Szybki dysk na zewnątrz
Alternatywnym i jeszcze tańszym sposobem jest zastosowanie zewnętrznego interfejsu eSATA. Złącze to funkcjonuje tak jak SATA (służy głównie do podłączania dysków twardych) i jest z nim elektrycznie zgodne. Zmodyfikowano w nim tylko końcówki złączy oraz same przewody, by były odporniejsze na zakłócenia. Spora część płyt głównych jest wyposażona w takie złącze. Nawet jeśli któraś go nie ma, dzięki zgodności z SATA bardzo łatwo można „zrobić” je samemu.
Wyłącz komputer. Odłącz od niego zasilanie, następnie odkręć śruby mocujące pokrywę zewnętrzną obudowy i ją zdejmij.
Jeśli zakupiłeś kontroler PCI, znajdź na płycie głównej wolny port PCI. Jeśli na tylnej ściance przy tym porcie jest zaślepka, wyłam ją śrubokrętem.
Do portu PCI włóż kartę rozszerzającą i przykręć ją śrubką do obudowy.
Istalacja kontrolerów PCIe odbywa się podobnie, tyle że montuje się je w gnieździe PCIe x1. Jeśli port ten nie jest dostępny (np. został zasłonięty przez inne karty rozszerzeń), możesz wykorzystać port PCIe o większej przepustowości (np. x2, x4, x8, x16).
Zamknij obudowę i włącz komputer. System Windows automatycznie odnajdzie i zainstaluje niezbędne sterowniki.
W ten sposób z tyłu komputera masz do dyspozycji nowe porty FireWire 800. W przeciwieństwie do starszych portów FireWire mają one prostokątny kształt. Podłącz zewnętrzny dysk twardy do zasilania, a następnie kabel FireWire do dysku i komputera. Po chwili system sam odnajdzie dysk.