W artykule:
- Opis elementów interfejsu
- Cechy dobrego interfejsu
- Porównanie 3 systemów operacyjnych
Wygląd interfejsu w smartfonach z systemami Windows Phone i iOS jest zawsze taki sam. Tych OS-ów producenci ani użytkownicy nie mogą samodzielnie zmieniać. Inaczej jest w przypadku Androida. Producent smartfonu ma do wyboru standardowy interfejs systemu (spotykany w smartfonach Google i modelach tanich producentów) lub przygotowanie własnej nakładki graficznej. Dodatkowo użytkownik może samodzielnie modyfikować interfejs (patrz ramka). Dlatego wygląd interfejsów w smartfonach z Androidem jest bardzo zróżnicowany.
Pulpit
Na interfejs smartfonu składa się kilka elementów. Najważniejszym jest pulpit, czyli główne okno. We wszystkich mobilnych systemach operacyjnych w tym miejscu wyświetlane są ikony najczęściej wykorzystywanych aplikacji oraz funkcji. Reszta ikon dostępna jest na osobnym ekranie aplikacji. W systemie iOS wszystkie ikony aplikacji zainstalowanych na smartfonie znajdują się na pulpicie. Podobnie jest w przypadku niektórych telefonów z Androidem, np. modeli Huawei, które nie mają ekranu aplikacji.
Aby takie nagromadzenie ikon nie stanowiło problemu, możesz grupować je w katalogi. Tej ostatniej funkcji nie ma tylko interfejs systemu Windows Phone. W tym OS-ie cały pulpit jest zapełniony przez prostokątne ikony, których wielkość możesz regulować. Zmiana rozmiaru ikon wyróżnia ten system wśród innych. Duże ikony mogą wyświetlać różnego rodzaju informacje, np. treść nowego e-maila lub liczbę nieodebranych połączeń. Inne systemy operacyjne nie mają identycznej funkcji – ikony mogą mieć co najwyżej małą przypinkę z cyferką, która sygnalizuje, że użytkownik powinien zainteresować się programem.
W systemie Android więcej informacji na pulpicie można wyświetlić za pomocą widżetów. Są to małe programy, zajmujące część pulpitu, poświęcone jednej funkcji lub usłudze, np. poczcie e-mailowej. Interfejs systemu iOS nie ma adekwatnej funkcji.
Ekran aplikacji
Najprostszy kiedyś element interfejsu obecnie zyskuje coraz więcej funkcji. W przypadku bardziej rozbudowanych interfejsów może sortować aplikacje, np. alfabetycznie lub według częstotliwości używania. Im więcej programów zainstalujesz w telefonie, tym dłuższy będzie ekran aplikacji. W zapanowaniu nad długą listą pomaga np. możliwość grupowania ikon w katalogi (jak w LG) oraz chowanie ikon aplikacji, których rzadko używasz (LG, Samsunga i HTC). W interfejsie Samsunga i LG możesz dodatkowo odinstalowywać aplikacje bezpośrednio na tym ekranie, bez przechodzenia do ustawień systemu. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli instalujesz dużo programów na próbę.