Szybszy komputer
Sprawa wygląda lepiej w układach AMD, gdzie ta metoda podkręcania nadal działa. Jest przydatna w procesorach, które nie mają odblokowanego mnożnika. Należy jednak pamiętać, że zwiększając taktowanie szyny systemowej, zwiększasz także częstotliwość pracy innych urządzeń, w tym także pamięci RAM czy zintegrowanego układu graficznego.
Uruchom komputer. Gdy zobaczysz pierwszy obraz na ekranie, naciśnij klawisz [Del]. W ten sposób dostaniesz się do systemu UEFI. Kliknij funkcję OC Tweaker.
Przejdź do DRAM Frequency DDR3-1066 i kliknij Auto. W otwartym oknie wyznacz częstotliwość o stopień niższą od nominalnej wartości. Jeśli masz moduły pamięci DDR3–1600, w ustawieniach zaznacz DDR3-1333. Celem jest zabezpieczenie pamięci przed podkręcaniem powyżej określonej częstotliwości (w naszym przykładzie 1600 MHz). Jeśli tego nie zrobisz, częstotliwość RAM wzrośnie podczas overclockingu procesora powyżej 1600 MHz – komputer może działać niestabilnie, ale nie z powodu procesora, lecz za bardzo podkręconych pamięci.
W przypadku procesorów z zablokowanym mnożnikiem pojawia się w UEFI dodatkowa funkcja, którą należy aktywować. W tym celu kliknij przycisk Manual Mode znajdujący się przy funkcji EZ OC Mode i z otwartego okna wybierz funkcję CPU OC Mode.
Interfejs UEFI udostępnia teraz dodatkowe funkcje pozwalające na podkręcanie procesora, przy czym funkcja AMD Turbo Core Technology zostanie automatycznie wyłączona (Disabled), a mnożnik domyślny podniesiony i trwale ustawiony na maksymalnej wartości, jaką oferuje Turbo Core. Podniesiona zostanie także częstotliwość szyny systemowej CPU NB Frequency Multiplier. Mimo wszystko zalecamy eksperymentowanie z tą wartością we własnym zakresie, jak w naszym przykładzie opisanym w następnych krokach.
W przypadku procesora z odblokowanym mnożnikiem dodatkowo kliknij opcję Overclock Mode oraz Auto i wybierz tryb Manual. Następnie naprowadź kursor na opcję APU/PCIE Frequency, która wyznacza zegar szyny systemowej, i wpisz wartość 105 MHz.
Kursorem myszki przejdź do funkcji Exit, kliknij Save Changes and Exit. Poczekaj na wyświetlenie się okna Save Changes and Exit i kliknij w nim Yes.
Uruchom system i przetestuj jego działanie programem OCCT, jak w warsztacie „Sprawdzanie poprawności działania procesora”. Jeśli system działa poprawnie, przejdź znów do UEFI i zwiększ taktowanie szyny o kolejnych 5 MHz, do 110 MHZ. Czynność powtarzaj aż do osiągnięcia granicy stabilności działania komputera.
Gdy osiągniesz częstotliwość, przy której komputer nie będzie poprawnie działał
(np. 130 MHz), zmniejsz taktowanie szyny systemowej o 2 MHz i sprawdź, czy nadal są wyświetlane błędy. Jeśli tak, zmniejsz taktowanie szyny o kolejne 2 MHz.
Na dalszym etapie podkręcania monitoruj też częstotliwość pracy pamięci DRAM Frequency. Jeśli przekroczy wartość nominalną o 50 MHz, zmniejsz zegar pamięci o dodatkowy stopień, jak w kroku 2. Przykładowo, gdy zwiększysz częstotliwość szyny systemowej APU/PCIE Frequency do 125 MHz, pamięci będą pracowały z częstotliwością 1666 MHz – należy ją zmniejszyć do wartości DDR3-1332.