Opisy wybranych, najciekawszych telefonów
1. miejsce - Samsung Galaxy I5700
Od momentu premiery Samsung Galaxy otrzymał aktualizację systemu operacyjnego Android do najnowszej wersji 2.1. Poskutkowało to znacznym wzrostem atrakcyjności tego modelu – ładniejszym wyglądem interfejsu, lepszą obsługą poczty, wygodniejszym przeglądaniem stron WWW i nowymi funkcjami aparatu fotograficznego, np. zoomem. Galaxy to mocny gracz także pod względem sprzętu. Ma moduły Wi-Fi i GPS, spory ekran i dużo przycisków. Przy tym jest ładnie wykonany, ma m.in. matową obudowę.
Zobacz wideoprezentację telefonu Samsung Galaxy I5700 w INTERIA.TV
PLUSY:
- Dobre wykonanie
- System Android 2.1
- Bogate wyposażenie
MINUSY:
- Brak polskiego słownika
- Płynność animacji interfejsu
- Brak czujnika zbliżania
2. miejsce - HTC Tattoo
Niepozorny smartfon o niewielkich rozmiarach, którego siła tkwi przede wszystkim w znakomitym interfejsie. Standardowy wygląd systemu Android został zmodyfikowany przez producenta przez dodanie nakładki graficznej Sense. Oprócz innego wyglądu okien i menu wprowadza ona dodatkowe, przydatne widżety. Panel przycisków pozwala na szybki dostęp do najważniejszych funkcji i ma wygodne nawigowanie po menu. Mimo małego ekranu na Tattoo można wygodnie pisać klawiaturą qwerty.
PLUSY:
- Ładny design
- Bogate wyposażenie
- Ładny interfejs
MINUSY:
- Android w wersji 1.6
- Mały ekran
- Rozdzielczość ekranu
3. miejsce - Samsung Omnia Lite B7300
Samsung zaskoczył nas sposobem, w jaki przystosował niezbyt przyjazny interfejs Windows Mobile 6.5 do wygodnego użytkowania. Niestety niektóre przyciski wyświetlane na ekranie są zbyt małe, aby można je było aktywować palcem (wówczas przydaje się dołączony rysik). Oprócz programów i funkcji spotykanych w innych smartfonach w OmniaLite znajdziesz także aplikacje biznesowe, np. edytor tekstu. Smartfon wykonano z wysokiej klasy materiałów – jest solidny i elegancki.
PLUSY:
- Interfejs TouchWizz 2.0
- Ładny wygląd
- Mnogość funkcji
MINUSY:
- Nie najlepsza przeglądarka
- Brak gniazdka 3,5 mm
- Za małe przyciski
5. miejsce - Nokia 5230
Porównując cenę do możliwości, Nokia 5230 to niezwykle atrakcyjne urządzenie. Szczególnie jeśli telefonu chcesz używać jako nawigacji GPS. Do tego modelu możesz pobrać darmową aplikację nawigującą Mapy Ovi. Masz w niej dostęp do map 70 krajów. 5230 korzysta także z zasobów cyfrowego sklepu Ovi, z którego możesz pobierać dodatkowe aplikacje (płatne i darmowe). Do ideału Nokii brakuje ekranu multidotykowego i modułu Wi-Fi. W pudełku z urządzeniem nie znajdziesz kabla do komunikacji z komputerem.
PLUSY:
- Wbudowany A-GPS
- Dobrej jakości ekran
- Bezpłatne Mapy Ovi
MINUSY:
- Brak Wi-Fi
- Słabe materiały obudowy
- Brak akcesoriów
8. miejsce - HTC Smart
Znana z dość drogich urządzeń firma HTC tym razem przygotowała coś dla mniej zamożnych użytkowników. Smart robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Ma bardzo ciekawy design i jest solidnie wykonany. Niestety traci przy dłuższym użytkowaniu, kiedy wychodzą na jaw jego ograniczenia, m.in. niszowy system operacyjny Brew, do którego nie można pobrać dodatkowych aplikacji, kiepska przeglądarka internetowa, brak czujnika położenia, mało funkcjonalny aparat fotograficzny i brak synchronizacji z usługami sieciowymi.
PLUSY:
- Dobry interfejs
- Dużo aplikacji
- Zarządzanie pulpitami
MINUSY:
- Brak czujnika położenia
- Niszowy system
- Kiepska przeglądarka
9. miejsce - Samsung Delphi B3410
Choć Delphi zajął w naszym teście odległe miejsce, warto rozważyć jego zakup, jeśli telefon ma być przede wszystkim narzędziem do pracy z tekstem – pisania e-maili, SMS-ów itp. Jako jedyne z testowanych urządzeń ma wysuwaną (podświetlaną) klawiaturę qwerty. I akurat do tego elementu urządzenia nie mamy żadnych krytycznych uwag. Niestety Delphi ma także sporo wad, m.in. ekran o małych kątach widzenia, tylko jeden pulpit, na którym trudno zmieścić widżety, oraz kiepską obsługę gestów.
PLUSY:
- Klawiatura qwerty
- Wygodne pisanie
- Dodatkowe przyciski
MINUSY:
- Słaba obsługa gestów
- Tylko jeden pulpit
- Mało funkcji