Programy do iPhone
|
Paczki z aplikacjami do zainstalowania na urządzeniu iPhone są dostępne w tzw. repozytoriach. Aby je pobrać, adresy repozytoriów wprowadza się do Instalera – programu automatycznie dodawanego do zasobów iPhone’a przy jego odblokowywaniu. Przykładowe repozytoria: i.myapple.pl – polskie słowniki, dodatki, mGadu (GG do iPhone’a); modmyifone.com/installer.xml – ciekawe aplikacje; sleepers.net/iphonerepo – BossTool pozwala przenosić aplikacje do innej partycji, motywy i skórki do aplikacji SMB i Customize; installer.iclarified.com – narzędzia do odblokowywania i naprawiania funkcji iPhone’a.
|
Pierwsza wersja smartfonu Apple iPhone jest oficjalnie sprzedawana tylko w 6 krajach. Jest w nich oferowana z abonamentem i z simlockiem. Wyjątkiem są Niemcy – operator T-mobile udostępnia urządzenie bez podpisywania umowy, ale cena telefonu bez simlocka wynosi prawie tysiąc euro; standardowo iPhone kosztuje 399 euro. W Europie można go kupić również we Francji, Anglii, Irlandii, Austrii.
Nowy iPhone 3G do końca roku będzie dostępny aż w 70 krajach, w tym w Polsce. Prawdopodobnie będzie kosztował około 2 tys. zł.
iPhone 3G różni się od poprzednika nową wersją systemu operacyjnego oraz tym, że jest przystosowany do szybkiej transmisji danych, nawet 7,2 Mb/s. Dodatkowo wersja 3G jest wyposażona w GPS umożliwiający dokładne lokalizowanie pozycji użytkownika.
Intuicyjna obsługa
iPhone pracuje pod kontrolą zmodyfikowanego systemu operacyjnego Mac OS X. Od innych smartfonów różni się głównie tym, że nie ma standardowej klawiatury. Tekst wprowadza się do telefonu za pośrednictwem klawiatury wyświetlanej na dużym i bardzo wyraźnym ekranie dotykowym. iPhone ma jedynie cztery przyciski: do regulacji głośności, do wyłączenia i włączenia dźwięków telefonu, do wyłączenia i włączenia urządzenia oraz centralny przycisk home, który umożliwia powrót do głównego menu. Za pomocą tego ostatniego można również uruchamiać jedną wybraną funkcję.
App Store, czyli pobieranie aplikacji i gier
|
Sklep App Store jest dostępny z telefonu po kliknięciu ikony App Store na wyświetlaczu iPhone’a. Będą mogli z niego korzystać użytkownicy iPhone’a w 62 krajach spośród 70, w których telefon będzie sprzedawany. W Polsce prawdopodobnie też.
App Store pozwoli kupować i ściągać programy i gry bezpośrednio na telefon, przy użyciu połączeń Wi-Fi
lub przez sieć komórkową. Jedną z pierwszych aplikacji udostępnionych na iPhone w taki sposób ma być znany użytkownikom maków komunikator iChat, gry, m.in. Spore, oraz kilka programów napisanych przez inne firmy, np. eBay.
App Store ułatwia aktualizację programów już zainstalowanych w telefonie iPhone. O dostępnych aktualizacjach użytkownik jest powiadamiany automatycznie. Ponadto iPhone pobiera aplikację o pojemności powyżej 10 MB tylko wtedy, gdy jest w zasięgu sieci Wi-Fi.
Wszystko po to, by ograniczyć koszty transmisji przez sieć komórkową.
|
Do poruszania się po funkcjach telefonu służy bardzo dobrej jakości ekran dotykowy z zaimplementowaną technologią multitouch. Dzięki niej iPhone rozpoznaje nie tylko dotykanie jednym palcem ikony uruchamiającej jakąś funkcję czy przesuwanie palcem po ekranie powodujące np. szybkie przewijanie listy kontaktów lub e-maili. Potrafi też interpretować dotyk i ruch kilku palców po ekranie. Przykładowo, przyłożenie do ekranu dwóch palców i odsuwanie ich od siebie spowoduje powiększanie wyświetlanego obrazu. To sprawia, że obsługa jest intuicyjna i prosta. iPhone nie jest wyposażony w rysik, zresztą jego ekran nie rozpoznaje dotyku tak niewielkiego elementu.
Klawiatura dotykowa nie jest aż tak wygodna jak ekran. Wyświetlane klawisze są trochę za małe i jeśli ktoś ma średniej wielkości palce, musi precyzyjnie wybierać litery. Na początku bezbłędne pisanie wydaje się wręcz niemożliwe. iPhone ma również wbudowany czujnik ruchu, dzięki któremu rozpoznaje, czy użytkownik trzyma go w poziomie czy pionie, i odpowiednio obraca wyświetlany obraz.