A A A

Szybciej niż SATA

PC Format 10/2014
Najważniejszą nowością w płytach głównych z chipsetem Intel Z97 są nowe interfejsy pamięci masowych, wśród nich złącze M.2. W sklepach są już dostępne dyski z tym interfejsem. Jest ich sporo, a ceny wcale nie są wygórowane. Przetestowaliśmy kilka modeli o pojemności około 120 GB. GRZEGORZ ŁUKASIK
W artykule:
  • Czym jest złącze M.2
  • Parametry dysków M.2
  • Podsumowanie testu 10 modeli o pojemności 120–128 GB
  • Recenzje wybranych produktów
  • Tabela z wynikami testów

Dyski SSD stały się tak przystępne cenowo, że instalacja standardowych dysków talerzowych w pecetach przestaje się opłacać. Model o pojemności 120 GB można kupić już za 220 zł (np. bardzo dobry Good- ram z serii C40), a zmieści się na nim naprawdę dużo danych. Jeśli potrzeba więcej miejsca, można wykorzystać drugi, dodatkowy dysk na pliki.

Dyski formatu M.2 o pojemności 128 GB są trochę droższe, ceny zaczynają się od 260 zł. Nie jest to niczym uzasadnione, poza tym, że są nowością. W zasadzie są to 2,5-calowe dyski SATA pozbawione obudów, więc ich ceny na pewno będą spadały.

Co to jest M.2

W kolejnych, coraz bardziej zminiaturyzowanych generacjach komputerów od lat istniała potrzeba wprowadzania miniaturowych złączy. W laptopach od dawna jest dostępny interfejs mini-PCI Express, w którym instaluje się np. karty Wi-Fi. Z czasem do tego interfejsu dodano możliwość współpracy z dyskami SATA – w ten sposób powstał interfejs mSATA. Służył głównie do instalacji pamięci flash, tzw. ExpressCache, o niewielkiej pojemności (zwykle 8 GB) przyspieszającej uruchamianie i pracę systemu.

Interfejs M.2 jest fizycznym złączem o szerokości 22 mm – kolejną mutacją interfejsu mini-PCI Express, również (a może nawet przede wszystkim) dostosowaną do instalacji pamięci flash, gdyż jest zgodny ze standardem SATA 3. Może też służyć do instalacji kart rozszerzeń, w tym Wi-Fi, bluetooth, modułów NFC, odbiorników GPS itd., w tym przypadku dzięki zgodności z PCI Express 3.0. Zatem jest to uniwersalne złącze, do którego da się podłączyć wiele różnych urządzeń.

Trzeba jednak uważać, bo niektóre płyty główne mają M.2 w wersji okrojonej, tzn. są zgodne jedynie z PCI Express, ale już nie SATA. W takim złączu da się zainstalować dysk SSD, ale pod warunkiem, że również on korzysta z PCI Express (takich dysków jest na razie bardzo mało).

Parametry dysków M.2

Dyski M.2 muszą pasować do gniazda typu M.2, dlatego mają złącza krawędziowe o szerokości 22 mm. Aby pasowały do określonych wnęk w laptopach, są również ustandaryzowane pod względem długości – najczęściej mają 42, 60 lub 80 mm. Zatem są znacznie mniejsze niż pamięci RAM, a i tak mieszczą setki gigabajtów danych. Nie mają obudowy, która nawet w nowoczesnych dyskach SSD zawiera głównie… powietrze.

Jak wspomnieliśmy, fizyczne złącze M.2 jest zgodne zarówno z interfejsem SATA, jak i PCI Express. Również dyski mogą mieć jeden lub drugi interfejs, przy czym prawie wszystkie mają SATA. Jest to o tyle istotne, że SATA ma realną przepustowość ograniczoną do 550 MB/s, dlatego nawet najlepsze 2,5-calowe dyski SSD do tej pory nie miały lepszych osiągów.

Jeśli dysk M.2 pracuje na magistrali PCI Express z pominięciem kontrolerów SATA, jego osiągi są wyższe. Teoretycznie jest to 1 GB/s (dla PCIe x2, jak w większości płyt), albo nawet 4 GB/s w wersji Ultra M.2, w której pamięć flash komunikuje się bezpośrednio z procesorem (na przykład w płycie ASRock Z97 Extreme6). Większa jest również liczba losowych operacji odczytu i zapisu – dyski M.2 wykonują ponad 100 tys. operacji na sekundę.

Naturalnie żaden dysk M.2 obecnie nie zapewnia takich osiągów, ale w przypadku modeli korzystających z PCI Express deklarowana przez producenta wydajność przekracza już „magiczną barierę SATA”, czyli 550 MB/s. Właśnie to powinno być głównym kryterium wyboru, jeśli zależy ci na wydajności.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
m.konderski
19 grudnia 2014, 20:37
Anawald napisał(a): Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro Ponieważ jest to test dysków ze złączem M.2
tomangelo
tomangelo
19 grudnia 2014, 20:25
Anawald napisał(a): Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro i założyłem do płyty głównej bez sata III.Wystarczy sata II aby mieć takie same osiągi jak na sataIII.Wystarczy zainstalować darmowy program Samsung Magician i odpowiednio ustawić potrzebne opcje.Program ten działa jedynie na dyskach Samsunga Evo i Pro ale jest zbawieniem dla osób,które nie chcą wymieniać płyty głównej na sataIII Przyspieszenie to odbywa się zapewne kosztem pamięci RAM. Fizycznie niemożliwe jest przesyłanie przez interfejs SATA II danych z prędkością SATA III, a szybszy transfer to zwykła sztuczka polegająca na zapisywaniu do pamięci RAM danych, które "nie zmieszczą się" w transferze SATA II. Gdy system zakomunikuje zakończenie kopiowania, dopiero wtedy dane z RAM są przesyłane do twardego dysku. Nie mówiąc o tym, że procesor także dodatkowo musi się naliczyć w tym trybie.
avatar
anawald
17 grudnia 2014, 13:33
Ciekawe dlaczego autor celowo pominął dyski Samsunga,które są na poziomie Plextora a w niektórych parametrach lepsze/m.in 10 lat gwarancji/.Kupiłem dysk Samsung 850 128GB Pro i założyłem do płyty głównej bez sata III.Wystarczy sata II aby mieć takie same osiągi jak na sataIII.Wystarczy zainstalować darmowy program Samsung Magician i odpowiednio ustawić potrzebne opcje.Program ten działa jedynie na dyskach Samsunga Evo i Pro ale jest zbawieniem dla osób,które nie chcą wymieniać płyty głównej na sataIII
avatar
MazQuick
17 grudnia 2014, 09:46
Wygląda na to że Kingston to najlepszy wybór z tych wszystkich. Dobry balans między odczytem i zapisem, a i cena też niczego sobie. W sam raz by postawić Windę.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto