W artykule:
- Możliwości urządzenia wielofunkcyjnego
- Drukowanie w sieci
- Podsumowanie wyników testu
- Opisy przetestowanych urządzeń
- Tabela z wynikami testów
Określenie „drukarka” użyte w stosunku do współczesnego urządzenia drukującego jest spłyceniem jego możliwości. Atramentowy wydruk to jedynie jego podstawowa funkcja. Określenie „urządzenie wielofunkcyjne” również nie informuje, co taki sprzęt może zrobić. A poza drukowaniem potrafi skanować i kopiować. Dzięki możliwości pracy w sieci, serwerowi WWW oraz aplikacjom mobilnym staje się również dostępny dla wielu osób jednocześnie. Szybkie podłączenie urządzenia do sieci jest możliwe dzięki funkcji WPS, którą ma niemal każdy współczesny router.
Samodzielna praca bez komputera
Jedną ze wspólnych cech wszystkich urządzeń wielofunkcyjnych jest możliwość pracy bez podłączania ich do komputera. Dotyczy to trybu kopiowania dokumentów. Dla tej funkcji zwykle jest nawet specjalnie wydzielony przycisk (lub oddzielne przyciski do tworzenia kopii kolorowej i czarno-białej).
Większe możliwości samodzielnej pracy mają urządzenia wyposażone w czytnik kart pamięci oraz złącze tzw. hosta USB, do którego można podłączyć dysk zewnętrzny, pamięć USB, aparat cyfrowy czy smartfon. Pozwalają na druk dowolnego zdjęcia z nośnika zewnętrznego, a nawet automatyczną poprawę jakości zdjęć (koloru, kontrastu itp).
Elementem istotnym dla samodzielnej pracy urządzenia wielofunkcyjnego jest wyświetlacz, który ułatwia komunikację urządzenia z użytkownikiem. Dobrze, jeśli jest to kolorowy wyświetlacz graficzny, działający w połączeniu z zestawem przycisków. W tańszych urządzeniach może być to wyświetlacz tekstowy, a niekiedy w ogóle go nie ma – ogranicza to możliwości zastosowania sprzętu do różnych zadań.
Wydruki z daleka
Dzięki możliwości łączenia się współczesnych drukarek z internetem, czyli tzw. drukowania w chmurze, można z nich korzystać w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do sieci. Coraz bardziej popularna jest tzw. praca zdalna – wykonujesz swoją pracę w domu, ale jej wyniki są przesyłane natychmiast lub cyklicznie do siedziby pracodawcy. Dotyczy to również możliwości zdalnego drukowania. Funkcje te działają także w drugą stronę – będąc gdziekolwiek poza domem, można wysłać przez internet wydruk do urządzenia z laptopa, tabletu czy smartfonu.
Aby móc skorzystać z funkcji drukowania mobilnego, trzeba wykonać dwie czynności. Po pierwsze podłączyć drukarkę do sieci, aby mogła drukować niezależnie od komputera. Po drugie zarejestrować urządzenie w serwisie producenta, np. HP ePrint, albo skorzystać z uniwersalnego rozwiązania, np. Google Cloud Print. Dostęp do drukarki zyskuje się z poziomu aplikacji działającej na urządzeniu mobilnym.