W artykule:
- Czym są powerbanki
- Parametry urządzeń
- Opis 2 najciekawszych modeli
Bank energii (ang. powerbank) najlepiej traktować jako zapasową baterię, którą zabierasz na krótki lub dłuższy wyjazd. Jest wielkości smartfonu i waży 100–200 gramów, więc nie zajmie wiele miejsca w plecaku.
Podczas gdy zapasowy akumulator pasuje zazwyczaj do jednego urządzenia, powerbankiem możesz zasilić dowolny gadżet – wystarczy podłączyć go odpowiednim kablem do urządzenia.
Pojemność
To, na jak długo wystarczy takie ładowanie, zależy od pojemności powerbanku (wbudowanego w urządzenie akumulatora). Większość modeli – nawet tanich, za 50 zł – ma pojemność wystarczającą do naładowania baterii smartfonu. Droższe naładują go nawet 3–4 razy. Pojemność, mierzona w mAh, jest najważniejszym parametrem, którym należy się kierować podczas wyboru urządzenia. Niestety parametr jest w niemal wszystkich wypadkach zawyżany (szczegóły w wynikach testu).
Ładowanie
Druga istotna cecha to natężenie prądu ładującego (prądu ładowania) urządzenie podłączone do powerbanku. Im wyższy jest ten parametr, tym szybciej naładujesz gadżet. Przy wysokim prądzie ładowania urządzenie będzie naładowane bliżej 100 proc. wartości pojemności akumulatora. Warto pamiętać, że niektóre powerbanki nie potrafią ładować urządzeń wymagających niskiego prądu, np. lampek USB.
Akumulator powerbanku ładujesz za pomocą ładowarki micro-USB. Zazwyczaj nie jest ona dołączona do urządzenia, ale możesz użyć w tym celu ładowarki od smartfonu.
Czas ładowania banku energii jest dość długi – od kilku do kilkunastu godzin (tym dłuższy, im większa pojemność powerbanku). Dlatego ładowanie najlepiej rozpocząć kilka godzin przed wyruszeniem w podróż (np. dzień wcześniej). Możesz skrócić czas ładowania, stosując ładowarkę o wyższym prądzie ładowania. Takie ładowarki są najczęściej dołączone do urządzeń o pojemnych akumulatorach, np. tabletów.
Powerbank sygnalizuje stan naładowania za pomocą diod na obudowie. Możesz sprawdzić, ile energii pozostało zmagazynowane w banku, lub śledzić proces ładowania.
Wyposażenie
Mobilne gadżety mają różne gniazdka ładowania. Dlatego część powerbanków wyposażono w zestaw przejściówek, najczęściej w najpopularniejszym formacie micro- i mini-USB. Rzadziej trafisz na przejściówki pasujące go gniazdek urządzeń Apple (obecnej i starej generacji). Przejściówkę podłączasz do wyjścia USB powerbanku.
Oprócz zestawu kabli lub przejściówek do banku może być dołączone etui do jego przechowywania.