Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy smartfony największych producentów, z najnowszymi wersjami interfejsów. Zwycięstwo LG Optimus UI to wynik wysokiej funkcjonalności każdego z elementów interfejsu przy jednocześnie ładnym, czytelnym wyglądzie. LG nie przesadziło z dodawaniem do systemu zbyt dużej liczby nowych funkcji, co cechuje np. menu Samsunga.
Drugi, Huawei Emotion, w wielu aspektach przypomina zwycięzcę, choć nie ma ekranu aplikacji, co zmusza użytkownika do pilnowania porządku na pulpicie. Osobom instalującym ogromną liczbę nowych programów będzie to przeszkadzać.
Zajmujący 6. miejsce interfejs Windows Phone sporo nadrobił dzięki ostatniej aktualizacji, wprowadzającej m.in. centrum powiadomień. Jednak budowa ekranów aplikacji i w szczególności ustawień wymaga sporych zmian, które poprawią ich niską funkcjonalność.
iOS z 7. miejsca to system, który od lat nie przeszedł poważnych zmian. Jego opóźnienie w stosunku do konkurencji widać przede wszystkim w niskiej funkcjonalności pulpitu, który w zasadzie jest tylko miejscem na ikony aplikacji. Także potencjał ekranu blokady, który dobrze wykorzystują niektóre interfejsy Androida, jest w dużej części zmarnowany. Atutem iOS-u jest bardzo intuicyjna obsługa. To cecha charakteryzująca także pulpit Windows Phone.
Ostatnie miejsce w teście przypadło standardowemu interfejsowi systemu Android. W porównaniu do konkurentów ma bardzo mało funkcji ułatwiających obsługę smartfonu. Należy jednak pamiętać, że smartfony z „gołym” Androidem są przeznaczone dla entuzjastów, którzy potrafią samodzielnie zmodyfikować interfejs.