1. miejsce - Canon Pixma MG5350
Na tle pozostałych urządzeń drukarka wyróżnia się głowicą, która wykorzystuje pięć pojemników z tuszem. Canon stosuje dwa rodzaje atramentu czarnego – oddzielny do wydruków dokumentów tekstowych i oddzielny do druku zdjęć. Drukarka ma dobry, duży, kolorowy ekran – wyświetla na nim ładne, graficzne menu pozwalające na sterowanie funkcjami urządzenia. Pixma MG5350 na tle konkurencji wyróżnia się także wyposażeniem: ma najlepiej rozbudowany panel sterujący, funkcję drukowania bezpośredniego z aparatu lub nośnika danych ze złączem USB i kart pamięci (SD/MS). Ma także moduł druku dwustronnego. Poza tym jako jedyne urządzenie może drukować bezpośrednio na płytach. Koszty wydruków należą do przeciętnych i wahają się od 17 groszy za stronę dokumentu czarno-białego do ponad 5 zł za zdjęcie A4.
PLUSY:
- Dobre wyposażenie
- Dobra wydajność
- Najlepsza jakość druku
MINUSY:
2. miejsce - HP Deskjet Ink Advantage 3525
HP ePrint to rozwiązanie, które umożliwia zdalne drukowanie dokumentów z dowolnego urządzenia przez wysłanie e-maila z załącznikiem w postaci pliku tekstowego, pliku z pakietu Office, dokumentu PDF lub zdjęcia. Urządzenie wyróżnia się też najbardziej rozbudowanym serwerem WWW, który pozwala łatwo sterować poszczególnymi funkcjami przez sieć. Natomiast do słabych stron należy zaliczyć brak możliwości druku bezpośredniego z pamięci flash, gdyż w urządzeniu nie ma ani wbudowanego czytnika kart, ani złącza USB dla nośników pamięci. Również ascetycznie na tle konkurencji wygląda okrojony panel sterowania z niewielkim wyświetlaczem monochromatycznym. Jakość druku, w szczególności fotografii, jest znacznie gorsza niż u Canona, natomiast HP całkiem dobrze sobie radzi z drukowaniem i kopiowaniem dokumentów.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Niski koszt eksploatacji
- Druk dwustronny
MINUSY:
- Jakość druku zdjęć
- Jakość skanowania
3. miejsce - Epson Expression Home XP-30
Aplikacja Epson iPrint umożliwia bezprzewodowe drukowanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów, komputerów przenośnych). Poza tym drukarka wspiera uniwersalne rozwiązania Google Cloud Print i Apple AirPrint. Na uwagę zasługuje rozbudowany sterownik skanera, który umożliwia wszechstronne dopasowanie parametrów skanowanego materiału. Oprogramowanie skanera może pracować w trzech trybach: domowym, biurowym i profesjonalnym. Drukarka jako jedyna w teście ma też oprogramowanie OCR (ABBY FineReader Sprint). Natomiast do wad urządzenia należy zaliczyć brak modułu druku dwustronnego oraz wysokie koszty eksploatacji. Wydruk dokumentu czarno-białego to koszt ok. 23 groszy, kolorowego 71 groszy, a zdjęcia sięga nawet 9 zł. Na szczęście w drukarce można korzystać z materiałów eksploatacyjnych o podwyższonej wydajności.
PLUSY:
- Dobra jakość skanów
- Funkcje druku w sieci
MINUSY:
- Wysokie koszty druku
- Nie najlepsza wydajność
4. miejsce - Brother DCP-J140W
Na pierwszy rzut oka widać, że w testowanym modelu Brothera poczyniono wiele oszczędności. Nie zachwyca wąski i niewyraźny wyświetlacz tekstowy (jednoliniowy). Zabrakło czytnika kart pamięci, nie mówiąc o module druku dwustronnego. Za to godne pochwały jest rozwiązanie z umieszczeniem pojemników z tuszem w zamykanej wnęce na froncie obudowy, co ułatwia dostęp do nich. Pewną niewielką zaletą jest także zamknięty podajnik, dzięki któremu papier się nie kurzy. Z drugiej strony, dziwny się wydaje pomysł umieszczenia złącza USB wewnątrz obudowy zamiast na tylnym panelu. Urządzenie podczas drukowania jest bardzo ciche, ale ta zaleta wynika z jego ułomności – żółwiego tempa pracy. Przykładowo, wydruk zdjęcia w formacie A4 trwa około 10 minut. Przez ten czas urządzenie HP jest w stanie wydrukować aż sześć takich zdjęć.
PLUSY:
MINUSY:
- Słabe wyposażenie
- Powolne wydruki
- Jakość druku