Wiadomości 2.0
W komunikatorze iMessage, który jest jednocześnie aplikacją do SMS-ów, widać nowe podejście Apple’a do projektowania programów. iMessage jest po trochu komunikatorem,
a po trochu platformą społecznościową czy nawet platformą do gier. Za pomocą iMessage możesz wysłać drugiej osobie praktycznie dowolną zawartość swojego urządzenia – muzykę, zdjęcia, linki do aplikacji itp. . W App Store znajdziesz tematyczne zestawy grafik, które można załączać do wiadomości. Dodasz też odręczne pismo i rysunki oraz gotowe animowane grafiki. Za pomocą komunikatora rozegrasz nawet partię szachów z drugą osobą.
Nowa muzyka
Aplikację muzyczną zaprojektowano praktycznie od nowa . Najmniej zmienił się ekran odtwarzania, ale już układu poszczególnych funkcji i sposobu korzystania z nich trzeba uczyć się od podstaw. Jest inaczej, ale niekoniecznie wygodniej i ciężko odgadnąć, jaki cel stawiało sobie Apple, dokonując zmian. Widać, że większy nacisk położono na sugerowanie użytkownikowi nowych wykonawców i utworów. Wygodniej korzysta się też ze stacji radiowych przygotowanych przez firmę. Za to korzystanie z własnej bibliotek utworów jest mniej przyjazne.
Udoskonalenia
Choć Siri nadal nie mówi i nie rozumie po polsku, teraz łatwiej dogadać się z nią po angielsku. Asystentka jest coraz bardziej elastyczna w rozumieniu zapytań zadawanych swobodnym językiem. Ma też więcej źródeł wiedzy i integruje się z komunikatorem iMessage, sugerując kolejne wpisywane słowa.
Funkcja 3D Touch (rozpoznawania stopnia nacisku ekranu) zyskuje uzasadnienie istnienia dzięki kolejnym elementom interfejsu, które z niej korzystają. Naciskając mocniej ikonę aplikacji, otworzysz okienko, które daje dostęp do wybranych funkcji programu bez jego otwierania.
Choć aplikacja z mapami wciąż ustępuje funkcjonalnością produktowi Google, Apple nie ustaje w jej udoskonalaniu. Na liście najnowszych zmian znalazło się dodanie informacji
o korkach, możliwość swobodnego przeglądania wyznaczonej trasy (w trakcie jazdy) oraz współpraca z innymi aplikacjami, np. kalendarzem.
Nie dla wszystkich
iOS 10 dostępny jest w iPhone’ach 5. generacji i nowszych, iPadzie 3, iPadzie 2 mini i iPodzie 3 oraz nowszych wersjach tych urządzeń. Niestety nie wszystkie nowe funkcje dostępne są w starszych wersjach urządzeń. Czasem jest to zrozumiałe, bo wynika z braków sprzętowych, np. nieobecności przycisku dotykowego w iPhonie 5, ale w innych przypadkach Apple zablokowało funkcje, które bez problemu mogłyby znaleźć się też w starszym sprzęcie – np. wybudzanie przez podniesienie urządzenia działa tylko w iPhonie 6s i nowszych. Co gorsza producent nie przedstawił listy kompatybilności funkcji. Dopiero gdy zaktualizujesz system, dowiesz się, które funkcje są dostępne na twoim sprzęcie.