Tajne przez poufne
Uruchom program TrueCrypt, jeżeli jeszcze nie jest uruchomiony, i w oknie głównym programu kliknij przycisk Utwórz Wolumen.
Uruchomi się Kreator wolumenów TrueCrypt. Najpierw załóż wolumen standardowy. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja Utwórz standardowy wolumen TrueCrypt, i kliknij przycisk Następny. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o typach wolumenów, jakie można utworzyć za pomocą TrueCrypta, zapoznaj się z ramką „Czym się różni wolumen standardowy od wolumenu ukrytego”.
Standardowy szyfrowany wolumen może mieć dwie postaci. Szyfrowany może być wybrany plik, który będzie pełnił rolę takiego wolumenu, lub np. zewnętrzny dysk, pamięć flash, partycja itp. W naszym przykładzie zakładamy, że szyfrujesz plik. Kliknij zatem przycisk Plik.
W oknie Podaj Ścieżkę i Nazwę Pliku wybierz miejsce, gdzie ma być zapisany plik pełniący rolę szyfrowanego wolumenu. Następnie wpisz jego nazwę w polu Nazwa pliku i kliknij przycisk Zapisz. Uwaga! Jeżeli chcesz, by tworzony plik był automatycznie skojarzony z TrueCryptem, przed jego zapisaniem na dysku z listy Zapisz jako typ wybierz Wolumeny TrueCrypt.
Powrócisz do okna kreatora wolumenów. Kliknij Następny.
Kolejny etap to wybór opcji kodowania. W sekcji możesz wybrać z rozwijanej listy jeden z obsługiwanych przez program algorytmów (lub jeden z zestawów kilku algorytmów). Polecamy domyślne zaznaczenie AES. Jest on najszybszy. Możesz się o tym przekonać, klikając przycisk Test porówn. Danych w sekcji Algorytm skrótu nie musisz zmieniać (pozostaw domyślnie zaznaczony algorytm). Kliknij Następny.
W polu tekstowym widocznym w górnej części okna kreatora wpisz wartość definiującą wielkość tworzonego wolumenu – w zależności od zaznaczonej opcji – w kilobajtach (opcja KB) lub megabajtach (opcja MB). Po wpisaniu wielkości kliknij Następny.
Czas na przypisanie hasła do szyfrowanego wolumenu. W obu polach tekstowych wpisz identyczne i możliwie skomplikowane (a jednocześnie łatwe dla ciebie do zapamiętania) hasło. Zastosuj się do wskazówek wymienionych w oknie kreatora. Po wpisaniu hasła kliknij Następny.
Jeżeli użyjesz hasła krótszego niż 20-znakowe, zobaczysz okno z komunikatem informującym o łatwości łamania krótkich haseł. Jeżeli mimo to chcesz użyć krótkiego hasła, kliknij Tak. W przeciwnym wypadku kliknij Nie i wpisz dłuższe hasło.
Kolejny etap to formatowanie tworzonego wolumenu. W sekcji Opcje wybierz kolejno system plików, wielkość klastra oraz zaznacz pole Dynamiczny, jeśli chcesz, by tworzony wolumen był dynamiczny, czyli taki, którego rozmiar będzie wzrastał do podanej wcześniej (patrz krok 7) wartości określającej maksymalną wielkość. Jeżeli nie jesteś pewien, co wybrać, pozostaw domyślnie zaznaczone wartości. Uwaga! Jeżeli zamierzasz w przyszłości utworzyć wolumen ukryty wewnątrz tworzonego aktualnie wolumenu (można go utworzyć tylko wewnątrz wolumenu standardowego), upewnij się, że z listy System jest wybrana pozycja FAT. Kliknij przycisk Format. W trakcie formatowania będziesz w oknie kreatora informowany o postępie procesu. Gdy formatowanie się zakończy, w oknie komunikatu informującego o pomyślnym utworzeniu wolumenu kliknij przycisk OK.
Powrócisz do okna kreatora i w tym momencie możesz zacząć tworzenie kolejnego wolumenu szyfrowanego. Na razie zamknij kreator, klikając przycisk Wyjście.
W oknie głównym programu TrueCrypt najpierw z listy liter dysków wybierz tę, pod którą ma być dostępny zaszyfrowany wolumen. W naszym przykładzie wybraliśmy literę S. Następnie w sekcji Wolumen kliknij Plik. Wskaż plik wcześniej utworzonego wolumenu i kliknij Montuj.
Podaj (w polu Hasło) hasło dostępu do wolumenu i kliknij OK. Wolumen pojawi się na liście w oknie głównym programu i od tej pory możesz z niego korzystać jak z każdego innego dysku twardego w komputerze. Możesz zamknąć program TrueCrypt, klikając przycisk Wyjdź. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał zablokować dostęp do wolumenu, uruchom program ponownie i kliknij Demontuj.