Dodatkowe komponenty komputera
Pozostałe elementy komputera nie są tak mocno ze sobą powiązane. Możesz więc wybrać zwykły dysk albo SSD, kupić kartę graficzną albo korzystać z grafiki zintegrowanej z procesorem, wybrać obudowę według własnego uznania.
Dyski
Klasyczne dyski twarde mają gigantyczne wręcz pojemności, ale pod względem wydajności zostały daleko w tyle za wszystkimi podzespołami półprzewodnikowymi. Problem ten eliminują dyski SSD, a ich jedyną wadą jest właśnie niewielka pojemność. Dlatego najlepiej wykorzystać oba – SSD na system i często używane programy, a obok pojemny dysk twardy na dane oraz gry.
W roli SSD polecamy Toshiba HDTS212EZSTA, który zdobył nasze wyróżnienie w poprzednim wydaniu PC Formatu. Ma on pojemność 128 GB, która powinna wystarczyć większości osób, a ceny zaczynają się od 370 zł. Natomiast jako magazyn na dane warto wykorzystać Seagate ST2000DM001 o pojemności 2 TB i świetnej wydajności. Jednak nie trzeba go montować od razu – być może okaże się zbędny (pojemność SSD będzie wystarczająca). Poza tym zamiast dysku wewnętrznego można wykorzystać zewnętrzny, z interfejsem USB 3.0.
Warto wspomnieć o dyskach typu SSHD, które nie wymagają instalacji dwóch osobnych urządzeń i zastanawiania się, na którym z nich instalować programy i trzymać dane. Taki dysk opisujemy na 26. Niestety, jest to nadal rozwiązanie wolniejsze niż SSD.
Karta graficzna
Kilka poprzednich stron magazynu poświęciliśmy właśnie układom graficznym – zarówno tym wykorzystywanym w kartach graficznych, jak również zintegrowanym z procesorami. Wniosek jest taki, że na grafice wbudowanej w procesor (szczególnie w procesor Intela) można pograć w podstawowych trybach graficznych, co większości graczy na pewno nie wystarczy.
Za to drugim, bardziej pozytywnym wnioskiem jest to, że na karcie graficznej średniej klasy da się pograć w praktycznie wszystkie gry, i to w rozdzielczości Full HD. Należy zatem zarezerwować kwotę około 500–600 zł na GeForce GTX 650 Ti lub Radeona HD 7850.
Obudowa
Obudowa przede wszystkim musi pomieścić wszystkie komponenty. Nasza konfiguracja jest na tyle prosta, że praktycznie każda obudowa będzie się do niej nadawać. Jedynym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest karta graficzna. Jeśli ma standardową wysokość, nie zmieści się w obudowie typu slim czy SFF bo są to obudowy płaskie. Wymaga obudowy mATX typu tower (mikro, mini itd.).
Drugim niezbędnym elementem jest zasilacz (jeżeli jest kupowany razem z obudową). Dla naszej konfiguracji w zasadzie każdy zasilacz będzie odpowiedni, bo moc zestawu wyniesie do 150 W, a obudowy mATX mają zasilacze od 300 W wzwyż. Złącza zasilające zostały już dawno temu ustandaryzowane, a w razie ich braku można korzystać z przejściówek.
Jeśli obudowa ma odpowiednie rozmiary i zasilacz, to trzecim kryterium jest to, by spełniała nasze oczekiwania i była po prostu ładna. Każdy ma inny gust – my wybraliśmy zgrabny model Chieftec CD-01B-U3.