W artykule:
- Cechy tanich kompaktów
- Opis trybów pracy aparatów
- Wyniki testu 8 aparatów
- Opisy przetestowanych modeli
Większość tanich kompaktów to urządzenia bardzo małe. Bez problemu można je zmieścić w kieszeni spodni lub damskiej torebce. Zazwyczaj są też bardzo lekkie – średnio 150 gramów razem z akumulatorem i kartą pamięci. Z małych gabarytów wynikają również niepożądane cechy
– niewielki wyświetlacz (zazwyczaj o przekątnej 2,7”), ciasno ułożone przyciski i obiektyw o małej średnicy oraz niewielkim zoomie – standardem w tanich kompaktach jest czterokrotny zoom optyczny.
Aparaty mają niewielką pamięć wbudowaną, która może pomieścić zaledwie kilka zdjęć. Użytkownik musi sam dokupić kartę pamięci (zazwyczaj formatu SD), ale to niewielki wydatek – już od kilkunastu złotych. Najczęściej nie trzeba się troszczyć o zakup akumulatora – lekkie ogniwo jest dołączone do większości kompaktów. Jednak wciąż można spotkać modele, które działają, wykorzystując baterie lub akumulatory standardu AA (tzw. paluszki).
Aparat automat
Tryb automatyczny jest podstawowym i jednocześnie głównym trybem pracy tanich kompaktów. Zadaniem użytkownika jest wyłącznie skierowanie obiektywu aparatu na fotografowaną scenę i wciśnięcie spustu migawki (wcześniej można jeszcze pobawić się zoomem). Aparat sam dobierze wszystkie parametry naświetlania, włącznie z balansem bieli, czułością ISO oraz trybem działania lampy błyskowej.
Zdjęcia wykonane w trybie auto są zazwyczaj poprawne, pod warunkiem że nie fotografujemy w nietypowych warunkach, np. pod słońce lub w nocy. W takich specyficznych sytuacjach z pomocą przychodzą tryby tematyczne, wybierane przez użytkownika. Lista trybów różni się w zależności od aparatu. Czasami nie wykracza poza standardowy zestaw: portret, krajobraz, zdjęcia nocne, makro. Bywa, że na liście znajdują się bardziej nietypowe pozycje, jak zdjęcia zwierząt czy tekstu. Często kompakty potrafią same wybrać tryb tematyczny na podstawie tego, co „widzą” przez obiektyw. Jednak nie zawsze wybór aparatu jest właściwy i lepiej wskazać tryb samodzielnie.
Co może użytkownik
Tryb P (Program) daje dostęp do znacznie większej liczby ustawień niż automatyczny – czułości, balansu bieli, trybu pracy autofokusa. Możesz także zdecydować o włączeniu lub wyłączeniu stabilizacji obrazu, zoomu cyfrowego i innych funkcji aparatu. Tanie kompakty rzadko pozwalają na regulację czasu naświetlenia i przysłony. Pozostaje użycie kompensacji ekspozycji – regulacji w zakresie od 0,3 do 2 wartości przysłony.
Bez względu na to, czy używasz trybu auto czy programowego, możesz skorzystać z funkcji pomagających uzyskać poprawną fotografię. Są to m.in. wykrywanie twarzy
i uśmiechu, korygowanie czerwonych oczu, powtarzanie ujęcia po wykryciu mrugnięcia oczu u fotografowanej osoby itp.
Kompakt filmowiec
Kompakt potrafi też nagrywać filmy. Rozdzielczość nagrań nie przekracza 1280x720 pikseli, a w niektórych modelach 640x480 punktów.
Cechy dobrego aparatu cyfrowego
- TRYB DLA POCZĄTKUJĄCYCH i TRYB DLA ZAAWANSOWANYCH
W trybie automatycznym aparat sam powinien rozpoznawać charakter fotografowanej sceny i dobierać parametry naświetlania. Dodatkowo może także rozpoznawać twarze, uśmiech, mrugnięcie oczu itp. Tryb dla zaawansowanych (tzw. tryb P) powinien umożliwiać ręczne ustawienia wszystkich parametrów naświetlania, włącznie z czasem i przysłoną.
- ZOOM OPTYCZNY
Duży, 4–5-krotny, zoom optyczny pozwala wygodnie skadrować fotografowaną scenę z dużej odległości, bez konieczności używania zoomu cyfrowego, który pogarsza jakość fotografii.
- KĄT WIDZENIA OBIEKTYWU
Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia, co pozwala objąć duży fragment fotografowanej sceny.
- JASNOŚĆ OBIEKTYWU
Obiektyw o niskiej wartości przysłony umożliwia wykonywanie fotografii w ciemnych pomieszczeniach. Dla obiektywów z zoomem podane są dwie wartości minimalnych przysłon, dla minimalnego i maksymalnego przybliżenia.
- STABILIZACJA OBRAZU
Najlepsza jest stabilizacja optyczna, która redukuje drgania aparatu przez mechaniczny ruch matrycy lub elementów optycznych obiektywu. Stabilizacja elektroniczna może mieć negatywny wpływ na jakość zdjęcia.
- EKRAN
Duży ekran, o przekątnej min. 3”, ułatwia kadrowanie zdjęć, ale też przeglądanie wykonanych fotek i pracę z opcjami aparatu.
- FILMOWANIE
Aparat powinien nagrywać filmy w rozdzielczości 1280x720 przy min. 25 klatkach na sekundę, korzystając z optycznego zoomu i autofokusa.