Narzędzia związane z zabezpieczeniami konta Google znajdziesz w sekcji Logowanie i bezpieczeństwo. Możesz tam zmienić hasło, co warto zrobić, jeśli w Google używasz tego samego hasła, które stosujesz w innych, gorzej zabezpieczonych serwisach. W razie trudności z zapamiętaniem kombinacji znaków możesz użyć menedżera haseł, np. LastPassa, który ma funkcję generowania trudnych do złamania kodów. Pamiętaj, że zmiana hasła oznacza konieczność ponownego zalogowania się do konta we wszystkich urządzeniach i usługach, które są powiązane z loginem Google.
Zabezpieczanie konta
Aby mieć pewność, że niepowołane osoby nie dostaną się do twojego konta np. wskutek wykradzenia hasła przez keyloggera lub atak phishingowy, skorzystaj z weryfikacji dwuetapowej. Polega ona na wpisywaniu jednorazowego kodu za każdym razem, gdy logujesz się do konta na nowym urządzeniu. Kod możesz otrzymać na wiele sposobów: SMS-em, poprzez aplikację mobilną Google Authenticator, a w ostateczności także w formie wiadomości głosowej odsłuchiwanej na telefonie stacjonarnym. Ciekawą alternatywą jest weryfikowanie tożsamości za pomocą klucza sprzętowego USB zgodnego z otwartym standardem FIDO (U2F). Klucze takie produkuje m.in. firma Yubico i można zamówić je w sklepie Amazon. Zgubienie klucza nie oznacza blokady konta, bo zawsze można zalogować się za pomocą kodu SMS lub dzięki wygenerowanej wcześniej liście kodów jednorazowych. Klucze sprzętowe są obsługiwane tylko w przeglądarce Chrome.
Jeśli używasz loginu Google do autoryzacji w zewnętrznych serwisach internetowych albo przyznałeś zewnętrznym aplikacjom np. dostęp do plików zgromadzonych na Dysku, kliknij zakładkę Połączone aplikacje i witryny. Znajdziesz tam narzędzie do zarządzania połączonymi aplikacjami, w którym możesz sprawdzić, do jakich obszarów konta ma dostęp dana usługa, i w razie potrzeby odłączyć ją, klikając przycisk Usuń.
Zarządzanie informacjami
W sekcji Informacje osobowe i prywatność, w zakładce Zarządzanie aktywnością, możesz sprawdzić, co na twój temat wie Google. Oprócz historii zapytań przesłanych do wyszukiwarki znajdziesz tu listę klipów obejrzanych na YouTubie, a także kopie zapytań głosowych wykorzystanych podczas korzystania ze smartfona. Dostępne są też dane z urządzeń mobilnych: hasła, książka
Jeśli używasz smartfonu z Androidem i nie modyfikowałeś domyślnych ustawień lokalizacji, zajrzyj do sekcji Miejsca, które odwiedzasz. Za pomocą panelu w lewym górnym rogu możesz wybrać datę, by sprawdzić, gdzie danego dnia byłeś. U dołu ekranu znajdziesz odnośnik do statystyk dotyczących tego, jak często odwiedzasz dane miejsca. Jeśli nie czujesz się komfortowo z myślą, że Google zna twój każdy krok, możesz skasować te dane, podobnie jak historię wyszukiwania w Google. W warsztacie poniżej pokazujemy, jak to zrobić.
Warto zajrzeć jeszcze do panelu Przegląd konta. Tutaj zebrane są informacje o danych zgromadzonych w poszczególnych aplikacjach Google. Przy każdym wpisie są umieszczone linki do paneli konfiguracyjnych poszczególnych usług.
Dziedziczenie i kasowanie
W zabezpieczeniu danych w razie nieszczęścia pomaga Menedżer nieaktywnych kont dostępny po kliknięciu zakładki Kontroluj treści. Możesz utworzyć listę osób, które po wykryciu nieaktywności konta (trwającej od trzech miesięcy do roku) otrzymają wiadomość. Wybranym osobom możesz zezwolić na uzyskanie dostępu do danych, możesz też wymusić skasowanie informacji razem z loginem, gdy upłynie wyznaczony czas.
Narzędzia do kasowania konta znajdziesz w sekcji Ustawienia konta, w zakładce Usuń swoje konto lub usługi. W panelu Usuwanie konta Google znajduje się link, który umożliwia pobranie wszystkich zgromadzonych danych. Pamiętaj, że usunięcie konta oznacza także utratę dostępu do aplikacji kupionych w sklepie Google Play.
Sprawdzanie zabezpieczeń
Zanim przystąpisz do modyfikowania zabezpieczeń, sprawdź aktualne ustawienia za pomocą narzędzia Sprawdzanie zabezpieczeń. Kreator pomaga dokonać przeglądu ustawień, zaczynając od danych pozwalających na odzyskanie hasła. Sprawdzi też, czy aktywna jest weryfikacja dwuetapowa. Jeśli nie, będziesz mógł przejść od razu do panelu konfiguracyjnego. Narzędzie poprosi też o uzupełnienie brakujących danych.