Opisy wybranych głośników telewizyjnych
1. miejsce - Samsung HW-H551
Układ składa się z 94-centymetrowej listwy, a także dużego, bezprzewodowego subwoofera. Zestaw brzmi bardzo dobrze, przestrzennie. Kilka prostych ustawień pozwala dobrać odpowiednie brzmienie do muzyki, filmów itd. Jest łatwy w obsłudze, m.in. dzięki wyświetlaczowi ukrytemu za maskownicą. Zestaw odtwarza wiele formatów plików z USB, choć sam port USB został niefortunnie ulokowany z tyłu listwy – gdy wisi ona na ścianie, nie ma do niego dostępu. Ciekawą funkcją jest Bluetooth Power On – głośniki włączają się automatycznie, gdy „dostaną” dźwięk przez łącze bezprzewodowe. Zestaw jako jedyny ma wejście i wyjście HDMI (oprócz innych typów złączy).
PLUSY:
- Bardzo dobre brzmienie
- Zestaw złączy
MINUSY:
- Złącze USB z tyłu
- Zasilacz zewnętrzny do listwy
2. miejsce - Sony HT-GT1
Elementy konstrukcji zostały wykonane z płyty pilśniowej (MDF), która jest uważana za najlepszy materiał na obudowy kolumn głośnikowych. Efektem ubocznym są większe rozmiary niż w przypadku Samsunga (szczególnie gruba listwa), a całość brzmi bardziej agresywnie. Sony HT-GT1 świetnie nadaje się jednak do głośnej muzyki (korektor ma aż 9 gotowych zestawów ustawień, które można edytować). Głośniki można przenosić i stawiać jeden na drugim (mają specjalne zaczepy) i łączyć w „łańcuchy” (tzw. Party Chain). Oczywiście da się odtwarzać muzykę z USB oraz przez Bluetooth, a także z radia. Jest to zatem głównie dobry sprzęt na imprezy, a soundbar do telewizora – przy okazji.
PLUSY:
- Bardzo mocne brzmienie
- Funkcje dodatkowe
- Aplikacja SongPal
MINUSY:
3. miejsce - Philips HTL2163
Listwa ma około 84 cm. Ciekawostką jest to, że trzeba ją samemu złożyć z trzech części – nie jest to trudne. Subwoofer jest stosunkowo mały, za to ma długi, trzymetrowy kabel. Dźwięk można doprowadzić przez złącza S/PDIF, HDMI (z funkcją ARC) i analogowe. Można też odtwarzać dźwięk z USB lub przez Bluetooth, choć ta ostatnia funkcja zawiodła, bo żadne z naszych urządzeń mobilnych nie potrafiło wykryć głośnika. Zestaw obsługuje się za pomocą wygodnego pilota, a w środkowej części listwy znajduje się wyświetlacz ułatwiający wykorzystanie poszczególnych funkcji. Całość gra bardzo dobrze, wirtualny efekt przestrzenny sprawdza się w praktyce, korektor oferuje ciekawe ustawienia.
PLUSY:
- Bardzo dobre brzmienie
- Zestaw złączy
MINUSY:
5. miejsce - Panasonic SC-HTB8
Zestaw jest dobrym rozwiązaniem poprawiającym jakość dźwięku płynącego z telewizora. Listwa o szerokości 75 cm brzmi całkiem dobrze i będzie wystarczająca dla większości osób, a ponadto umożliwia słuchanie muzyki przez Bluetooth. Niestety, głośnik nie ma żadnego korektora barwy dźwięku, który umożliwiłby dopasowanie brzmienia do własnych upodobań. System wirtualnego dźwięku przestrzennego sprawia, że głos dobiega jakby z tunelu, co większości raczej nie przypadnie do gustu. Jedyną dodatkową funkcją jest „klarowny głos”, który poprawia słyszalność lektora. Głośnik ma mało wejść – jedno cyfrowe (optyczne) i jedno analogowe (RCA). Produkt nie ma polskiej instrukcji.
PLUSY:
- Dobre brzmienie (jak na głośnik bez subwoofera)
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Mało wejść
- Słaby efekt przestrzenny
- Brak korektora