Sztuczki z mapą
W wakacje aplikacja Mapy Google przydaje się bardziej niż zwykle. Za jej pomocą można planować wycieczki piesze, rowerowe, podróż komunikacją publiczną, a także udostępniać swoje położenie znajomym, co pomaga odnaleźć się w obcym mieście. A po powrocie z wakacji można jeszcze raz wrócić w te same miejsca dzięki funkcji Oś czasu.
1. Udostępnianie swojej lokalizacji
Przydatną podczas wakacji funkcją Map Google jest udostępnianie lokalizacji. Niezbędny jest do tego smartfon z aktualną wersją aplikacji Mapy Google. Aby skorzystać z funkcji, w aplikacji należy kliknąć zakładkę Udostępnianie lokalizacji. W panelu, który się pojawi, możesz zdefiniować czas, przez jaki lokalizacja ma być udostępniania, a także wybrać osoby, które otrzymają dostęp do tej informacji. Położenie użytkownika, który udostępnia lokalizację, pojawi się w głównym oknie Map Google odbiorcy, zarówno na smartfonie, jak i w internetowej aplikacji Mapy Google. Udostępnianie można wyłączyć, klikając okienko, które jest widoczne w aplikacji. Jeśli twój kontakt udostępnia własną lokalizację i chcesz mieć do tej informacji łatwy dostęp, możesz utworzyć skrót na ekranie startowym. Kliknij ikonę Menu przy nazwie znajomego i wybierz Dodaj do ekranu głównego.
2. Podgląd mapy topograficznej
Mapy Google zawierają informacje o ukształtowaniu powierzchni Ziemi. Aby z nich skorzystać, kliknij zakładkę Teren. Przy średnim oddaleniu widoku na mapie pojawią się cieniowane rysunki przybliżające ukształtowanie powierzchni. Po zbliżeniu widoku pojawiają się poziomice, a później szlaki turystyczne. Mapy Google pozwalają na wyznaczanie tras po szlakach. Jeśli ustawisz punkt startowy u podnóża góry, a docelowy na szczycie i zaznaczysz wyznaczanie trasy pieszej w panelu opcji, na mapie pojawi się informacja o dystansie.
3. Pomiar odległości na mapie
Za pomocą Map Google można dokonać pomiaru odległości także bezpośrednio w terenie. Narzędzie dostępne jest w menu kontekstowym w aplikacji internetowej Mapy Google. Po kliknięciu mapy prawym przyciskiem myszy wybierz opcję Zmierz odległość, a następnie kliknij przynajmniej dwa punkty w terenie. Do ścieżki pomiaru można dodawać kolejne punkty, a także zmieniać jej przebieg, przeciągając ją myszą. Kliknięcie punktu kontrolnego kasuje go. Aby wyczyścić ścieżkę, z menu kontekstowego wybierz Wyczyść wynik pomiaru.
4. Wyszukiwanie tras na rower
Podczas wakacji człowiek częściej niż kiedy indziej porusza się rowerem. Mapy Google można łatwo wykorzystać do zaplanowania takiej wycieczki. Po kliknięciu ikony wyznaczania trasy wpisz punkt startowy i docelowy, a następnie naciśnij ikonę roweru. Serwis zaproponuje warianty trasy pomiędzy wybranymi punktami, które biegną po ścieżkach rowerowych lub mniej ruchliwych drogach. Jeżeli trasa przebiega w przez teren pofałdowany, pojawi się dodatkowo profil wysokościowy wraz z informacją o sumie podjazdów i zjazdów.
5. Tworzenie własnych instrukcji na mapach
Gdy organizujesz wyjazd czy imprezę, możesz stworzyć własną mapę i nanieść na nią informacje związane z wydarzeniem. Kliknij w menu Twoje miejsca, przejdź do zakładki Mapy, w dolnej części naciśnij Utwórz mapę. Do projektu możesz dodać trasy, narysować dowolny kształt, wyznaczyć punkty z opisami. Elementy rozmieszcza się na warstwach, które są widoczne z lewej strony mapy. Zaawansowane informacje można dodać za pośrednictwem mechanizmu importu plików KML. Gotową mapę można udostępnić znajomym albo osadzić na stronie WWW. Kliknij Udostępnij, zmień dostęp na Publiczne udostępnianie w internecie. Z menu mapy wybierz polecenie Umieść na mojej stronie i z okienka, które się pojawi, skopiuj kod HTML.
6. Transport publiczny
Mapy Google sprawdzają się świetnie także jako wyszukiwarka połączeń międzymiastowych przy wykorzystaniu krajowej komunikacji. Po zdefiniowaniu punktu startu oraz celu podróży kliknij ikonę pociągu. Poniżej pojawią się warianty połączeń z czasem podróży oraz listą ewentualnych przesiadek. Po kliknięciu odnośnika Szczegóły zobaczysz przycisk Planer Podróży, który pozwala na wygodne przeglądanie połączeń dostępnych o różnych godzinach. W serwisie można także szukać połączeń lotniczych (kliknij ikonę samolotu) w oparciu o dane serwisu Google Flight, który agreguje i pozwala przeszukiwać oferty przewoźników lotniczych z całego świata.
7. Archiwalne zdjęcia na mapach
Za pomocą Map Google można obserwować zmiany. Zarówno zdjęcia satelitarne, jak i zdjęcia w widoku ulicy są okresowo odświeżane, a starsze fotografie nie znikają z serwisu. W przypadku zdjęć satelitarnych Google dysponuje danymi sięgającymi kilkudziesięciu lat wstecz. Aby móc obejrzeć historyczne zdjęcia, trzeba skorzystać z desktopowego programu Google Earth. Po jego zainstalowaniu kliknij ikonę maszyny czasu w pasku narzędzi programu. Spowoduje to wyświetlenie suwaka, za pomocą którego można cofać się w czasie. W przypadku niektórych obszarów oprócz zdjęć z kosmosu można przeglądać archiwalne zdjęcia lotnicze sprzed kilkudziesięciu lat. W widoku ulicy cofanie się w czasie jest możliwe bezpośrednio w aplikacji internetowej – ikona maszyny czasu znajduje się w lewym, górnym narożniku.
8. Historia miejsc odwiedzonych
Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem i nie zmieniałeś domyślnej konfiguracji, system okresowo zapisuje twoją lokalizację. Te informacje układają się w swoistą historię życia, którą można podejrzeć na w serwisie internetowym Mapy Google po kliknięciu zakładki Twoja oś czasu, która znajduje się w bocznym panelu. Można np. zobaczyć statystyki dotyczące najczęściej odwiedzanych miejsc, a także informacje o dłuższych pobytach poza miejscem zamieszkania (Podróże). Oczywiście każdy wpis można skasować. Jeśli nie chcesz, aby każdy krok był rejestrowany w chmurze, możesz wyłączyć śledzenie, klikając przycisk Wstrzymaj historię lokalizacji, który jest widoczny na ekranie powitalnym.
9. Pobieranie map offline
Mapy offline są szczególnie przydatne podczas podróży. Aby pobrać mapę do pamięci smartfona, w aplikacji mobilnej Mapy Google przejdź do zakładki Mapy offline. Najprawdopodobniej na liście znajduje się już jeden element, ponieważ najnowsza wersja aplikacji automatycznie pobiera mapę offline obejmującą teren w pobliżu miejsca zamieszkania. Aby zdefiniować nowy obszar, naciśnij Wybierz własną mapę, a następnie za pomocą ramki wskaż obszar, który ma zostać pobrany do użytku offline. Poniżej ramki znajduje się informacja, ile megabajtów pamięci urządzenia zostanie zajętych przez mapę offline.