W artykule:
- Jak są zbudowane głośniki do telewizorów
- Jaki mają zestaw wejść i wyjść
- Jakiej jakości dźwięku można się po nich spodziewać
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Głośniki do telewizorów są coraz bogatszą i popularniejszą grupą urządzeń. Zapewniają bez porównania lepszy dźwięk niż sam telewizor – jest czysty i zarazem potężny. Pozwalają odtwarzać dźwięk z różnych źródeł, również z urządzeń mobilnych, przez Bluetooth. Są przy tym łatwe w instalacji, bo w najprostszych przypadkach wystarczy podłączyć zasilanie i jeden kabelek audio (zwykle tzw. TOSLink). Bardziej zaawansowane modele mają zewnętrzny subwoofer, a nawet są samodzielnymi systemami grającymi.
Konstrukcja
Tradycyjne głośniki do telewizorów są oferowane w postaci tzw. soundbarów, czyli listew głośnikowych, które można postawić przed telewizorem albo powiesić na ścianie (jeśli telewizor też jest zamontowany na ścianie). Listwy mają konstrukcję jednodrożną (po jednym głośniku na kanał), czasem dwudrożną (w każdym kanale znajduje się głośnik nisko- i wysokotonowy).
Aby wiernie odwzorować najniższe tony, w niektórych zestawach znajduje się dodatkowy subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, podłączany do listwy za pomocą kabelka lub bezprzewodowo. W jego obudowie znajduje się otwór, tzw. bass-reflex, dodatkowo potęgujący niskie tony.
Nową formą głośników są podstawki pod telewizor, które są duże (więc zmieści się w nich również sporych rozmiarów głośnik niskotonowy), a zarazem płaskie, więc praktycznie nie zajmują miejsca (tak samo jak listwa). Główne głośniki są skierowane do przodu, natomiast subwoofer do dołu, zwykle w kierunku półki, na której umieszczono zestaw. Ustawienie ma małe znaczenie – niskie tony rozchodzą się dobrze w każdym kierunku.
Złącza
Zestaw głośnikowy w jednej obudowie – lub ewentualnie dwóch, jeśli subwoofer jest niezależnym pudełkiem – podłącza się do telewizora w niezwykle prosty sposób. Dziś większość odbiorników ma cyfrowe wyjście dźwięku (światłowód, czyli TOSLink), a praktycznie każdy głośnik ma stosowne wejście. Wystarczy zatem jeden kabelek oraz zasilanie, by poczuć nową jakość dźwięku. Różnica bywa kolosalna
i jest porównywalna ze zmianą procesora Intel Atom na Core i7.
W głośnikach do telewizorów czasem stosuje się także inne rodzaje złączy. Może być to wejście i wyjście HDMI – głośnik jest wówczas włączany między dekoderem a telewizorem. Czasem jest to tylko wyjście HDMI, które ma funkcję Audio Return Channel (ARC), czyli zwrotny kanał audio (ARC obsługują tylko telewizory ze złączami HDMI 1.4). Większość głośników ma również przynajmniej jedno wejście analogowe w postaci wtyków RCA lub mini-jack.
Z racji na dużą popularność urządzeń mobilnych producenci głośników dodają także interfejs Bluetooth do odtwarzania muzyki ze smartfona lub tabletu. Niekiedy dodatkowe wsparcie stanowi NFC, które pozwala szybko sparować urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu głośnik może zastąpić zestaw muzyczny, zwłaszcza że brzmienie większości produktów omawianego typu jest bardzo dobre.