A A A

Szybsza pami ęć

PC Format 02/2015
Po długim oczekiwaniu pamięć DDR4 nareszcie zadebiutowała na rynku i trafiła do pierwszych komputerów. Sprawdziliśmy, czym nowe moduły RAM różnią się od dotychczas stosowanych modułów DDR3 i czy w praktyce są wydajniejsze od poprzedniej generacji sprzętu. Dawid Kosiński


Pierwsze informacje na temat pamięci DDR4 pojawiły się w 2008 roku. Wówczas przewidywano, że trafi ona do sklepów w przeciągu pięciu lat i bardzo szybko zdobędzie większą popularność niż pamięć DDR3. Szybko jednak okazało się, że istnieją jeszcze bardzo duże możliwości rozwoju wówczas używanych pamięci i szybkie przechodzenie na nowy standard nie ma sensu. Dlatego choć już kilka lat temu na różnego rodzaju targach komputerowych firmy pokazywały swoje modele pamięci DDR4, to ze względu na brak obsługujących je platform nie było możliwości ich praktycznego zastosowania. Wszystko zmieniło się w ciągu ostatniego roku. Pamięci DDR3 osiągnęły właśnie kres swoich możliwości.

Koniec pamięci DDR3

Choć na rynku dostępne są moduły o szybkości DDR-2400, DDR-2800, a nawet szybsze, to dalsze przyspieszanie okazało się praktycznie niemożliwe. Co prawda pojedynczym, wyselekcjonowanym modułom udawało się uzyskać wyższe taktowanie, ale tworzenie takich pamięci na masową skalę było nieopłacalne i praktycznie niemożliwe. Ciągłe przyspieszanie istniejącego rodzaju pamięci RAM powodowałoby, że pobierałaby ona coraz więcej energii przy zmniejszającej się stabilności. Rozwiązaniem tych problemów okazały się właśnie pamięci DDR4, które mają o wiele większe możliwości zwiększania szybkości działania, a pobierają przy tym znacznie mniej energii.

Czy potrzebujemy nowych pamięci?

Tak, choć niekoniecznie ze względu na jej szybkość. Pierwsze modele pamięci nowego typu nie mają wcale większej wydajności niż RAM poprzedniej generacji. Gdy jedna technologia osiąga kres swoich możliwości, a druga dopiero wkracza na rynek, nie sposób jest zauważyć między nimi różnicy w szybkości. W tym wypadku istotna jest jednak nie wydajność, a perspektywiczność nowej technologii. Dlatego już teraz przy okazji modernizacji komputera warto zastanowić się nad wyborem platformy współpracującej z nowym typem pamięci. Przy następnej wymianie podzespołów będziemy mogli zastosować je w kolejnej platformie. Jeśli za jakiś czas uznamy, że dotychczas używane pamięci są za wolne lub za mało pojemne, również nie powinniśmy mieć problemów z kupnem lepszych modułów – inaczej, niż w przypadku pamięci DDR3, które osiągnęły swój limit i będą powoli wycofywane z rynku.

Jedną z mocnych stron pamięci DDR4 jest ich energooszczędność. Obecnie zdecydowaną większość sprzedawanych komputerów stanowią laptopy, tablety i urządzenia konwertowalne. Najważniejszą cechą takiego sprzętu nie jest jego wydajność, a czas pracy bez ładowania – ten z kolei zależy właśnie od jego poboru energii. Parametr ten jest również wyjątkowo ważny w pobierających ogromne ilości energii serwerowniach. Ponadto serwery przetwarzają bardzo duże ilości danych, przez co wzrost wydajności pamięci staje się niezbędny.

Czy warto już zmieniać?

Jak na razie na takie dylematy nie ma miejsca, ponieważ nie jest jeszcze dostępna platforma, która obsługuje oba typy pamięci. Dlatego jej wymiana nie jest modernizacją samą w sobie – prowadzi do wymiany całej platformy na taką, która obsługuje procesory Intel Haswell-E. Należy jednak spodziewać się, że niebawem pojawią się płyty główne obsługujące oba typy pamięci. Czy wtedy będzie warto zamienić pamięć DDR3 na DDR4?

Jeżeli składany będzie zupełnie nowy komputer, tworzony z myślą o przyszłej modernizacji, warto będzie rozważyć taką możliwość. Wówczas początkowo wydamy więcej, ale za to ułatwimy sobie ulepszenie komputera w przyszłości.

Natomiast osoby uaktualniające peceta wyposażonego w starsze podzespoły powinny pozostać przy dotychczasowej pamięci. Przełoży się na duże oszczędności podczas zakupów – i to natychmiast, a nie dopiero za jakiś czas.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto