Zachowywanie wprowadzonych zmian
Eksperymentując z ustawieniami kart graficznych pamiętaj o jednym: są one przechowywane na zasadzie „per-user”, czyli osobno dla każdego konta użytkownika obecnego w systemie. Nie zdziw się więc, że dokonane zmiany nie będą obowiązywać np. na ekranie logowania, a dopiero po zalogowaniu się. Jeśli chcesz wymusić stosowanie ustawień dla całego systemu, musisz uruchomić opisane aplikacje z prawami administratora i zapisać przy ich pomocy zmiany do pliku konfiguracyjnego serwera X.org. Brzmi strasznie? W praktyce nie jest tak źle.
Korzystaj z programów w normalny sposób, konfigurując karty wedle potrzeb. Jednak przed zamknięciem narzędzia Nvidii przejdź do apletu X Server Display Configuration i kliknij Save to X Configuration File. Zostaniesz poproszony o podanie swojego hasła – czynność ta, jak wspomnieliśmy, wymaga bowiem praw administratora. Aplikację AMD wystarczy zaś uruchomić z prawami administratora – przez skrót ATI Catalyst Control Center (administracyjne) w menu System, Preferencje, po czym dokonać odpowiednich zmian.
Żadnego z powyższych sposobów nie da się jednak użyć do narzędzia GNOME. Tutaj niezbędna jest samodzielna edycja odpowiednich plików. To jednak znacząco wykracza poza ramy niniejszego artykułu.
Uaktywnij inne karty rozszerzeń w swoim komputerze
Zauważ, że narzędzie do instalacji własnościowych sterowników służy nie tylko obsłudze kart 3D, ale też np. kart Wi-Fi czy modemów. Jeśli masz tej klasy urządzenia, być może także znajdziesz je na liście Modem programowy.
Aby korzystać z takiego sprzętu, prawdopodobnie nie obejdzie się bez aktywacji sterownika binarnego. Także w tym przypadku wystarczy zaznaczyć sprzęt na liście, kliknąć Włącz
i zrestartować komputer po ukończeniu akcji.
Co oferują różne wersje sterowników kart graficznych
Idealnego sterownika 3D do Linuksa nie ma. Blisko do tego Intelowi – jego driver open source to jedyny, który praktycznie w pełni zaspokaja potrzeby użytkowników
i realizuje wszystkie funkcje. Z tego powodu do kart tego producenta nie ma własnościowych sterowników.
W przypadku Nvidii okrojony niemal ze wszystkich funkcji sterownik open source „nv” został właśnie porzucony przez producenta – nie będzie rozwijany. W zamian można użyć tworzonego przez społeczność „nouveau”, który dobrze radzi sobie w trybie 2D, ale wciąż nie w pełni wspiera 3D. Stąd też w Ubuntu funkcja ta została wyłączona. Posiadaczom kart Nvidii polecamy więc użycie sterownika własnościowego „nvidia”. Podobnie też fanom ATI, z tą różnicą, że nie wszystkim. Sterownik tego producenta, „fglrx”, dostępny dla Ubuntu 9.10 wspiera tylko karty serii X2000 i nowsze; starsze modele zadziałają jedynie z open source’owymi driverami „radeon” lub konkurencyjnym „radeonhd”.