A A A

Test czytników książek - czytaj na ekranie

PC Format 01/2014
Nie lubisz rozstawać się z książkami, kiedy wyjeżdżasz? Możesz je zabrać ze sobą w czytniku e-booków. Jest lekki, cienki, zajmuje mało miejsca w torbie czy plecaku. A co najważniejsze, pomieści nawet całą domową biblioteczkę. MACIEK PŁOCHOCKI
W artykule:
  • Cechy czytnika e-booków
  • Skąd brać książki
  • Formaty zapisu e-booków
  • Test 8 czytników

Czytniki e-booków korzystają ze specjalnego typu ekranu nazywanego e-tuszem (ang. e-ink) o szarym kolorze przypominającym stronę książki. Jest on zbudowany z pikseli zawierających kapsułki z płynem w dwóch kolorach – czarnym i białym. Za pomocą elektrod i przyłożonego napięcia układ kapsułek jest zmieniany w taki sposób, że na ekranie pojawia się tekst książki. Choć technologię e-ink rozwinięto już w kierunku wyświetlania innych kolorów, większość czytników potrafi wyświetlić tylko 16 odcieni szarości. Takie czytniki e-booków nie nadają się więc do czytania kolorowych komiksów lub przeglądania albumów. Kolorowy czytnik dostępny w polskich sklepach to np. PocketBook Color Lux, kosztujący 1100 zł.

Wygoda

Bardzo ważną cechą ekranu e-ink jest niezwykle małe zapotrzebowanie na energię. Prąd z akumulatora pobierany jest tylko wówczas, gdy zmienia się układ kapsułek, np. podczas przerzucania strony e-booka. Natomiast w trakcie czytania strony urządzenie jest bezczynne i nie pobiera prądu.

W przeciwieństwie do ekranów LCD wyświetlacz e-ink nie musi być podświetlany. Ekran ma więc neutralny charakter dla ludzkiego oka, np. nie razi w ciemnych pomieszczeniach. Ale jest też nieczytelny po ciemku. Dlatego w niektórych modelach czytników jest zamontowane podświetlenie, które można włączyć w razie konieczności.

Mobilność

Przeciętna grubość czytnika e-booków to 9 milimetrów, a waga nie powinna znacznie przekraczać 200 gramów w przypadku urządzeń z ekranem o przekątnej 6 cali. To najpopularniejsza przekątna spotykana w ponad 90 proc. urządzeń. Taki czytnik możesz bez problemu obsługiwać jedną ręką, drugą mając wolną. Strony przerzucasz za pomocą przycisków na ekranie albo klikając w ekran dotykowy (mają go niektóre urządzenia). W obu przypadkach posługujesz się kciukiem, resztą dłoni trzymając czytnik. Część czytników ma zdublowane przyciski przerzucania stron po lewej i prawej stronie obudowy. Dzięki temu czytnik wygodnie można obsługiwać prawą i lewą dłonią.

Pojemność

Pamięć wbudowana czytnika to od 2 do 4 GB. Dodatkowo większość urządzeń jest wyposażona w port kart microSD. Raczej ci się on nie przyda. Przy objętości pojedynczej książki od 1 do 3 MB w pamięci podstawowej zmieścisz około 1500 książek. Większą objętość – kilkadziesiąt megabajtów – mają komiksy oraz pliki PDF.

Aby korzystanie z dużej biblioteczki książek było wygodne, interfejs użytkownika w czytniku pozwala na sortowanie i wyszukiwanie książek, np. według nazwiska autora czy gatunku literackiego. Gdy czytasz książkę i chcesz przerwać czytanie lub przejść do innej pozycji, czytnik sam zapamięta miejsce, w którym przerwałeś czytanie. Gdy otworzysz książkę kolejny raz, wyświetli się automatycznie ostatnio czytana strona. Możesz umieszczać zakładki w ciekawych miejscach książki. Część czytników pozwala wykonywać adnotacje na stronie, a nawet wysyłać fragmenty książki do serwisów społecznościowych (taki czytnik musi mieć moduł Wi-Fi, co aktualnie jest bardziej standardem niż nowinką).

(Nie)zbędne dodatki

Producenci czytników często instalują w ich pamięci dodatkowe aplikacje. Najczęściej jest to przeglądarka internetowa, której używa się bardzo niewygodnie, jeżeli czytnik nie ma dotykowego ekranu. Podobnie ma się sprawa z aplikacjami, takimi jak: kalendarz, notatnik czy kalkulator.

Wygodna obsługa prostych gier, np. szachów, oraz odtwarzacza muzyki, który znajduje się w niektórych czytnikach, jest możliwa nawet w urządzeniu bez dotykowego ekranu. Osobom, które nie zawsze mogą skupić uwagę na ekranie czytnika, przyda się funkcja syntezatora mowy, który czyta książkę na głos.

Skąd wziąć książki

E-booki są w ofercie dużych sieciowych księgarni, np. Empiku, na ich stronach internetowych. W sieci spotkasz też księgarnie sprzedające wyłącznie e-booki, np. Publio, Nexto czy eClicto. Od kilku miesięcy e-booki można kupować też na Allegro. Źródłem darmowych książek są serwisy, takie jak: Wolne Lektury, które oferują szeroki wybór książek z domeny publicznej, w tym bibliotekę lektur szkolnych.

Nie każdą książkę, która leży na półce księgarni, znajdziesz w postaci elektronicznej. Pozycje naukowe, podręczniki, albumy to wciąż nisza w e-bookach.

Formaty e-booków

Aby wgrać książkę do czytnika, nie jest potrzebne specjalne oprogramowanie. Wystarczy podłączyć urządzenie do peceta kablem USB. Po chwili czytnik przejdzie w tryb pracy dysku wymiennego i będziesz mógł skopiować książki do jego pamięci. Dwa najpopularniejsze formaty zapisu e-książek to epub i mobi. Obydwa są obsługiwane przez większość czytników, a sprzedawcy książek często oferują wybór formatu, w którym możesz pobrać książkę.

Książki mogą być chronione przed udostępnianiem osobom trzecim na dwa sposoby. Znak wodny to ukryty w pliku z książką ciąg bitów. Gdy taki plik wyląduje np. w serwisie wymiany plików, można zidentyfikować właściciela i pociągnąć do odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich.

Drugie zabezpieczenie – Adobe DRM – jest znacznie bardziej uciążliwe dla uczciwych użytkowników, ale też rzadziej stosowane. Książka i czytnik, w którym chcesz ją otworzyć, muszą być powiązane z profilem Adobe ID (rodzajem elektronicznego podpisu). Wymaga to dodatkowej konfiguracji urządzenia, a pliku z książką nie możesz pożyczyć innej osobie.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Chronos
22 marca 2014, 18:23
Pearl rządzi - wiem bo zacząłem od Vizplexa. Dla mnie czytniki to tylko narzędzie (tu najważniejszych nie ma), możliwość dotarcia do autorów, których nie uświadczysz u "WIELKICH' wydawców ( choćby Biedrzycki, Kiełbiewski, Sowa czy Filak )
avatar
jogibaboo
22 marca 2014, 16:29
Drugi już rok korzystam z taniego czytnika Prestigio PER3574b (http://czytnik.net.pl/2013/10/23/czytnik-ebookow-prestigio-3574-7-tft/) Mnogość formatów, wyraźny ekran z możliwością czytania po ciemku, wbudowany głośniczek. Kosztował zaledwie 169zl, ale najważniejsze funkcje spełnia. Bawiłem się e-papierem i nie przypadł mi do gustu. Jak ktoś szuka wodotrysków, to lepiej kupić tablet.
Danti93
Danti93
22 marca 2014, 13:42
Bo to są śmieszne sponsorowane artykuły a nie testy, zwłaszcza że PocketBook Mini który dostał wyróżnienie jakość/cena zupełnie na to nie zasługuje, w tej samej cenie można w polsce w sklepie dostać Kindle 5 z dużo lepszym ekranem opartym o technologię Pearl a nie Vizplex.
avatar
Andrzej68
22 marca 2014, 08:56
"Wielki Test Czytników"? Zabawny tytuł. Powierzchowny opis kilku czytników, z pominięciem urządzeń Amazona, które w Polsce opanowały 88% rynku.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto