Zalety komputerów „2 w 1”:
- Uniwersalna konstrukcja urządzenia
- Bogactwo modeli o różnej budowie i cenie
- Wielkość ekranów – od 10” do 15”
- Ceny zaczynające się od 1500 zł
- Bardzo dobre wyposażenie modeli za ok. 3000 zł
Pomysł na ultrabooki pojawił się w 2011 roku, a urządzenia miały m.in. umożliwiać swobodne konwertowanie laptopa do tabletu. Windows 7 nie był dostosowany do obsługi za pomocą palca czy rysika, ale Ósemka wprowadziła funkcje dotykowe i przyczyniła się do popularyzacji komputerów „2 w 1”.
Budowa komputerów
Komputery „2 w 1” to w praktyce dwie grupy urządzeń. Pierwszą stanowią tzw. laptopy konwertowalne, czyli mogące przyjąć postać tabletu. Obecnie na rynku dominują konstrukcje z zawiasami pracującymi w zakresie 360 stopni – ekran laptopa otwiera się „na płasko”, tworząc kąt 180 stopni, a następnie składa się dalej. Ekran i klawiatura stanowią integralną całość.
Drugi rodzaj urządzeń to komputery z odłączanymi ekranami (tzw. hybrydowe). Ich ekran jest samodzielną jednostką, w nim znajduje się cała elektronika – procesor, pamięć, dysk, interfejsy itd. Zatem w rzeczywistości jest to tablet, a klawiatura jest tylko dodatkiem mającym umożliwić pracę w roli laptopa.
Wyposażenie
Budowa przekłada się na wyposażenie, dlatego laptop konwertowalny zawsze będzie pod tym względem bardziej zbliżony do laptopa, natomiast sprzęt z odłączanym ekranem – do tabletu. W pierwszych urządzeniach dominują procesory Core, grafika zintegrowana albo dodatkowa, pamięć RAM o pojemności do 8 GB i dysk do 1 TB. Ekran ma większą przekątną – minimum to 12 cali.
Hybrydy są znacznie uboższe
– przeważnie mają procesory Atom, a najwyżej Core M. Wszystkie korzystają z grafiki Intel HD Graphics, do 4 GB pamięci RAM oraz wlutowanej w płytę główną pamięci flash (tzw. eMMC). Z racji braku miejsca czasem mają tylko jeden port USB, jeden HDMI oraz czytnik kart SD – wszystkie interfejsy zwykle w wersji micro. Jakie mogą być zalety takiego rozwiązania? Są to m.in. niewielki pobór energii, pasywne chłodzenie (a więc bezgłośna praca) oraz szybkie uruchamianie systemu i aplikacji dzięki eMMC.
Wydajność i mobilność
Wymienione detale wpływają na możliwości poszczególnych urządzeń. Te z Atomem są najsłabsze, choć wigoru dodaje im pamięć flash. Właśnie dzięki niej sprzętu używa się całkiem komfortowo. Oczywiście dotyczy to codziennych prac, bo zadania wymagające wydajności (obróbka wideo, grafiki czy audio) nie wchodzą w grę.
Za to mobilność hybryd stoi na najwyższym poziomie. Po pierwsze wiele z nich potrafi działać na baterii nawet dobę. Po drugie sam tablet (ekran bez klawiatury) waży około 600–700 gramów, czyli tyle samo, ile tradycyjny 10-calowy tablet z Androidem. Da się go wygodnie trzymać w ręce, czytając książki czy przeglądając internet. Wygodnie się go transportuje, bo nawet razem z klawiaturą urządzenie waży 1–1,5 kg (odpowiednio w przypadku urządzeń 10–12”).
Zalet dotyczących mobilności nie mają komputery konwertowalne, za to pod względem wydajności dorównują laptopom, dzięki czemu umożliwiają granie w niektóre gry.