przyciskiem OK, rozumiem. Na razie nowy profil nie ma żadnych ograniczeń. Po powrocie do okna konfiguracyjnego kliknij łącze Panel użytkowników nadzorowanych i kartę z nazwą konta. Włącz powiadomienia, klikając <Włącz> w sekcji Nadzorowany użytkownik. Włącz także filtr wyszukiwania Odblokuj ustawienia filtra SafeSearch w sekcji Uprawnienia. Dzięki polom u dołu okna będziesz mógł kontrolować odwiedzane witryny oraz akceptować prośby o dostęp do zablokowanych zasobów.
Krok 3
Kliknij polecenie Zarządzaj. Na liście Zezwalaj na przeglądanie ustaw sposób zabezpieczania. Domyślnie odblokowane są wszystkie strony – poniżej możesz określić te strony, które powinny być według ciebie niedostępne w czasie, gdy z internetu korzysta dziecko. W polu Podaj stronę internetową wpisz jej adres, a na liście po prawej ustaw poziom blokady. Może to być cała domena o określonej nazwie, tylko konkretny adres albo część domeny.
Krok 4
Jeżeli zdecydujesz się zezwalać na dostęp tylko do określonych serwisów, zmień główne ustawienie na Tylko zatwierdzone witryny i poniżej wprowadź ich adresy. Na koniec kliknij przycisk OK. Możesz w ten sposób zdefiniować kilka różnych profili z innymi ograniczeniami dostępu do treści internetowych.
Tłumacz fragmentów
Tłumaczenie całych stron internetowych otwieranych w Chromie to pestka – specjalny mechanizm został wbudowany w przeglądarkę. Za pomocą odpowiedniego dodatku możesz jednak tłumaczyć pojedyncze akapity, zdania czy słowa. Rozwiń menu ustawień, kliknij polecenie Więcej narzędzi i Rozszerzenia. Wybierz Więcej rozszerzeń u dołu, a potem znajdź i zainstaluj dodatek Tłumacz Google. Wystarczy teraz zaznaczyć fragment dowolnej strony w obcym języku i kliknąć ikonę n w prawym górnym rogu okna przeglądarki.
Barwna przeglądarka
Okna Chrome’a są czytelne, ale mogą wydawać się nudne. Dotyczy to zwłaszcza karty startowej. Zmienisz to za pomocą motywów. Rozwiń menu konfiguracyjne i kliknij Ustawienia. Przejdź do sekcji Wygląd i użyj przycisku Pobierz motywy. Znajdź ciekawy motyw i kliknij Dodaj do Chrome, by go zainstalować.
Wyszukiwanie w nowym oknie
Domyślnie wyniki wyszukiwania prezentowane są na tej karcie, na której zostało ono uruchomione. Często jednak poszukując nowych informacji, trzeba również zachować stare. Jeżeli chcesz, by wyniki wyszukiwania wyświetliły się w nowej karcie, a zawartość karty aktywnej pozostała niezmieniona, zamiast wciskać Enter po wprowadzeniu słowa kluczowego wciśnij kombinację Alt+Enter.
Gdy przypadkowo zamkniesz karty
Często zdarza się przypadkowo zamknąć kartę lub karty, na których były ważne informacje. Na szczęście w Chromie można je błyskawicznie odzyskać. Wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Shift+T, by otworzyła się ostatnio zamknięta witryna. Kolejne użycie tej kombinacji przywróci przedostatnią stronę i tak dalej. Możesz też odzyskać wybraną kartę spośród kilku ostatnio używanych. Kliknij menu Chrome’a, następnie polecenie Historia i jeden z adresów na liście Ostatnio zamknięte.