Szybki montaż
Moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów w zupełności wystarcza nawet do zaawansowanej edycji plików wideo. Profesjonalne opracowanie wideo wymaga często odpowiednich i drogich aplikacji, a także mnóstwa czasu. Tymczasem ciekawe rezultaty możesz uzyskać zupełnie za darmo i niewielkim nakładem sił.
W amatorskiej obróbce wideo, przeprowadzanej w domowych warunkach zwykle nie chodzi o cyzelowanie szczegółów obrazu czy przygotowywanie w pełni profesjonalnego krążka DVD Video. Najczęściej potrzeby użytkownika domowego sprowadzają się do prostej edycji poprzez np. wycięcie zbędnych fragmentów i dłużyzn z materiału wideo nagranego np. na wakacjach. Oprócz prostej edycji warto pobawić się – to dobre słowo – efektami i filtrami wideo, z jakich można korzystać, posługując się darmowym, ale bardzo dobrym programem VirtualDub. Rezultaty doświadczeń mogą pozytywnie zaskoczyć zarówno ciebie, jak i widownię twoich filmów.
Wycinanie, dzielenie i łączenie plików wideo
Bez względu na to, czy nagrywałeś filmy cyfrową kamerą, telefonem komórkowym, czy aparatem cyfrowym z funkcją rejestracji sekwencji wideo, z pewnością po przejrzeniu zgromadzonej kolekcji wideoklipów dojdziesz do wniosku, że niektóre dłużyzny warto wyciąć, dłuższe filmy można podzielić na kilka fragmentów, a inne klipy przydałoby się połączyć w jeden. Tego typu działania, stanowiące podstawowe operacje w montażu wideo, możesz wykonać w darmowym programie Virtual Dub.
Wycinanie, dzielenie i łączenie plików wideo
Bez względu na to, czy nagrywałeś filmy cyfrową kamerą, telefonem komórkowym, czy aparatem cyfrowym z funkcją rejestracji sekwencji wideo, z pewnością po przejrzeniu zgromadzonej kolekcji wideoklipów dojdziesz do wniosku, że niektóre dłużyzny warto wyciąć, dłuższe filmy można podzielić na kilka fragmentów, a inne klipy przydałoby się połączyć w jeden. Tego typu działania, stanowiące podstawowe operacje w montażu wideo, możesz wykonać w darmowym programie Virtual Dub.
Krok 1
Uruchom program VirtualDub (nie trzeba go instalować – spakowany plik ZIP z programem wystarczy rozpakować do dowolnego foldera na dysku twardym), klikając jego ikonę VirtualDub.
Krok 2
W oknie głównym VirtualDub z menu File wybierz Open video file. Następnie w oknie Open video file wskaż plik wideo, który zamierzasz edytować, i kliknij Otwórz.
Krok 3
W oknie głównym pojawią się dwie ramki, w których jest wyświetlany film. Ramka po lewej stronie to ramka wejściowa (w niej jest wyświetlany film w postaci źródłowej odczytanej z pliku), po prawej stronie – film po ewentualnych zmianach. W naszym przykładzie obie wersje prezentują się na obecnym etapie identycznie. Za pomocą suwaka widocznego w dolnej części okna przewiń film do fragmentu, który chcesz usunąć z pliku wideo. Warto wiedzieć, że przesuwanie suwaka myszką jest mało precyzyjne. Dokładne, poklatkowe przewijanie filmu uzyskasz za pomocą klawiszy kursora.
Krok 4
Gdy ustawisz kursor na początku wycinanego fragmentu, wciśnij klawisz [Home] lub z menu Edit wybierz pozycję Set selection start.
Krok 5
Teraz przewiń film do momentu, w którym niechciany fragment się kończy, i z menu Edit wybierz Set selection end lub użyj klawisza [End].
Krok 6
Wybrany w ten sposób fragment usuniesz, wciskając klawisz [Delete] lub wybierając z menu Edit pozycję Delete.
Krok 7
Powtarzając opisane działania, usuniesz pozostałe niechciane fragmenty filmu.
Krok 1
Wczytaj do VirtualDuba plik wideo, który chcesz podzielić na mniejsze części. Następnie wybierz docelowy format, w jakim chcesz zapisać pliki wynikowe. Wybierz kodek, a potem z menu File wybierz Save segmented AVI.
Krok 2
W oknie Save segmented AVI wybierz docelowy folder i w polu Nazwa pliku wpisz nazwę dla zapisywanych odcinków (do nazwy będzie dodawana dla każdego odcinka kolejna liczba).
Krok 3
Jeżeli zaznaczysz pole Limit numer of video frames per segment, każdy odcinek będzie miał najwyżej tyle ramek wideo (jedna ramka to ok. 1/25 sekundy), ile wpiszesz w pole tekstowe obok wymienionego pola. Lepsze jest jednak ograniczenie objętościowe. Wartość wpisana w pole tekstowe obok napisu File segment size limit in MB określa limit wielkości każdego odcinka w megabajtach (MB). Jest to szczególnie przydatne np. podczas wysyłania pliku wideo e-mailem. Gdy określisz limity, kliknij Zapisz.
Krok 4
Pojawi się okno statusu kodowania. Jeżeli chcesz nieco przyspieszyć operację kodowania i zapisu poszczególnych odcinków, odznacz pola zaznaczone na poniższym obrazku. Po zakończeniu kodowania film podzielony na odcinki będziesz miał we wskazanym w kroku 2 folderze.
Krok 1
Uruchom VirtualDuba i wczytaj do niego plik, który ma być początkiem złożonego z kilku klipów filmu.
Krok 2
Gdy pierwszy fragment zostanie wczytany, z menu File wybierz Append AVI segment.
Krok 3
W oknie Append AVI segment wskaż kolejny fragment. Uwaga! Aby połączenie kilku klipów w jeden się udało, poszczególne pliki muszą być w tym samym formacie i mieć takie same parametry (np. liczbę klatek na sekundę, rozdzielczość ramki obrazu itp.). Z pewnością ten warunek jest spełniony, gdy pliki-fragmenty pochodzą z jednego źródła (np. wszystkie były nagrywane tą samą kamerą).
Krok 4
Jeżeli wszystkie odcinki mają podobne nazwy różniące się tylko numerem danego odcinka, zaznacz pole Autodetect additional segments by filename dzięki czemu program automatycznie rozpozna i wczyta pozostałe fragmenty filmu. Kliknij Otwórz.
Krok 5
Jeżeli jednak nazwy poszczególnych fragmentów są różne, powtarzaj krok 3 i wczytuj kolejne części filmu aż do ostatniej. Gdy już wszystkie części, które chcesz połączyć, są wczytane, ustaw format kompresji. Następnie z menu File wybierz Save as AVI.
Krok 6
W oknie Save AVI 2.0 File wpisz nazwę wynikowego, połączonego pliku i kliknij Zapisz.
Efekty i filtry wideo w praktyce
Wiesz już, jak wykonać podstawowe operacje monterskie na plikach wideo. Czas na poznanie wbudowanych w VirtualDub filtrów.
Efekciarskie rozmycie
Z pewnością niejednokrotnie widziałeś teledyski czy filmy, na których obraz był celowo rozmyty, co podkreślało wrażenie ruchu obiektów w kadrze. Możesz to uzyskać domowym sposobem.
Krok 1
Uruchom VirtualDuba. Wczytaj plik, który chcesz poddać działaniu filtra, i z menu Video wybierz Filters. Przy okazji upewnij się, czy w tym samym menu jest zaznaczona pozycja Full processing mode (czyli tryb pełnego przetwarzania – niezbędny, by filtry zadziałały).
Krok 2
W oknie Filters kliknij Add. Następnie w kolejnym oknie Add Filter wybierz motion blur i kliknij OK. Powrócisz do okna Filters. Kliknij w nim OK.
Krok 3
Wybierz docelowy format kompresji i zapisz film. Z menu File wybierz Save as AVI, a w oknie, jakie się pojawi, wpisz nazwę pliku i kliknij Zapisz.
Jak w starym kinie
Stare filmy mają swój niepowtarzalny urok. Jeżeli chcesz uzyskać efekt starej taśmy z filmem w kolorze sepii, wystarczy skorzystać z filtra MSU Old Cinema.
Krok 1
Filtr MSU Old Cinema jest jednym z dodatkowych filtrów zawartych w załączonym przez nas na krążku zestawie VirtualDub Filter Pack 1.0.
Krok 2
Uruchom VirtualDuba, wczytaj plik, który chcesz zmodyfikować, i z menu Video wybierz Filters. Następnie w oknie Filters kliknij Add.
Krok 3
Z listy filtrów w oknieAdd Filter wybierz MSU Old Cinema i kliknij OK.
Krok 4
Zobaczysz okno konfiguracyjne filtra MSU Old Cinema. Z listy Preset możesz wybrać jeden z gotowych nastawów filtra. Proponujemy Real old cinema. Pozostałych parametrów nie zmieniaj, kliknij OK.
Krok 5
W oknie Filters kliknij OK. Następnie w oknie głównym VirtualDuba kliknij przycisk odtwarzania na wyjściu. Efekt będzie od razu widoczny. Jeżeli ci odpowiada, zapisz plik zgodnie ze wskazówkami z pozostałych porad.
Ustawienia kompresji wideo
Bez względu na to, czy chcesz zapisać film po poddaniu go działaniu różnych filtrów, czy też np. zapisujesz klip podzielony na fragmenty albo wynik łączenia kilku plików w jeden, zawsze przed zapisaniem na dysku powinieneś wybrać format kompresji.
Krok 1
W programie VirtualDub wybierz z menu Video pozycję Compression.
Krok 2
W oknie Select video compression z listy dostępnych kodeków wybierz ten, w którym ma być zapisany film – np. DivX 6.6.1 Codec. Po wybraniu kodeka kliknij OK.
Krok 3
Oczywiście w ten sposób wybierasz tylko kodek, ale nie ustawiasz żadnych parametrów. Są one jednak różne w zależności od wybranego kodeka i nie sposób przedstawić uniwersalnej metody.